Anamur’un İl Olması Gereklilik Değil, Zorunluluktur...!


Bu haber 2016-08-24 17:33:15 eklenmiş ve 4283 kez görüntülenmiştir.
Uysallar

 “Anamur’un  İl Olmasını İstiyorum ve Gönülden Destekliyorum”  sloganıyla Anamur’un İl Olması için Anamur Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde başlatılan ve dün ikincisi yapılan toplantı, Anamur İlçe Kaymakamı Cengiz Cantürk, Bozyazı İlçe Kaymakamı Suat Yıldız, Anamur İlçe Emniyet Müdürü Ercan Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı  Dr. Yalçın Kılıç, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Aydıcık Belediye Başkanı Ferat Aktan, Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kara,   Ak Parti Anamur İlçe Başkanı M. Feyzullah Yılmaz, CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven, MHP  Bozyazı İlçe Başkanı Turhan Tuna, Anamur ve Bozyazı STK Temsilcileri, muhtarlar ve Basın Mensuplarının katılımı ile gerçekleşti.

 

Toplantıda,  geçen toplantıda çizilen yol haritası çerçevesinde çalışmaların gidişatı hakkında bilgiler verilerek, bu konuda yeni fikirleri olanlar dinlendi. Katılımcılardan “Anamur’un  İl Olmasını İstiyorum ve Gönülden Destekliyorum” adı altında imzalar alındı.  

 

Toplantıda yapılan Konuşmalardan Satır başları ise şöyle;

 

*  “Bizim görevimiz böyle Bir Arzumuz Olduğunu Yetkili Makamlara İletmektir”

 

Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk; "Öncelikle Anamur’un İl olması yukarda devlet büyüklerimizin vereceği karara bağlı. Ancak biz istemezsek, ihtiyacımızı bildirmezsek bu daha zor gerçekleşir. Millet isteyince olur deniyor ya, işte burada da vatandaşımız istemesi lazım. Geçen toplantımızda bu konuyu masaya yatırdık, Anamur’un sadece iki ile olan uzaklığı değil, farklı faktörlerin de ortaya konması bu konunun çözümü için ne kadar gerekliliğinin ilgili mencilere ne kadar iyi anlatılmasıyla çözüme ulaşacağını belirttik. Yüksekokul Müdür Yardımcımızın da bu gereklilikleri araştırmak üzere görev almıştı. Şimdi burada çalışmalarını bizimle paylaşacaktır." Dedi. 

 

Cantürk, "Biz bu konuda elimizden geleni tabiî ki yapacağız ama karar devlet büyüklerimizdir, hükümettir,  bizim bu konuda müdahil olma yetkimiz yok onların taktiridir. Bizim burada bu toplantıları yapmaktaki gayemiz böyle bir arzumuz olduğunun yukarıya iletmektir. Bu konuda burada bulunan herkesin destek vermesini beklemekteyiz." şeklinde konuştu.

 

*  “Bizler politika belirleyiciler değiliz…! ülkenin politikalarını belirleyen hükümettir”

 

Bozyazı İlçe Kaymakamı Suat Yıldız da konuşmasında; Bizler politika belirleyiciler değiliz. Bizimi görevimiz ülkemizin belirlenen politikalarını uygulamakla yükümlüyüz, bizler sizin çalışmalarınızı yakından takip ederiz, bu çalışmalarda hukuken, bilgimiz, görgümüz dahilinde sizlere yardımcı oluruz. Bu isteklerinizi daha üst mercilere ulaştırma konusunda size yardımlarımız olabilir. Ama dediğim gibi ülkenin politikalarını belirleyen hükümettir. Hükümet bu konuda karar verecektir. Umut ediyoruz ki en uygun kararı erecektir.  dedi.  

 

*  “Anamur’un İl Olması için en az 25 bin imza toplamayı Hedefliyoruz”

 

Anamur ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, Anamur’un il Olması için imza Kampanyası başlattığını belirterek, bu kapsamda en az 25 bin imza toplamayı hedefliyoruz dedi. Aydıncık, Bozyazı ilçelerinin de kendilerine Anamur’un İl Olması adına destek olduklarını belirterek kendilerine bu desteklerinden ve burada toplantıda bulunmalarından dolayı teşekkür etti.

