ankara escort

Ziraat Odası Çiftçinin Enerji Sorunununa Çözüm Arıyor..


Bu haber 2019-07-30 15:27:38 eklenmiş ve 143 kez görüntülenmiştir.
Uylr

 

Anamur – Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Aydıncık Ziraat Odası ile birlikte, bölgedeki çiftçinin enerji sorununu  bölge milletvekillerine, 26 Tarım Komisyonu Üyesine , TZOB Genel Başkanlığına ve son olarak da Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu başkanlığına ileterek yardım istediler.

 

Ziraat Odası başkanlarının Bölge Milletvekillerine, 26 Tarım Komisyonu Üyesine, EPDK’ya  ilettikleri belgede Bölge çiftçisinin enerji sorununu ile ilgili şu ifadeler yer aldı;

 

 

 

 

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU BAŞKANLIĞINA / ANKARA

 

Tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili üreticilerimizin çok kolay şekilde aşılabilecek sorunları var ama maalesef biz bu sorunları aşamıyoruz. Bu bağlamda Düzenleme Kurumu Başkanlığımızın desteklerine ihtiyacımız vardır. Aşağıda belirttiğimiz ve sadece idari mazlahattan oluşan sorunlarımızın çözümü için üreticilerimize yardımcı olacağınıza olan inancımız sonsuzdur.

 

 1 - Enerjisa görevlileri kendine ait mülkü olmayıp kiralama yöntemi ile tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimize her yeni kiralamada ve her parsel değişiminde yeni abone yapılmasını istiyorlar. Buda üreticilerimizin abone işlemi için iki üç gün gereksiz bir şekilde uğraşmasına ve maddi olarak ekstra masraf etmelerine sebep olmaktadır. Üreticilerimiz kiralama yöntemi ile üretim yaptıkları arazi için aldıkları aboneyi üretim yaptığı bütün kiralık araziler için de kullanabilmelidir.

 

 2 - Kiralama yöntemi ile üretim yapmak isteyen üreticilerimizden, enerjisa görevlileri kiralanan araziye abonelik verebilmeleri için hissedarların en az /51’ inden noterden muhafakataname almaları gerektiğini söylüyorlar ve bu nedenle abone yapmıyorlar.  İlçemizde üretim yapılan araziler çok hissedarlı olduğu için de üreticilerimiz muhafakatname almakta çok büyük zorluklarla karşılaşıyor, çoğu üreticimizde bu nedenle üretim yapmaktan vazgeçiyor.  Hissedarların bir çoğu yurt dışında, bir çoğu ölmüş olması nedeni ile üreticilerimiz muhafakatname alamıyor alanlar ise notere yüklü miktarda ücret ödemek zorunda kalıyor. Tarımsal Sulama  için abone almak isteyen üreticilerimiz için noterden alınması istenen muhafakatname şartının kaldırılması üreticilerimize maddi ve manevi yönden çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

 

  3 - Üreticilerimizin Tarımsal Faaliyet göstereceği araziler enerjisanın enerji hattından şayet 150 – 200 metre mesafede uzaklıkta ise enerjisa yetkilileri enerji hattının olmadığını gerekçe göstererek abone işlemi yapmıyorlar. Üreticilerimiz direkleri ve teli biz çekelim. Siz sadece bize abone işlemini yapın dediği zaman da  yine kabul etmiyorlar. Bu konuyu yatırım projesine alın denildiği zaman da tarımsal abonelikler için yatırım proğramımız yok diyerek üreticilerimize yardımcı olmuyorlar. Bu konu ile ilgili olarak da üreticilerimiz adına düzenleme kurulu başkanlığıızdan destek beklemekteyiz.

 

  4 -  İlçemizde sera yapımı alanında faaliyet gösteren kişilere, sera yapılacak olan araziler ile ilgili olarak kullanacak oldukları enerji için enerjisa ile sözleşme yapılırken sözleşmeler en az 29 gün üzerinden ve 3.500,00TL (ÜçbinbeşyüzTL) bedelle yapılmaktadır. Sera ustalarının 29 gün boyunca kullanacak oldukları enerji bedeli en fazla 500,00TL civarında iken 3.500,00TL gibi fahiş bir bedel ödemeleri sera yapım ustalarını da zora sokmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak da sera ustalarına daha önce olduğu gibi seyyara abone kullanma hakkının yeniden tanınması ve sera ustalarının  kullanacak oldukları enerji için, kullandıkları kadar ücret ödemeleri ile ilgili olarak gerekli olan çalışma ve düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep etmekteyiz.   

 

 Enerjisa’ nın fatura bedellerinden üretici alabildiğine tedirgin. Birde bu şekilde hareket olunca üreticilerimiz adeta tarımsal faaliyette bulunmama noktasına geldi. Üreticilerimiz çaresiz ve zor durumda. Bütün bu olumsuzlukların faturası ise bizlere ve sizlere kesiliyor. Konunun acil çözümüne ihtiyacımız vardır.

 

Yukarıda izah ettiğimiz konuları başkanlığınızda değerlendirirseniz ve müspet yönde bir sonuç çıkar ise üreticilerimiz bu durumdan çok memnun kalacaklardır.  Bu vesile ile üreticilerimiz adına şimdiden başkanlığınıza teşekkür eder,  çalışmalarınızın ülkemiz tarımı ve üreticilerimiz için hayırlara vesile olmasını diler saygılar sunarız..

 

Haber Detay Sonu
ETİKETLER : Anamur Anamur haber Anamur haber.com anamur haberleri anamur manşetleri anamur manşet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anamur Haber , Son Dakika Anamur Haberleri
© Copyright 2019 Anamur Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi