\"\"

Köşekbükü Mağarası Restore Ediliyor..


Bu haber 2016-11-08 14:34:33 eklenmiş ve 1590 kez görüntülenmiştir.
Uylr

16.05.2016 tarihli, "Kültür Mirasımız Kaderine Terk Edilmiş" başlıklı haberimizle sizlere ; Anamur Ovabaşı mahallesinde bulunan Köşekbükü Astım Mağarasının kaderine terk edilmiş içleracısı halini duyurmuştuk.

 

Bu haberimizden kısa zaman sonra Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladıklarını ve Köşekbükü Mağarasını Restore edeceklerinin müjdesini vermişti.

 

16.05.2016 Tarihli "Kültür Mirasımız Kaderine Terk Edilmiş" Başlıklı Haberimizi Okumak için Tıklayınız - Anamur Haber

 

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin uygulayacağını duyurduğu projeleri arasında yer alan Köşekbükü(Astım) mağarasının yenilenmesi ve tekrar düzenlenmesi projesi başladı.


Köşekbükü Mağarası ve çevresinin yeniden düzenlenerek Anamur’a ve Anamur Turizmine tekrar kazandırılması için hummalı bir çalışma başlatıldı. Anamur Belediyesine ait iş makineleri ve Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri yaklaşık 15 gündür Mağara ve çevresinin düzenlenmesi için çalışmalara başladı.


Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe verdiği bilgide Köşekbükü Mağarasının Anamur’a tekrar kazandırılması için bir proje hazırladıklarını ve bu projenin Mersin Büyükşehir Belediyesi (METAB) işbirliği ile hayata geçirilmeye başlandığını ifade ederek. Yaklaşık 3 ay içerisinde Köşekbükü Mağarasının tekrar ziyarete açılacağını söyledi. Başkan Türe Mağaraya uzanan yolların da elden geçirilerek tekrar düzenleneceğini ve kolay bir ulaşımın sağlanarak Anamur Turizmine kazandırılacağını belirtti.


Köşekbükü Astım Mağarası


Anamur’un Ovabaşı köyü size Türkiye’nin en kaliteli, iri, sulu, tatlı Washington türü portakallarını sunar. Türkiye genelinde “Ovabaşı Portakalı” adıyla da ünlenmiştir. 


Ovabaşı köyü Anamur’un 15 kilometre kuzeybatısında yer alır. Kalıören mahallesi ve Güleç köyünün içinden geçerek Ovabaşı’na ulaşılır. Ovabaşı köyü adıyla anılan portakalından başka size tarihi, turistik, astım hastalarına şifa kaynağı olmuş, geçmiş krallarına ve çocuklarına reçeteler sunmuş Köşekbükü Astım Mağarası’nı da sizlerle buluşturur. Mağara 20.000 yıllık bir geçmişe sahiptir.


Mağaraya Toros dağ yapısının içine doğru dar, keskin U dönemeçli ve rampalı bir yol ile ulaşabilirsiniz. Yörük kültüründe devenin yük taşıyabilecek duruma gelmemiş yavrularına “köşek” denilmektedir. Dağların içerisinde dağ uzantıları arasında kalan düzlüklere ve dere yapılarına da “bük” ismi verilmektedir. Mağaranın bulunduğu yerin adı bu dar patika yollara istinaden verilmiş olup, yolun dar, hatta devenin geçemediği gibi, deve yavrusu olan köşek’in de geçemediği bu büklere verilen iki kelimeden, bu iki kelimenin biraya getirilmesi ile “Köşekbükü” kelimesi ortaya çıkarılmış ve mağaranın ismi böylece verilmiştir.


Köşekbükü Astım Mağarası ormanlık bir alan içerisinde, girişi güneydoğuya doğru ve iki metreyi bulan bir kaya çatlağından girilir. Üçüncü zamanda oluşan miyosen devri ( Alt miyosen ) kalkeri içerisinde yapılanmış, derine doğru inen bir mağaradır. Çevresinde, yığınlar halinde yer yer dördüncü zamanda oluşan tabakalanmış kaya dokuları vardır.


Giriş kısmına yabancı dilde ve Türkçe olarak mağaranın özelliklerinin anlatıldığı bir tabela konulmuştur. Bu tabelada mağaranın astım hastaları için şifa kaynağı olduğu ve hastaları iyileştirdiği belirtilmektedir. Ayrıca Roma Kralı Antiochus'un kızı Anna'nın astım hastalığına yakalandığı ve şifa için bu mağarada kaldığı ve hastalığından kurtulduğu şeklindeki rivayet de bu tabelada yer alır .Astımlılara şifa sunan mağara olarak bilinen bu yerde astım hastalarına iyi gelen nem ve hava özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir. Düzenli bir program içinde ve her defasında 4'er saatlik zaman dilimleri içinde kalmak şartıyla astımlı hastaların şifa bulduğu bilinir.


Mağara toplamda 500 metrekareyi bulan bir genişliktedir. Mağaranın içinde tavandan gelen su damlalarına rastlanır. Bu damlalar kalkerli yapıyı sarkıtlar şeklinde oluştururken tabanda da tarihi zaman içinde dikitlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Mağaranın içi üç bölüme ayrılmış ve açıklayıcı tabela konulmuştur. Bu bölümler dilek, şifa ve huzur bölümleridir.  Mağara içinde yaz –kış 18 santigrat derece sıcaklık, %80–85 nem oranı, 160–162 milibar basınç vardır. Bu coğrafi ölçütler astım hastalarına uygun düşen değerlerdir.


Şifa ve dilek bölümleri arsında mağaradan dolaşılıp gelinebilmesi için köprüler ve mağara ağzından tabana kadar merdiven yapılmıştır.

   

\"\" Haber Detay Sonu
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi