Diyanet'ten "Kardeş Cami Projesi"


Bu haber 2017-11-03 10:34:48 eklenmiş ve 491 kez görüntülenmiştir.
Uysal

Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde yaşanan yoğun terör olayları sonucunda bölgede bulunan birçok cami ve mescidin zarar görmesi üzerine “Kardeş Cami Projesi”ni devreye koydu.

Anamur'da bulunan Merkez Camiyi de proje kapsamında Şırnak İli Cizre İlçesinde bulunan  Hacı Fethullah Camii Kardeş cami olarak belirlendi.

 

Anamur Merkez Cami İmam Hatibi Mehmet Gümüş'ün konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle;

Bilindiği gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizin pek çok il ve ilçesinde süren terör operasyonları kapsamında yüzlerce camii ve mescit kullanılamaz hale geldi.Diyanet İşleri Başkanlığımız , yöre halkının maddi ve manevi sıkıntılarını gidermek amacıyla manevi destek kapsamında görevlendirmeler yaparken kurduğu iftar sofraları ve gıda paketleriyle de bölge insanının yarasını sarmaya çalışıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önünde en büyük sorun ise; cami ve mescitlerin bir an önce ihya edilmesi. Zarar gören eserlerin tamir ve bakımı yapılarak hizmete sunulması, kullanılamaz durumda olanların ise yerine yapılması düşünülen inşaatlar yüksek harcama isteyen meblağlar.

Diyanet İşleri Başkanlığımız,yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı bir dizi tedbir almak  zorunda kalmış, söz konusu  camilerin bulunduğu muhitte ikamet eden vatandaşlarımıza gerekli desteğin sağlanması ve karşılıklı dayanışmanın artırılması amacıyla "Kardeş Cami Projesi"nin hayata geçirilmesi planlandı Müftülüklere gönderdiği bir yazı ile bu projeye destek çıkılmasını istedi

Müslümanlar ,savaş anında bile ibadet hanelere dokunmazken PKK'lı Ermeni kafirler, güvenlik güçlerimizle girdikleri mücadelede halkın evlerinin yanı sıra halkın inancını temsil eden camilere de saldırdılar.

Ermeni PKK'lıların saldırıları sonucunda 150'den fazla cami zarar görürken bu camilerin tamamı nerede ise kullanılamaz duruma geldi.

Ülkemizin doğu ve Güneydoğu bölgelerinde  yaşanan terör olayları nedeniyle  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uygulamaya alınan ”Kardeş Cami Projesi” kapsamında Mersin’in Anamur Merkez  Camii ile Şırnak İli Cizre İlçesi Hacı Fethullah Camii Kardeş cami olarak belirlendi.

 

Proje kapsamında Yardımlaşma, ziyaretler, burslar ve Sosyal kültürel etkinlikler yapılarak birlik beraberlik ve kardeşliğin vurgulanması, yaşanan terör olaylarının bu şekilde izlerinin silinmesi hedeflenmektedir.

 

Birazda Şırnak ilinin Cizre ilçesinin Cudi mah.Vatan sok No:34’de  bulunan “KARDEŞ CAMİİ PROJESİ” kapsamında Anamur Merkez Camimizle eşleştirilen “Hacı Fethullah Camiinden bahsetmek istiyorum.

 

Hacı Fethullah caminin iç alanı: 250 metrekare toplam alanı: 455 metre kare.olup,Cami derneği öncülüğünde mahalle sakinleri ve çevrenin katkılarıyla, 1981 yılında yapılmıştır.bahsi geçen Cami İmam Hatibi Şükrü Genç hocamızla yaptığımız telefon görüşmesinde mevcut caminin arsasını bağışlayan kişinin ismi, “Hacı Fethullah” amcadır.Kardeşleriyle olan miras paylaşımından kendine düşen arsa payını ismi geçen camiinin yeri olarak bağışlamıştır.Bu yüzden cami’nin ismi de doğal olarak “Hacı Fethullah Cami” oldu , Camii İmam Hatibi Şükrü hocamızın şahsıma gönderdiği resimlerden de görüleceği üzere mevcut hali sağlıklı bir şekilde ibadet etmeye elverişli olmadığı gibi,harabe bir görüntüsü mevcuttur.Anamur'da yaşayan duyarlı vatandaşlarımızın da katkılarıyla bir an önce el atılması ile,vatanımızın Güneydoğusunda pkk terör örgütü tarafından yakılıp yıkılan cami ve mescitlerimiz ihya olacaktır,

 

Sonuç olarak katkı sunmak isteyen kardeşlerimiz,Müftülüğümüz ve Merkez Camii görevlileriyle irtibata geçebilirler,

Allah yar ve yardımcımız olsun!

 

Mehmet GÜMÜŞ

Anamur Merkez Cami İmam-Hatibi

 

 

    

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Uysallar
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi