Mersin'in Yüzde 86'sı Nükleere Hayır Diyor..


Bu haber 2016-10-12 11:12:22 eklenmiş ve 10200 kez görüntülenmiştir.
Uysallar

Meclisinde Akkuyu nükleer santralin 1/100000 ölçekli plana işlenmesi ve 1/50000 ölçekli çevre düzeni planında yer alması  merkezi idareye bırakılması hakkında komisyon kararı 10 Ekim 2016 tarihinde yapılan Meclis  toplantısında oy çokluğuyla kabul edilmesi üzerine nükleer santrale “HAYIR” diyen CHP grubundan, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali İlhan Ayhan, CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

 

CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven yaptığı konuşmada ; Resmi kaynaklar tarafından Mersin bölgesinin  tamamında yapılan kamuoyu yoklamasına göre bölge halkının % 86’sı Nükleere HAYIR diyor. Diyerek, Nükleer santral yapılacağı gündeme geldiği günden bu yana bölge insanı İçin bir tehdit olarak görülmektedir. Gerek yaşamsal haklarına bir gasp, gerekse Turizm sektörüne, Tarım sektörüne darbe olarak  kabul edilmektedir. Bu nedenle nükleer santralin yapımı bölge halkı tarafından istenmemektedir. Yapım anlaşmasını incelendiği zaman; Rus kamu şirketine yerin bedelsiz teslim edildiği bu şirketin bulacağı finansla tesisin kurulacağı ve ürettiği enerji 15 seneliğine alım garantisi ile ülkesine satacağı anlaşılmaktadır.

Bölge halkının bütün itirazlarına rağmen 10. 10. 2016 tarihinde Büyükşehir belediye Meclisinde Akkuyu nükleer santralin 1/100000 ölçekli plana işlenmesi ve 1/50000 ölçekli çevre düzeni planında yer alması  merkezi idareye bırakılması hakkında komisyon kararı oy çokluğu ile onaylanmıştır. Bu oylamada ilçemizi temsilen oy kullanan Büyükşehir Meclis üyelerimiz Anamur Belediye Başkanı sayın Mehmet Türe,  MHP meclis üyeleri Ahmet Türkay, Ali Rıza Kibrit, Berna Bahar Neara, Parti ve Büyükşehir Meclis Üyesi sayın Cengiz Pınar'ın bu oylamada ne için olumlu oy kullandıklarını ve bu oyu kullanırken temsil ettikleri partiler bir tarafa, Anamur halkı ve ilçe ekonomisinin yükünü teşkil eden tarım sektörüne hiç akıllarına getirip getirmedikleri konusunda kamuoyuna bilgi vermelerini rica ediyoruz. Diye konuştu.                         

Güven; “Belirtildiği üzere, Mersin'de dün yapılan oylamada Ak Parti'li ve MHP'li meclis üyeleri olumlu oy kullandılar bölge halkının yüzde 86 sana hayır dediği bir santrali yapmak diktatör bir dayatmadır. Dedi.                       

 

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali İlhan Ayhan da yaptığı konuşmada nükleer santralin 1973 yılında plana alındığını ve Ancak şu anda bu bölgenin uygun olmadığını CHP grubu olarak Mersin'de gerek sivil toplum örgütleri gerekse diğer partilerle gerekse valilik ve bakanlıkla ellerinden gelen mücadeleyi yaptıkları fakat başarılı olamadıklarını, çünkü siyasi rant uğruna Mersin'in tarımının, turizminin ve geleceğinin ciddi anlamda tehdit altında olduğunu belirtti.

 

Ayhan; CHP  grubu olarak bu santralin yerinin gerek fiziksel gerekse ekonomik olarak uygun olmadığını nükleer santralin modasının geçtiğini defalarca anlatmaya çalıştıklarını, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çevre düzeni planı verdiği şirketin taşeron şirketinin dahi Nükleer Santrali plana almadığını Mersin MHP ve AK Parti grubunun itirazların sonunda değiştirildiğini ifade etti.

 

Ayhan, çevre düzeni planı yapan firma yaptığı 1/100000 ölçekli planda nükleer santralin yerini yeşil alan olarak gösterdi ancak Ak Parti’nin bu konuya ciddi anlamda tehditkar  yaklaşması Büyükşehir Belediyesi ve MHP’li meclis üyeleri de buna boyun eğmek zorunda kaldı. diye konuştu.

 

Ayhan; “Yönetmeliğe göre plan en az bir ilin tamamını kapsar. Yani planda boşluk bırakılamaz. Oysa mecliste oylanan planda Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı bölge, hükümet tarafından işaretlenmek üzere boş bırakılmıştır. Bir bölümün plan dışı bırakılması yada kararın merkezi yönetime bırakılması yönetmelik ihlalidir. Ayrıca, aynı yönetmeliğe göre, ülke ve bölge düzeyinde karar gerektiren büyük projelerin Çevre Düzeni Planı’nda değerlendirilmesi esastır.” Dedi.

 

Planı hazırlayan firmanın Akkuyu’yu ekolojik denge, tarım ve turizm faaliyetleri ve doğal sit alanlarını göz önünde bulundurarak ‘ormanlık alan’ olarak tanımladığını belirten Ayhan, “Ancak Plan revizyonu bu komisyon raporuyla sırf siyasi nedenlerle ve ranta hizmet eder şekilde tahrifata maruz kalmıştır. Amaç, Mersin halkının yüzde 86’sının karşı olduğu Akkuyu Nükleer Santrali’nin önünü açmaktır. Aslında nükleer yandaşı olup nükleer karşıtı gibi görünmeye çalışmaktır diyerek, 1/100 bin ölçekli İl Çevre Düzeni Planı ile ilgili Bayındırlık Komisyonu ve Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından meclise sunulan rapora koydukları muhalefet şerhini okudu.

 

 

CHP Grubu tarafından konulan Muhalefet şerhi şöyle;

 

 

    

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
BÖLGE HALKI MI-GÖLGE HALKI MI?
ALİ PEHLİVAN 2016-10-14 11:33:14
Yaklaşık bir yıl sonra Bölge halkının sandık başında ne diyeceğini merak ediyorum!
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi