Anamur Kültür Çadırına Ünlü İsimlerden Destek..


Bu haber 2017-07-21 11:10:08 eklenmiş ve 1677 kez görüntülenmiştir.
Uylr

Anamur Kültürünü, yaşanmışlıklarını yansıtan ve Anamur Kültürünü gelecek nesillere taşımak adına Antik Mozaik Sanat Galerisi tarafından İskele Cami yanına 16 Haziran 2017 tarihinde kurulan ve aynı akşam da kütür insanlarını bir araya getirerek açılışı yapılan Kültür çadırı ünlü isimlerin uğrak yeri haline geldi.

 

Karamanoğulları tarihiyle ilgili uzun yıllar araştırmalar yapmış, kitaplar yazmış, konferanslar vermiş tarih araştırmacı yazarı Şerafettin Güç, 70 yıllarda Erten Görenç ve Tunç Başaran'ın yönetmenliğini yaptığı Pamuk Prenses ve 7 Cüceler filminde Neşeli karakterini canlandıran Tayyar Yıldız Anamur Kültür Çadırına katkı sağlamak amacıyla Kültür çadırının önüne kurdukları stantla üç gündür tanıtım yapıyorlar.

 

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Polat ve Editörümüz Hüseyin Şinasi dün akşam Kültür çadırını ziyaret ederek tarih araştırmacı yazar Şerafettin Güç ile Ünlü aktör Tayyar Yıldız'la bir söyleşi gerçekleştirdiler.

 

Araştırmacı Yazar Şerafettin Güç, Kültürüne sahip çıkmayan bir toplum yok olmaya mahkumdur. diyor ve Anamur halkını Kültürel değerlerine verdikleri önemden dolayı kutluyor.

 

Yazar Şerafettin Güç Kendi araştırmaları sonucu yazdığı "Karamanoğulları Devrinde İzorya ve Karamanoğlu Sürgünleri " isimli kitaplarını İmzalayarak Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Polat'a hediye etti.

 

Kitaplala ilgili kısa bilgiler de veren Şerafettin Güç; "Karamanoğulları Devrinde İzorya" kitabının kapağında yer alan Kapı fotoğrafının Ermenek Ulu Cami'nin tarihi kapısı olduğunu bu kapının orjinalinin İstanbul Topkapı Sarayında muhafaza edildiğini anlatıyor ve tarihi önemini de şu sözlerle ifade ediyor; " bu Camide her Cuma günü toplantılar düzenleniyor ve önemli kararlar alınıyor. 1402 yılında  Ankara savaşında Timur Beyazıt'a Ermenek Ulu Caminin kapısını göstererek, Bu tılsımlı ve efsunlu kapıdan geçen ümmetime sen zulmedemezsin diyor. Savaşın sonucunda Beyazıt kaybeden taraf oluyor ve yüzüğünde bulunan zehri içerek hayatına son veriyor."

 

 

Tarih araştırmacı yazar Şerafettin Güç, yazdığı "Karamanoğulları Devrinde İzorya, Karamanoğlu Sürgünleri, Nuri Sofi, Karamanoğullarının Kimliği, Karamanoğulları Tarihi isimli kitapları okuyucularıyla buluşan kitapları yanında " Karamanoğulları Karamanika, Karamanoğullarının Köşleri Sarayları, Karamanoğulları Devrinde Sadaka Taşları" isimli Kitapları'nın da çok yakında değerli okuyucuları ile buluşacağının müjdesini veriyor.

     

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Şerafettin Güç
Nevzat Dağlı 2017-07-21 17:59:07
Karamanoğlu torunu sayın Şerafettin Güç'ü kutluyor, başarılarının artarak sürmesini diliyorum.
Anamur Kültür Çadırı Hepimizin Ortak Değeri
Şerafettin Güç 2017-07-21 12:35:27
Bu yaz sezonunda Anamur yazlıkçılarımızın uğrak yeri haline gelen Kültür Çadırı beklentilerinin de ötesine çıkarak, her hafta bir başka ünlüyü misafir ediyor. Toplumun var olma değerlerinden ve ayakta durma direktiflerinden bir tanesi de kuşkusuz ortak kültür değerlerimizdir. Bu algının diğer nesillere aktarılmasında öncülük yapan bu ve bunun gibi girişimlerin cesaretle çoğalması/desteklenmesi dileğimle saygılar sunarım. Şerafettin GÜÇ
Kültür Çadırına Destek
Fahri Yaran 2017-07-21 12:13:07
Anamur Kültürüne yapılan destekler karşılıksız kalmaz. Tarihsel değerler yanında yöre kültürünü canlı tutmaya çalışan girişimcileri tebrik ediyorum. Geleceğe taşınan çok önemli olgular olduğunun lütfen hepimiz farkına varalım ve destek verelim. Saygılarımla Fahri Yaran.
Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi