\"\"

Anamur'da Spor Turizmi

Anamur Tenis Dağcılık ve Su sporları Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ali Balcı, Anamur'un bir çok dalda Spor faaliyetlerine uygun coğrafi şartlara sahip olduğunu belirtti.
Bu haber 2016-01-15 13:05:31 eklenmiş ve 1796 kez görüntülenmiştir.
Uylr

Anamur Tenis Dağcılık ve Su sporları Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ali Balcı, Anamur'un bir çok dalda Spor faaliyetlerine uygun kültürel, doğal ve coğrafi şartlara sahip olduğunu belirterek, Spor Turizmini Anamur'da gerçekleştirmeye yönelik fikirlerini kamuoyuyla paylaştı.

Balcı'nın, bu konudaki açıklamaları şöyle; 

Turizm kabaca geniş çapta gezme faaliyetlerine denir. Fakat son yıllarda turizm bir endüstri kolu haline gelmiş ve ülkelerin tanınmasının gelişiminin önemli yapı taşlarından belki de en önemlisi olmuş insanların tanışmasına kaynaşmasına kültürlerin buluşmasına vesile olmuştur.

            Anamur Tenis Dağcılık ve Su sporları kulübü olarak bölgemize bölge insanımıza güzel Anamur’umuza ve Bozyazı’mıza karşı sorumluluk duygusu kendi branşımız olması sebebiyle spor turizmi ile ilgili düşüncelerimizi paylaşmak istedik. İstedik ki; çocuklarımız torunlarımız gelişmiş bir yörede yaşasın. Bölgemizi yöneten değerli yöneticilere düşüncelerimiz rehber olsun. Onların yoğun hizmet dünyalarında katkımızı eksik etmeyelim. Bu yazımızda bölgemizin ne büyük bir potansiyeli olduğunu göreceksiniz.

Spor turizmi dünyada turizm ile ilgili tüm dalların gelir gurupları içerisinde gelir olarak en yüksek orana sahip olan daldır. Dünyada turizm içinde spor turizmi % 32 ‘lik bir orana sahiptir.Türkiye’de ise bu oran % 2 gibi çok küçük bir rakamdır.

            Bu oranlarda gösteriyor ki bizler spor turizminden arzu ettiğimiz payı alamamaktayız.

            Anamur’a gelince maalesef gerek genel turizm payı gerekse spor turizminin yakınından bile geçememekteyiz.

            İki türlü spor turizmi vardır. Kitlesel spor turizmi ve bölge özelliklerine uyan alternatif turizmi destekleyen spor dallarıdır.

 

Anamur’da Yapılabilecek Spor Turizmini Destekleyen Spor Dalları

 

--Motokros, off-road, enduro kros, vs. motor sporları

--Doğa yürüyüşü, trekking, dağcılık, kampçılık, mağaracılık, bitkisel populasyon, hayvansal populasyon, vs. doğa sporları.

--Tenis

--Su sporları ( yüzme,sörf, kano, yelken, dalgıçlık, balık avcılığı vs.)

--Golf

--Kayak

--Yamaç paraşütü

--vs.

Yüzeysel bir tanıtım yapacağım. Bu tanıtımın bile ne kadar büyük turizm potansiyelimiz olduğunu gözler önüne serecek.

 

--Motor Sporları

-Kros eğitim alanı bu sporun temelini oluşturur. Gerekli planlamanın yapılıp özel sektör veya bir motokros spor kulübüne verilecek destek ile rahatça yapılabilir. Alanya’da bu sporla ilgili Alanya enduro kulübü 3 yılda yaptığı çalışmalar ile Alanya kros yarışlarını resmi federasyon yarış programına aldırmıştır. İki ay önce yapılan yarışmaya uluslararası düzeyde sporcularda eşlik etmiştir.

-Motor sevdalıları için çok amaçlı kamp alanı hazırlanmalı ve desteklenmeli.

-Yaylalar için enduro-kros güzergah çalışmaları yapılmalı ve turizm acentalarına bilgi verilmeli. Bir kısım parkur çalışması yapılmıştır. Doğa sporları bölümünde mevcuttur.

-Kros yarış parkurları doğal yaşamı tehdit etmeden hazırlanmalı ve ilan edilmelidir.

-Aşağıda yazacağım bazı trekking parkurları aynı zamanda motor sporları için yapılabilecek parkurlardır.

           

 --Doğa Sporları

    Parkurlar

--1. Güzergah: Anamur kuzey Karain mağarasından başlayıp Kiseler antik kentinde sona eren “Karain-kiseler yürüyüş yolu” dönüş yolu dede beleni seyir terası ve Karain mağarasında sona eren parkur.(5 km) ( dede beleni seyir terasına dikkat)

--2. Güzergah:Kızılaliler köyünden başlayıp irbi tepesi gidiş geliş doğa yürüyüş yolu. Aynı zamanda kros ve off-road ve bitki popülasyon parkuru. (18 km.)

--3.güzergah:Kızılalilerden başlayan Yalçı dağında sona eren gidiş dönüş şeklinde ekstrem parkur. ( zorluk derecesi yüksektir.)(8 km.)

--4.Güzergah:Ovabaşı köyünden başlayarak köşekbükü mağarasına kadar gidiş dönüş parkuru. (4 km.) Mağara kullanılır hale getirilip yürüyüşe entegre edilmesi gerekir. Bölge Çok amaçlı kullanılabilecek yapıya sahiptir.

-5. Güzergah: Karain mağarasından başlayan Kiseler-orhana yamaç-ovabaşı güney-malaklar ferizler batı yamacı ve yine Karain mağarasında sona eren extrem yürüyüş motokross offroad dağ bisikleti ve bitki popülasyonunu da içeren parkur. (22 km.)

-6. Güzergah:Ovabaşı köyünden başlayarak Korucuk ile tamamlanan Bal ormanı yürüyüşü (6 km.) (Kaya tırmanış bölgesi buradadır.)

-7. Güzergah:Anamur’dan başlayıp Ovabaşı-korucuk-Tehnel Guz-kaledran-Melleç-Anamur ( 70 km tahmini) veya gut dan Melleç Anamur (30 km.) off-road, enduro, kros extrem parkur. Çok özel bitki popülasyonuna sahiptir.

-8.Güzergah:Teniste’den başlayarak Kaledran’da sona erecek extrem

KANYON yolu. Bölge ile ilgili ekipman ve çalışma yapılmaktadır. Şu aşamada sadece profesyoneller gidebilir. Anamur’un geleceğine çok katkıda bulunacaktır..(10 km.)

-9.Güzergah:Teniste Mani suyundan başlayarak Çellikalanı mevkii Olukbaşı yaylası karamıklık ve tenistede sona eren Yürüyüş yolu. Bölge çalışması yapılmamıştır. Gelecekte planlanan extrem yollardan birisidir.(Tahmini 25 km.) (Dağ keçisi blgesi)

-10.Güzergah:Karain mağarasından başlayarak dağın kuzey yamacı üst yoldan giderek alt yoldan dönüş ve Karain mağarasında sona eren parkur.( 9 km.)

-11.Güzergah:anamuryum antik kenti yürüyüş yolu. (5 km.)

-12.Güzergah:Anamur cerenlerden Anamuryum’a kadar olan gidiş-dönüş Sahil yürüyüşü. Sultan çayı asma köprüsü yapıldıktan sonra şlerlik kazanır. (10 km)

-13.Güzergah:Azı tepesi yürüyüş yolu.

-14.Güzergah:Bozyazı Kızılliman yürüyüş yolu. (8 km) özel bir parkurdur. Kendine özgü bitki örtüsü vardır. Farklı sporlar için düşünceler geliştirilebilir.

--- Tüm parkurlar için ücretsiz rehberlik hizmeti kulübümüz tarafından verilmektedir.

---Yürüyüş yolları ve parkurlar için ayrıntılı çalışma zorluk derecesi ekipman su kaynakları parkur bilgileri cok ayrıntılı olduğundan dolayı burada yer verilmemiştir.

 

--Dağcılık Ve Kaya Tırmanış Bölgeleri.

   1. Güzergah: Bölgemizde kısa vadede turizme açılabilecek olan bölge Ovabaşı korucuk üzerinde bulunan kaya tırmanış bölgesi. Profesyoneller için extrem bir bölgedir yeter ki tanıtım ve konaklamayı doğru yapalım. Bölge ile ilgili fotoğraflar çekilerek Türkiye ve dünyadaki ilgili yerlerle kulübümüz tarafından paylaşılacaktır. Kaya yüksekliği tahmini 150 metredir.

  2. Mağaralar konusunda bölgemiz özel bir bölgedir. Peynirlik mağarası Köşekbükü mağarası Karain mağarası gibi turizme kazandırılması gereken cok mağaramız mevcuttur.

 

 --Tenis

 -Bir bölgenin turizm açısından gelişmişlik düzey ölçütlerinden bir tanesi tenis kortları ve golf alanlarına yapılan yatırımlardır.

 -Bölgemizde Anamur Tenis Dağcılık ve Su sporları kulübüne ait iki adet tenis kortu bulunmaktadır. Golf alanı yoktur.

 -Tenis sporuna özel önem verilmeli yatırımlar desteklenmeli ve arttırılmalıdır.     

 -Ulusal düzeyde 10 yaş-12 yaş ve 14 yaş tenis turnuvası için en az 4 tenis kortu 16 yaş ve yukarısı turnuvalar için 5 tenis kortu uluslar arası turnuva organizasyonları için 6 tenis kortu zorunludur.

 -Turnuvalar ile ilgili Tarsus Belediyesi ve şu andaki Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Tenis kulübü ciddi çalışmalar yapmış ve şu anda uluslararası turnuva organizasyonu düzenlemektedirler ve bu organizasyonlar Tarsusa cok şey katmaktadır.

 -Tenis konusunda yatırım alanları belirlenerek spor kulüpleri desteklenmeli ticari anlayıştan uzak durulmalıdır.

 

 --Su Sporları

      Su altı sporları:

   -Yatırım alanı belirlenerek özel sektör desteklenmelidir.

   -Su altı dalgıçlık eğitim bölgesi oluşturulmalı.

          Dalgıçlık alanları

  -Ören antik kenti doğu batı bölgeleri.

  -Pullu dikilitaş arası bölge

  -Mamure kalesi önü ada

  -Mamure kalesi güney doğu 30 derece 2 km. açık batık ada.

  -Batırılan uçak

  -Kızılliman doğu batı bölgeleri.

  -Ayrıca ilgili birimlerle girişimleri yapılarak büyük tonajlı hurdaya ayrılacak bir geminin Anamur açıklarına batırılması ile batık bir alan oluşturulması.

 -Bozyazı barınaktaki gemi neden olmasın.

                       

       Su üstü sporları.

 -Acil olarak Anamur’a yarı olimpik bir yüzme havuzu şarttır.Büyükşehir Belediyesinin dört tenis kortu ile ilgili bir çalışması mevcuttur. Bu arazi büyük bir arazidir ve buraya rahatlıkla bir adet yüzme havuzu eklenebilir.

       Kano

 -Kano için Alaköprü barajı bulunmaz bir değerdir ve kesinlikle değerlendirilmelidir.iyi planlanırsa Anamur uluslar arası yarışlara ev sahipliği yapabilir. Bu konuda spor kulüpleri değerlendirilmelidir.

 

     Sörf

  -Anamur’da halen sörf sporunda eğitim çalışması yapan birkaç arkadaşımız eğitim çalışması yapmaktadır. Bu arkadaşlarımız desteklenir ve sahilde sabit bir yer tahsisi yapılırsa bir çok şeyi başaracaklarına inanıyorum.

      Yelken

  -Mersin Ticaret ve Sanayi Odası bu spora destek verebileceklerini kulübümüze iki sene önce iletmişlerdi. Ama Anamur’un halkı yerel yönetimleri ve devlet organları hazır olmadığından bu konu gelecekte tekrar açılmak üzere rafa kaldırılmıştır.

          Golf

  -Önemli bir spor dalıdır

 -Mamure kalesi ile dragon çayı arası acilen turizm bölgesi ilan edilmelidir.

 -Düşünülen yer Mamure kalesi ile Dragon çayı arasında bulunan göl etrafının temizlenip çimlendirilerek golf alanı yapılabilir. Doğal göl dokusu bozulmadan. Harika bir golf alanı olur.

                        -Ayrıca Bozyazı Tekmen arasında bulunan Alinko’dan sonraki sahile yakın yer golf alanı olarak değerlendirilebilir.

 

                        Kayak

                        -Araştırmalarımızda ortalama dört ay kar kalan ve kayak sporuna uygun iki bölge tespit edilmiştir.

                        -Birincisi olukbaşı yaylası kayak sporu için harika bir bölgedir. Tipi ve borana yoktur. Rüzgar esmemektedir. Ağaçlandırma şarttır. Elektirik hattı döşenmelidir. Yol mani civarından açılmalıdır.

                        -İkincisi: Tamtır sırtları.

                        -Yapılamayacak bir şey yoktur. Başarı önce hayallerde gerçekleşir.

 

                       

     Kültür Ve Tarih Turizmi

                        -Mamure Kalesi

                        -Anamuryum antik kenti

                        -Kiseler antik kenti

                        -Boğuntu adam kayaları

                        -Kızılaliler kızılkilise

                        -Alaköprü

                        -Akcami

                        -Ayrıca Lütfi Kısakahyaoğlu konağı Anamur’un Tarihini ve kültürünü yansıtan bir şehir müzesine dönüştürülmelidir.

 

                        Yamaç Paraşütü

                        -Azıtepe aktif hale getirilmelidir. Ters rüzgar Azıtepe için ciddi sıkıntıdır.

                        -Anamur kuzeyyamacı kuşboku tepesi ideal ve alternatif yamaç paraşüt alanıdır.

                        Kampçılık

                        -Eski radarın olduğu bölge turizme kazandırılmalıdır. Eğitim amaçlı bir çok spor turizm dalı, ayrıca eğlence temel dağcılık eğitimleri temel kampçılık eğitimleri harita ile yön bulma eğitimleri mesire alanları piknik alanları vs geniş bir çerçeveye hizmet edebilir. Seyir terasları restoranlar, go-kart sporu, paintboll vs eğlence amaçlı faaliyetlerde bulunulabilir. Ayrıca ata tepe ciddi bir çalışma ile çim kayağı ve sosyal alanlar için bulunmaz bir yerdir.

 

                        Son Söz:

                        Devlet organlarımız STK ‘lar spor kulüpleri turizm ve kültür dernekleri Gönüllü kuruluşlar samimi bir çalışma yaparlarsa inanıyorum ki Anamur’umuzun turizmine çok şey katacağına inanıyorum.

 

                                                                                                         

                                                                                                          Ali BALCI

                                                                                              Anamur Tenis Dağcılık

                                                                                               ve Su sporları Kulübü

                                                                                                  Yön Kur. Başkanı

 

 

 

 

                       

 

 

 

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SPOR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi