Orgeneral Saygun'dan Muhteşem Konferans...


Bu haber 2017-10-06 13:36:33 eklenmiş ve 1453 kez görüntülenmiştir.
Uylr

Anamur Kültür Derneği tarafından organize edilen 26 Ağustos'tan Cumhuriyet'e Giden Işıklı Yolun Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi konulu konferans,  Anamur  Belediyesi  Meclis  Salonunda konferans düzenlendi.

 

Konferansın konuşmacısı  1946 doğumlu, hayatının 45 yılını askerliğe adamış  Emekli Orgeneral  Ergin Saygun'du.

Anamur Kültür Derneğinin davetlisi olarak Anamur’a gelen Paşa  Konferansa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, Gaziler, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Anadolu  ezeli ve ebedi Türk yurdudur. Diyerek sözlerine başlayan Paşa, Türkiye  tarihimizi değiştiren üç yere dikkat çekti, (Kocatepe, Sakarya ve Çanakkale) Paşa “son günlerde ortaya atılmış bir sav var.’’ Çanakkale sadece  Türklere ait değil,  bütün  ümmetindir” şeklinde.  Hayır efendim buna kesinlikle karşıyım. Düşman kuvvetlerinin arasında Müslüman  Araplar, Pakistanlılar vardı. Peki buna ne demeli ? Bu ümmetçilik fikrine aykırı bir kere.  

 

Ordumuz kurtuluş savaşında 40 km. yolu 3 günde yürümüştür. Bizim ordumuz kendinden katça çok fazla orduyu yerle bir etti. 3000 şehit verdi  130 bin iken 30 bin esir aldı.Orduya Bakacak olursak;  sanayi yok, tarım yok, kıyafet bile yok. Ama bir inanç var, sadakat var, sabır ve  Atatürk var. Atatürk’ün Türk tarihini değiştiren üç emri  var;

* “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.

* Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır.  

* Ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri.”.

İşte bu üç emir savaşın kaderini değiştirmiştir. “ diye konuştu

 

İslamiyet  Tercihim,  Türklükse  Kaderimdir.

Sözlerine Cumhuriyet  dönemi ile devam eden Paşa “Cumhuriyet'in  kurulma aşamasına  gelirsek; Türk Milleti Türklük ve Türk kültürü ile yeniden buluştu.  Hoca Ahmet  Yesevi’ nin  bir sözü vardır “İslamiyet tercihimiz, Türklük kaderimiz” şeklinde.  Tam olarak öyle.  Peki Türk Milleti kimdir ? Türk Milleti;  Anayasada Türk Devletine  vatandaşlık ile bağlı ananın veya babanın çocuğu Türk’tür.  Türkiye Cumhuriyet'ini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.

 

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bu cumhuriyet kolay kurulmadı size o günleri yaşamış bir gazetecinin anısını paylaşmak istiyorum.  “ O günlerde herkes merakta idi. Ben o zamanlar Öğüt  Gazetesi’nde çalışıyordum.  Atatürk Çankaya’da  Cumhuriyeti kurmanın son çalışmalarını  yapıyordu.  İnsanlar akın akın meclise gidiyordu.  Ve ilk adım atıldı. Anayasanın  birinci maddesi " Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" maddesi alkışlarla kabul edildi.’’  bazıları diyor ya Cumhuriyet zorla kabul ettirildi diye. Hayır  Cumhuriyet alkışlarla kabul edildi.”  Şeklinde konuştu.

Konuşmasını yaptıktan sonra Saygun Paşa davetlilerin sorularını yanıtladı. Konferans sonunda Saygun Paşaya Anamur Kültür Derneği  Başkanı  Yaşar Alıcı ve Anamur Belediye Mehmet Türe tarafından plaket takdim edildi.

   

 

 

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi