Çilek Kooperatifi Üreticinin Çilesine Son Verecek..


Bu haber 2017-11-28 13:14:06 eklenmiş ve 3281 kez görüntülenmiştir.
Uylr

Anamur çilek üreticileri Tarımsal kalkınma kooperatifi kuruldu. Üreticinin Çilesi Sona Eriyor...!


Anamur'da Çilek üreticileri zor şartlarda ürettikleri ürünlerini hak ettikleri fiyatlarda pazarlamaları, komşu İlçelerle aynı fiyata ürünlerini pazarlayabilmeleri için Çilek üreticileri Kalkınma Kooperatifi kuruldu.  Kooperatif kurucu başkan ve yönetim kurulu üyeleri bu gün saat 10.00'da Kaplan Sineması yanında bulunan irtibat bürolarında Anamur'lu basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşarak kendilerini basına tanıttılar.


Kooperatif başkanı Mehmet Sarı yaptığı konuşmada; Anamur Çilek Üretiminde Kooperatifin Kurulmasıyla bir milad yaşanacağını, bu kooperatifin kurulmasıyla çilek Üretiminde,


*Üretimde Kalitenin artırılacağı,

*Paketlemede kalitenin artırılacağını,

*Pazarlamada kalitenin artırılacağını,

*Üreticinin bilinçlendirileceğini ve bilgilendirileceğini,

*En önemlisi de Üreticinin ürününü hak ettiği fiyata satacağını, tüketicinin de aldığı ürünü gönül rahatlığıyla ve önceki sistemden daha ucuza daha kaliteli ürün alabileceğini hedeflediklerini belirtti.


Başkan Sarı, Üretici bundan önce Anamur'da komisyoncunun verdiği fiyata ürününü satmak zorunda kalıyor, diğer komşu üretici çileğini 8 -10 liraya satarken Anamur'lu üretici çileğini 4 -5 liraya zor satabiliyordu. Zaten sezona Komisyoncuya borçlu giren çilek üreticisinin verilen fiyata itiraz etme şansıda olmuyor, dışarıdaki fiyatlarla da kıyaslama yapamadığı için üretici mecburen aracı karşısında boynu bükük kalıyordu. Komisyoncu o gün tahtaya hangi fiyatı yazarsa,  üretici topladığı ürününü  fiyattan satmak zorunda kalıyordu. Bu nedenle de sezon sonunda elinde avucunda bir şeyi kalmıyor çoğu zaman da diğer seneye borçlu giriyordu. diyerek kooperatifin hedeflerini maddeler halinde açıkladı.


Başkan Mehmet Sarı'nın Açıkladığı Hedefler Ana başlıklar Halinde Şöyle;


Çilek Paketlemede Yeni Dönem


Kooperatifin kurulmasıyla paketlemede plastik kasayı ortadan kaldıracaklarını belirten Sarı, bundan böyle çileklerimiz kalite kalite sınıflandırılarak karton ambalaj kutularında paketlenecek.  


Taşımada Yeni Dönem

Üreticinin topladığı çilek depolamada özel hazırlanmış soğuk hava dinlendirme odalarında bekletilecek, klimalı Tır'larla gideceği yerlere nakledilecek. Şimdiye kadar olduğu gibi üreticinin ürünü güneşte sağlıksız ortamlarda suyu akana kadar bekletilip, suyu akarak taşınmayacak...!


Çilekte Barkot Dönemi

Karton kutuda kalite kalite ambalajlanan çilek'te barkot sistemi oluşturulacak; bu çilek hangi şartlarda hangi çiftçi tarafından üretildiğine kadar bilgileri içeren adeta çileğin kimliği olacak.


Kara Tahtadan Akıllı Tahtaya....!

Anamur Sebze meyve halinde fiyatların, yıl 2017 olmasına rağmen kara tahtaya tebeşirle yazıldığını  okunaklı ve ayrıntılı olmadığını vurgulayan Sarı, yetkililere bu konuda müracaat ettiklerini ve en kısa zamanda akıllı tahtaya, dijitale geçmenin sözünü aldıklarını belirterek, üretici fiyatları net bir biçimde alabilecek dedi.


Büyükşehirden Web Sayfa Hizmeti...!

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeleri sonucu, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın öncülüğünde koordine edilerek çilek üreticileri için bir web sayfası kurulduğunu belirten Sarı, Mersin genelinde bulunan  bütün Hal fiyatlarının her gün saat 10.00'da güncellenerek üreticinin bilgilendirilmesi sağlanacağını belirtti. Yani Çilek üreticisi cep telefonundan internetine girerek çilek fiyatı bu gün nerede ne kadar görebilecek. Bundan böyle Anamur'lu çilek üreticisi çileğin fiyatını kendisi belirleyecek, başka ilçelerden fiyat almayacak, kendisi diğer ilçelere fiyat verir konuma gelecek.


Anamur'lu Çilek Üreticilerine Davet

Hedeflerinin bunlarla da kalmadığını belirten Başkan Sarı ve Yönetim Kurulu Üyeleri; bu bir süreçtir, bizler bir noktadan elimizi taşın altına koyarak başladık. Sürecin gidişine göre hedeflerimizi büyüteceğiz, genişleteceğiz. Bu aşamada;  birlikten güç doğar mantığıyla çilek üreticilerimizi davet ediyoruz.  Buyursunlar gelsinler, büromuzda bir çayımızı içsinler farklı fikirleri varsa ortaya koysunlar, bizlere destek olsunlar ve en önemlisi üye olarak kooperatifimize destek versinler. Burası hepimizin, burası çilek Üreticilerinin kooperatifi diyerek, tüm çilek üreticilerini davet ettiler. 


Başkan Sarı Çilek Kooperatifinin kurulması ve bu konuda yapılacak olan yeniliklere emeği geçen herkese teşekkür ederek, basın mensuplarından kendilerine destek vermelerini istesi.


Anamur Çilek Üreticileri Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kadrosu Şöyle;

Mehmet Sarı (Başkan)

Ali Oktan (Başkan Yard.)

Ali Ufuk Yılmaz (Başkan Yard.)

Talat Yılmaz (Denetmen)

Atilla Yalçın (Yön. Kur. Üyesi)

Mustafa Gürbüz (Yön. Kur. Üyesi)

Nebi Demir (Yön. Kur. Üyesi)

    

Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
b1
Arşiv Arama
- -