 

Toruoğlu, Aydıncık, Bozyazı, Anamur üçlüsü olarak; Siyasi Parti İlçe Başkanlarıyla, STK temsilcileriyle, Muhtarlarıyla, Basın mensuplarıyla güç birliği oluşturarak yukarıya bu isteğimizi aktarırsak hedefe ulaşacağız diyerek, Anamur il olduğu zaman bu benim şahsıma yarar sağlayan bir olay değildir. Ama Anamur’un kazanması, vatandaşımızın kazanması, sorunların kendi ilimizde çözüme ulaştırılması konusunda önem taşımaktadır. Şeklinde konuştu.  

 

*  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ta toplantıya telefonla katılarak Anamur’un İl Olması konusunda kendilerine düşen desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

 

* “Muhalefet Eleştiriler Bizleri Etkilememeli”

 

Bozyazı belediye Başkanı Mehmet Ballı Konuşmasında Toplumda Anamur il Olmasıyla ilgili bi toplantı yapıldı, bu konuda bi gayret sarfediliyor veya birkaç otobüsle Ankara’ya gidilecek gibi bir şeyler söylediğiniz zaman size bu konuda muhalefet eden insanlar oluyor. “ya o iş bitmemişimiydi” gibi muhalif sözler sarf ediliyor. Hatta biz bir zaman Bakanımızda vardı. çok uğraştık fakat o zaman bile olmadı gibi bıkkınlık verici, caydırıcı sözler olabilir. Ancak bu gibi muhalefet eleştiriler şu salondaki belli bir hüviyete sahip kişileri etkilememelidir. Dedi.

 

Ballı, Biz halk noktasında değil kendi noktamızdan bu işe bakmalı, birlik beraberliğimizi hiçbir zaman bozmamalıyız. Gayretle devam etmeliyiz. Diyerek, Bu konuda Anamur ve Bozyazı’dan Ankara’da Bürokrat seviyesinde görev almış kişilerden bu konuda yardım almamız lazım. İkincisi de Siyasi Partilerin özellikle de iktidar Partisinde Anamur, Bozyazı, Aydıncık’ta görevli arkadaşların yukarıda karar merciinde bulunan kişileri Anamur’un İl Olması konusunda ikna etmesi lazım. şeklinde konuştu.

 

*  “Anamur’un İl Olması için Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi birde çocuk sayısını Artırmalıyız”

 

Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan konuşmasında Anamur’un İl Olması önemli bir konu bizde Anamur, Bozyazı , Aydıncık olarak Mersin ilimize gidip gelmekte hep sorunlar yaşıyoruz. Anamur il olursa bölge bu konuda büyük bir ilme kazanacak. Anamur, Bozyazı, Aydıncık diyoruz ama Gülnarı da bu toplumun içine katmamız lazım. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi birde çocuk sayısını artırırsak il olma konusunda daha başarılı olacağız. Bu konuda Aydıncık belediyesi olarak bize düşen ne olursa destek vermeye hazırız dedi.

 

*  “Anamur’un İl Olması Gereklilik Değil Zorunluluktur.”

 

Meslek Yüksek Okulu Müdür Yrd. Gaye Onan, Önceki toplantıdan bu yana Anamur’un İl Olması için gerekli şartları araştırarak şu ana kadar oluşan başlıkları salondaki toplulukla paylaştı.

 

Onan, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 126. Maddesine göre Türkiye Merkezi İdare Kuruluşu, Coğrafi Durumuna, Ekonomik Şartlara ve Kamu Hizmetlerinin Gereklerine Göre İlçelerin İllere, İllerinde diğer kademelere ayrılmasını ön görmektedir." Şeklinde madde bulunuyor. Yani bir ilçenin il olabilmesi için bakılan şartlar Coğrafi Durumuna, Ekonomik Şartlara ve Kamu Hizmetlerinin Gerekleri. Bundan önceki örneklere baktığımızda da en önemli unsurun uzaklık olarak değerlendirildiği ortaya çıkmış. Anamur için tabi ki tek unsur bu değil biz Mersine çok uzağız il olmalıyız demiyoruz. Ama Türkiye geline baktığımız zaman ile olan uzaklığı ile  yol durumuna göre Türkiye de il olması gereken birinci yerin Anamur olduğunu görüyoruz. En önemli unsurumuz bu.

Merkeze olan uzaklığının 5 saat olmasından  dolayı vatandaşımızın çektiği sıkıntılar, yollarımızın durumu ortada.

 

Diğer unsur ekonomik şartlar, bu konuda da Tarım şehri olmamızdan yola çıkarak Ağırlıklı olarak Muz ve Çilek üretimimizden yola çıkarak, Türkiye’nin Muz ihtiyacının % 70 -  80 ‘ini karşılıyoruz, çilek üretimimiz yine Türkiye’nin ihtiyacının % 50’sini karşıladığını görüyoruz. Diğer ekonomik şartlara bakarsak KKTC ‘ne su veriyoruz. Anamur sınırları içerisinde bulunan Alaköprü Barajından su temin edildiği yine hazırladığımız dosyada belirtildi. Bu ana başlıklarla yola çıktığımızda ön çalışmamıza göre Anamur’un İl Olması Gereklilik Değil Zorunluluktur. Şeklinde konuştu.

 

*  “Ermenek ve Kazancı’ya da Bu Konunun İçine Katmak Lazım”

 

Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı  Dr. Yalın Kılıç da konuşmasında, Eğer Anamur’un İl Olması konusunda bir endeks oluşturulacak olsa bu endekste en başta Anamur yer alır diyerek, bütün çalışmalara bakıldığı zaman Anamur’un ilk 3'te olduğunu belirtti. Bu endekse göre Uzaklık boyutu, ekonomik şartlar ve  kamu hizmetlerin görülmesi açısından Anamur hep ilk sıradadır. Fakat Anamur’dan önce il olan bazı yerlere baktığımız zaman bu şartları tuttuğundan dolayı değil…!   Bir siyasi ortam olmuştur ve hemen orası il olmuştur. Diyerek Anamur’un İl Olmasına Bozyazı, Aydıncık, Gülnar’ın yanında Ermenek ve Kazancı’nın da destek verebileceğini geçmişte böyle bir arzularının olduğunu belirtti.

 

*  “Anamur Niçin İl Olamamış Ne Gibi Engellerle Karşılaşılmış Bunun Ortaya Konulması Lazım”

 

Ak Parti Anamur İlçe Başkanı M.Feyzullah Yılmaz konuşmasında Öğrencilikten bir örnek vererek, "Bir öğrencinin başarısız olduğu dersten nasıl özel ders alıyor, o dersle ilgili kendisini daha çok geliştirmeye çalışıyorsa, burada bizimde yapmamız gereken; geçmişte Anamur niçin İl Olamamış ne gibi engellerle karşılaşılmış bunun ortaya konulması lazım ve bu konuların çözümleri için çalışmalar yapmamız lazım. Diyerek, bu gün Anamur İl Olduğu zaman elde edeceği kazanımlarının Anamur’un en ücra köyümüzde yaşayan vatandaşımız dahi bilincindedir. Bu konuda biz şahsımız adına, temsil ettiğimiz makam adına ve hükümetimiz adına yapacağımız her türlü etkinlikte üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız. Dedi.

 

*  “Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Anamur’un İl Olmasını Destekliyor”

 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu’nun Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin toplantıda bulunmamasını spirili bir dille eleştirmesi üzerine Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kara , Anamur Belediye Bakanımız Mehmet Türe, mazeretli olarak bu toplantıya katılamamış olsa da Anamur’un İl Olmasını hem en çok isteyenlerden hem de en çok destek verenlerden birisi olduğunu belirtti.

 

Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Muhtarlarında görüşlerini dile getirdikleri toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.

 

            

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi