“Ehliyet ‘te Yeni Devir”

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek.
Bu haber 2015-11-21 11:53:25 eklenmiş ve 1172 kez görüntülenmiştir.
Uysallar

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek.
 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan  düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık  otomatik vitesli araçla da yapılabilecek.  Otomatik vitesli araba kullanacaklar, sürücü kurslarında bu araçlarda eğitim  alacak ve ehliyetlerinde "Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir" ifadesi  yer alacak. 

MEB'in Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan  değişiklikleri içeren yönetmelik, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.  Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ehliyet sınavına manuel vitesli araçlarla  katılma zorunluluğu kalkacak. 
 
 AA muhabirine düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Özel Öğretim  Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, trafikte yaşanan sorunların sadece  mevzuatla hallolmayacağını, ilgili bütün aktörlerin özellikle de sürücü eğitimi  veren kursların, sürücü ve yayaların çabasıyla çözülebileceğini vurguladı. 
 
Yelkenci, Karayolları Trafik Kanununun ardından Karayolları Trafik  Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sürücü belgesi türünün 8'den 17'ye  çıkarıldığını, 1 Ocak itibarıyla "aday sürücü" uygulamasının da başlayacağını  hatırlattı. 
 
Bu doğrultuda, Motorlu Taşıtlar ve Sürücü Kursları Yönetmeliğinde  sürücü kurslarına ilişkin yeni düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Yelkenci,  yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, adaylık  sürecinde ehliyeti iptal edilenlerin, gerekli süreleri tamamladıktan sonra  psikolojik değerlendirme sonucu "sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir  belge" ile tekrar kayıt yaptırabileceğini belirtti. 
 
Yönetmelik değişikliğinin özellikle otomatik vites araç kullanmak  isteyenleri mutlu edecek düzenlemeler içerdiğini dile getiren Yelkenci, şöyle  devam etti: 
 
"Eğitim sınav araçlarının arasına, otomatik şanzımanlı araçlar da  eklendi. Sürücü kursları, sadece otomatik araç kullanacak kursiyerler için  sertifika sınıfına uygun otomatik şanzımanlı araç bulunduracak. Adaylar,  sertifika sınıflarına ait araçların, otomatik şanzımanlı olanlarıyla eğitim  alacak. Sınavda başarılı olanların sertifikalarında 'sadece otomatik şanzımanlı  araç' kullanabileceği belirtilecek." 
 
Yelkenci, bu kişilerin daha sonra manuel şanzımanlı araba için ehliyet  almak istemeleri halinde ise sürücü belgesindeki sınıfa ilişkin ilgili  derslerinin kalan yarısını alarak tekrar sınava gireceğini ve başardığı takdirde  manuel vitesli araç kullanabileceğini aktardı. 
 
Direksiyon sınavı öncesi kurslarda ön sınav yapılacak
 
Adayların direksiyon eğitimini, alanda ve simülatörde alacağını  anlatan Yelkenci, simülatör dersinin en az 2 saat olacağını kaydetti. 
 
Akan trafikte en az 12 saat eğitim alarak uygulama sınavına girmeye  hak kazanan adayların, doğrudan ehliyet sınavına alınmayacağını belirten  Yelkenci, adayların kurs tarafından yapılacak direksiyon sınavına gireceğini  vurguladı. 

Yelkenci, şunları söyledi: 
"Ön sınav yapılarak durumu uygun olanlar, ilçe milli eğitim  müdürlüğünün yaptığı direksiyon sınavına girecek. Başarısız olanlar ise yeniden  uygulama eğitimine alınarak tekrar ön sınav sonucu ilçe milli eğitim müdürlüğüne  gönderilecek. Eğer gerekli ve yeterli eğitim verilmeden bu kursiyerlerin sınava girmesine izin verildiği tespit edilirse valiliklerce soruşturma açılacak.  Soruşturma sonunda yeterli eğitim verilmediği tespit edilirse bu kurslara bir  dönem kursiyer kaydı yapamama yaptırımı uygulanacak." 
 
Engellilerin trafikte yaşadığı sorunların da farkında olduklarını  bildiren Yelkenci, işitme engelliler için teorik ve uygulama eğitimi veren  uzmanların artık bu eğitimlerin sınavlarında da görevlendirilebileceklerini  bildirdi. 
 
Ehliyet sınavlarında sürecin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi,  yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve denetimin artırılması amacıyla birçok  düzenlemeyi hayata geçirdiklerine işaret eden Yelkenci, "Başkasının yerine  sınavlara girenler ile sınavda problem çıkaranlara ilişkin önlemler almaya devam  ediyoruz. Bu kişilerin sürücü kurslarına tekrar kayıt yaptırabilmeleri için 1 yıl  geçmesi gerekiyordu. Bu süreyi 2 yıla çıkardık. Artık başkasının yerine sınavlara  girenlerle sınavda problem çıkaranlar, ancak 2 yıl sonra sürücü kurslarına kayıt  yaptırabilecek" diye konuştu. 
 
Sınav süresi uzatıldı
 
Bazı adayların sınavda heyecanlarına yenildiklerini aktaran Yelkenci,  adayların streslerini azaltma yönünde yeni bir uygulamayı daha hayata  geçirdiklerine dikkati çekti. 

Uygulama sınavında süreyi 5 dakika uzattıklarını anlatan Yelkenci,  "Direksiyon eğitiminde dersin sınav süresi, en az 30 dakikaydı. Uygulama sınav  süresi artık en az 35 dakika olacak. Bunun ilk 5 dakikasında kursiyere aracı  tanımayla ilgili sorular sorularak adayın heyecanı azaltılarak sınava başlaması sağlanacak" dedi. 
 

Arabayı "stop ettirene" ikinci şans verilecek 
Yelkenci, uygulama sınavı değerlendirme kriterlerinde bulunan "stop"  sayısının da 2'ye çıkarıldığını, bu şekilde de adayların sınavda rahat olmasının sağlanacağını ifade etti. 
 
Bütün sürücülerin, 1 Ocak itibarıyla 5 yıl içinde ehliyetlerini 180  ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürmesi gerektiğini de dile getiren Yelkenci, "Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacak. Akabinde ise  insanlar, ağır vasıta ehliyetlerini 5 yılda bir, B sınıfı araçlar için ise 10  yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini  değiştirecek" bilgisini verdi. 
 
Sürücü eğitimlerinin içeriğiyle ilgili de çalışmalar yaptıklarını  anlatan Yelkenci, bu kapsamda, sektörün aktörleri, dernekler ve akademisyenlerle  "Trafik Adabı Dersi İçerik Geliştirme Çalıştayı" düzenlediklerini hatırlattı.  Yelkenci, "Bu çerçevede, 1 Ocak'tan itibaren Trafik Adabı Dersi, sürücü  kurslarında verilmeye başlanacak. Sürücü kurslarında, 16 saat trafik ve çevre, 8  saat ilk yardım, 6 saat araç tekniği ve 4 saat trafik adabı dersi verilecek.  Trafik adabı dersini geçemeyenler, kursu bitiremeyecek ve dolayısıyla ehliyet de  alamayacak" diye konuştu. 
 
Kurs fiyatlarına da taban fiyat uygulanacak
 
Yelkenci, sürücü kurslarında taban fiyat uygulamasına geçileceğini ve  illerde oluşturulacak 7 kişilik komisyon tarafından maliyetler dikkate alınarak  ders saat ücretlerinin belirleneceğini belirtti. 
 
Uygulama eğitim ve sınavlarında emniyet kemeri takma zorunluluğunun  araçta bulunan herkese tatbik edileceğini bildiren Yelkenci, sınavda durumundan şüphelenilen adaylara alkol ve uyuşturucu madde kontrolü yapılacağını
da  kaydetti.

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi