Çalıştayda Anamur ve Bozyazı Masaya Yatırıldı..


Bu haber 2019-09-09 09:42:02 eklenmiş ve 751 kez görüntülenmiştir.
Uylr

 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen "Müşterek Meslek Komiteleri Çalıştayında" İlçenin sorunları ve Anamur’da bulunan potansiyelin açığa çıkarılması masaya yatırıldı.

 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ANTSO) topantı salonunda gerçekleşen çalıştaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Feyzullah Yılmaz, MHP İlçe Başkanı Adnan Gübbük, CHP İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayır, Belediye Meclis Üyeleri STK temsilcileri ve iş adamları, ve basın mensupları katıldı.


Çalıştayda açılış konuşması yapan Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Anamur ve Bozyazı’nın sorunlarının çözümünde belediyelerin işbirliği yaparak uyum içinde çalışması gerektiğini söyledi.

Torunoğlu, Anamur ve Bozyazı’nın ihtiyaçlarını sırasıyla açıkladığı konuşmasında,

*1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar düzenlemelerinin hızlandırılması ve bu çalışma kapsamında turizm alanlarının arttırılması, balkonların daha geniş yapılmasına imkan sağlanması. Beton santrallerinin ruhsat probleminin çözülmesi.
*Anamur ve Bozyazı şehir girişlerinin düzenlenmesi, Tarım ve Gıda Fuarı’na destek verilmesi
* Şehir içi park ve bahçelerin bakımının yapılması, vatandaşlara yürüyüş ve bisiklet sürme yolları yapılması.
*Şehir içi trafik akışının düzenlenmesi, toplu taşımanın günün gereksinimlerine göre yeniden düzenlenmesi.
* Yeni hal yasası çıkana kadar her iki ilçedeki hallerin eksikliklerinin giderilmesi. Zirai atıklar ve çöplerin bertarafı.
* Yeni iskele açılmadan önce çevre düzenlemesi, servis yolu yapılması ve gümrüğün hazırlanması.
* Yeni Organize Sanayi Bölgesi için çalışma yapılması ve takibi.
* Anamur ve Bozyazı içme suyu şebekelerinin yenilenmesi.
* Bozyazı kanalizasyon terfi merkezinin motorunun güçlendirilmesi.
* Kozağacı Ermenek bağlantı yolunun asfaltlanması
*Anamur otogarının kapısının açılması
* Halkalı Ardıçlıtaş arasındaki 4 kilometrelik yolun yapılması.
* Verimli elemanların iş başında kalması.”
Torunoğlu, dile getirdiği taleplerin belediyelerin ve hükümetin işbirliğiyle çözülmesi gerektiğini ifade ederek, bu konuda herkesi elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Bozyazı Belediye Başkanı Çetinkaya: “Çok Basit Sorunları Aşamıyoruz”

Ardından söz alan Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, toplantı salonunda dile getiremeyeceği basit konuların çözümünde zorlandıklarını ifade ederek, “Bunlardan sayın başkanın haberi yoktur mutlaka. Ama şunu dile getirmeliyim. Bizim yayladan gelen içme suyumuz var. Ancak Merkez mahallesinde halen 1970’li yıllardan kalan asbestli borular kullanılıyor. Bunu birkaç kez dillendirdik ama hala MESKİ’nin gündeminde yok. Biz Büyükşehir’in bütün isteklerini yerine getirirken, baks lazım oldu 2 aydır yazışma yapıyoruz sonuç alamadık. Bu şekilde bu toplantı verimli olur mu diye kuşku duyuyorum. Bir de işçi çıkarma sorunu var. Bunların çözülmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç:
“İşten Çıkarılan İşçilerle İlgili Tekrar İnceleme Yapılmasını İstiyorum”
Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç da son günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin Anamur ve Bozyazı’da çok sayıda çalışanı işten çıkardığını belirterek, şunları söyledi:
“Bir konuda başarı isteniyorsa samimiyet olması lazım. Son günlerde işten çıkarmalar var. Cumhur ittifakına oy verenler, başarısız oldukları, performansları yetersiz olduğu gerekçe gösterilerek işten çıkarılmaktadır. Bu olaylar Anamur’da huzuru bozar. Burada iki kardeş farklı partili olabilir ancak işten çıkarma oldu mu birleşirler. Daha dün MESKİ’den umumi tuvaletlere abone olunmadığı takdirde suyunun kesileceğini bildiren yazı aldık. Ören’deki yol çalışmasıyla ilgili bize yapılması gereken ödeme yapılmıyor. Gıda ve Tarım Fuarı için bize verilecek 100 bin lira yardım da hala ödenmedi. Bu konuları konuşmak üzere sayın başkanla görüşmek istedim, ulaşamadım, geriye dönüş yapılmadı. Ben özellikle işten çıkarılan işçilerle ilgili tekrar inceleme yapılmasını istiyorum.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer:
“Benden Samimiyet Bekleyenlerden Samimiyet Görmem Lazım”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, talepleri ve eleştirileri dinledikten sonra söz aldı ve dile getirilen taleplerle ilgili yapılan ve yapılacak çalışmaları anlattı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni 3 milyar lira borçla devraldıklarını belirten Seçer, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz ay piyasaya, esnafa 27 milyon lira, bu ay 30 milyon ödüyorum. İnsanlar artık kapımızı aşındırıyor. Geçtiğimiz yılın onuncu ayından alacağı olan esnaflar var. Bazı faturaları öderken içim sızlıyor. Gereksiz bir sürü fatura var. Ama yasal olarak bunları ödemek zorundayım. Bir yandan da siyasi sebeplerle meclisimden borçlanma yetkisi alamıyorum. Allah’tan korkun. Bir taraftan benden samimiyet, yardım beklerken ben de sizden samimiyet görmem lazım. AK Parti’li belediye bizim oylarımızla borçlanma yetkisi aldı. Ama ben alamadım. Bu konuda bir kaldırın telefonu, Ankara’yı bir arayın. Biz neyi cezalandırıyoruz Büyükşehir’i mi yoksa Mersin’i mi diye bir sorgulayın. ”

“KİMSEYE AVANTA YEDİRMEM”
Bazı çalışanların işten çıkarılması eleştirilerine de değinen Seçer, şöyle devam etti:
“Sizlere soruyorum, size yük olan birisini işletmenizde tutar mısınız? Hırsızlık yapanı işletmenizde tutar mısınız? Mesela kırsalda bir mahalleye gönderilen sinek ilacını uçurumdan aşağı döküyor. Biz bunları Büyükşehir’de tutmadık ve yasal çerçevede işine son verdik. Çıkarılanların içinde kendi partilim bile var. Hiç kimse kusura bakmasın. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Biz kimseyi partisine bakarak değerlendirmiyoruz. İşten çıkarılanların durumuna lütfen bir bakın. Bu memlekette herkes bizden hizmet bekliyor. Kimse kusura bakmasın ben, kimseye avanta yediremem. İşe gelmeden maaş alacak, işten çıkarılınca da siyasi gücünü kullanarak bunu provake etmeye çalışacak. Bu konuda kesinlikle vicdanıma güveniyorum ve doğru bildiğimi yapmaya devam edeceğim. Bana güvenip oy verenler lütfen bana güvenmeye devam etsin.”

Toplantının sonunda katılımcıların soruları yanıtlandı.

  

  

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anamur Haber , Son Dakika Anamur Haberleri
© Copyright 2020 Anamur Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi