Programa Yoğun İlgi...


Bu haber 2017-12-07 15:56:03 eklenmiş ve 648 kez görüntülenmiştir.
Uylr

Antik Mozaik Sanat Galerisi otantik ve doğal ortamında düzenlediği kültür sohbetleri programına bir yenisini daha ekledi. Antik Mozaik Sanat Galerisi - Bozyazı DOKUDER ile ortak organize ettiği Sohbet programının bu defaki konusu; Yerel Ekonomi ve Girişimcilik üzerine oldu.

 

 

Yerel Ekonomi ve Girişimcilik konulu Sohbet programına, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur - Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı , Anamur Esnaf Odası Başkanı Ahmet Çetin , Anamur Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Dr. Gaye Onan , Bozyazı DOKUDER Başkanı Begüm Balcı ve Çilek Üreticileri kooperatifi yönetimi üyeleri ve davetli Anamur sakinleri katıldı.

 

 

Program Anamur Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Dr. Gaye Onan’ın “Mikro Ölçek işletmelere Akademik Bakış “konulu semineri ile başladı. Kobiciliğin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi veren Onan, konuşmasında ekonomide kümelenme kavramının önemine değindi.

 

 

Bozyazı DOKUDER Başkanı Begüm Balcı da yaptığı konuşmada, “Eğer bir hobiniz var ve paranız yoksa işte tam orada devreye biz giriyoruz. Bizim dernek olarak en büyük amacımız yerel ürünlerimizi ekonomiye katmak. Bu amaçla uzun zamandır çalışmalar yapıyoruz. Örneğin geçtiğimiz Mayıs Ayında yöresel bir yemek yarışması düzenledik. Ama yeterli mi? Hayır. Ambalajlamadan, belgelendirmeye bir çok konuda o kadar çok sorunla karşılaştık. Zaman zaman çıkmaza girdiğimiz oldu. Eğer ki yöresel kültürümüzü kaybetmek istemiyorsak girişimcilerimize destek olmamız lazım. Biz demiyoruz ki koşullara uymayalım. Ama bazen o koşulları sağlamak çok pahalıya mahal oluyor. Bu da küçük ölçekli kobileri üreticileri dibe götürüyor.

 

 

Yalnız burada bir konuyu atlamayacağım. Bozyazı Kaymakamımız Hayati Taşdan, Bozyazı Belediye Başkanımız Mehmet Ballı ve Anamur Belediye Başkanımız Mehmet Türe her şartta destekçimiz oldu. Yanımızda oldu. Hepsine Teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

 

Anamur'da yeni kurulan Çilek Üreticileri Kooperatifi Başkanı Mehmet Sarı da toplantıda, derneği ve çalışmaları hakkında bilgi aktardı.

 

 

Anamur - Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş yaptığı konuşmada Anamur ve Bozyazı'daki üreticilerin her zaman yanındayız, üreticileri eleştirirken bölgemizin gerçeklerini de dikkate almalıyız , hem üreticin hem de tüketicinin haklı şikayetleri var bunun için hem üretici hem de tüketici olarak eksiklerimizi gidermeli ve düzeltmeliyiz. Her zaman biz üreticinin ve üretenin yanındayız dedi.

 

 

Antik Mozaik Sanat Galerisi işletmecisi Asil Doğan ise konuşmasında Mikro ölçekli işletmeler bu dönemde daha çok desteklenmeli , festival ve fuarlarda Anamur Yöresel Motifleri ve ürünlerinin olduğu bölümün olması gerektiğini ve bu bölüm de sadece Anamur esnafının olması gerektiğini söyledi .

 

 

Anamur Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin konuşmasında, Anamurlu esnafa girişimcilik kursu açtıklarını ve esnafı bilgilendirdiklerini ve bu tür çalışmaların devam edeceğini söyledi.

 

 

Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı yaptığı konuşmada, bölgede seracılığın çok hızlı ve kontrolsüz büyüdüğünü bunun bölgeye dez avantajı olduğunu , yapılan yatırımlarda Anamur'da yaşayan insanların sadece gelirinin değil sağlığının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

 

 

Söyleşinin serbest bölümünde söz alan katılımcılar yerel ürünlerin desteklenmesi , organik tarıma önem verilmesi, zirai ilaçların kullanımında kurallara uyulması ve Anamur'un doğal ve tarihi yapısının bozulmaması üzerine yatırımlar yapılması gerektiği üzerine sohbetler edildi . Toplantıda en son söz alan  Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, böyle bir organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek sözüne başladı. Yapılan araştırmalarda Anamur´da kişi başına düşen gelir 25 bin dolar. Biz bu veriyi 3 kez geri gönderdik, 3 kez araştırdık. Sonuç bu. Biz zengin bir ilçeyiz. Ama sokağa bakıyoruz fakir insanlarla dolu. Dükkânlar boşalıyor. demek ki ortada adaletsiz bir dağılım var. Belediyelerin kobilere destek olması gerekir. Bizde Anamur Belediyesi olarak elimizden geldiğince destek oluyoruz. Tarım alanlarımızı koruyacağız, seralarımızı koruyacağız ama turizmden de payımızı alacağız. Bu anlamda bazı fikirlerimizi de değiştirmemiz lazım. Esnafı ürkütmemek lazım. Bazı kişilerin tehditleri ile karşılaşan esnafımızın olduğunu öğrendik Bizde hemen harekete geçerek o bölgeye zabıta gönderdik. Belli saatlerden sonra bakıyorlar. Esnafı korkutmamak lazım. Yanlarında olmak lazım. Biz bu bağlamda elimizden geldiğince hatta daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

 

Programın moderatörlüğünü yapan radyo Programcısı Ayhan Reis, Anamur'un zengin kültürel yapısına yakışır bir söyleşi oldu.Programa katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. diyerek ve bir sonraki toplantıda görüşmek dileğiyle toplantıyı kapattı.

 

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi