G.Orwell ve Yazarlar Niçin Yazıyorlar? .


Bu makale 2015-08-30 08:57:39 eklenmiş ve 795 kez görüntülenmiştir.
DR. MUSTAFA ERİM

 

                              


 

 

       İnsanlar niçin yazar? Neden düşüncelerini başka insanlarla paylaşmak ister? Yazarları, yazmaya sevk eden dürtüler nelerdir?

       Elbette her insanı yazmaya sevk eden farklı etkenler vardır. Bir yazarın  hareketli büyüme çağı hakkında bir şeyler bilmeksizin, onun niçin yazmakta olduğunu anlamak mümkün değildir.Ama çoğu kez  yazarların yazılarının konusunu, içinde yaşadıkları çağ tayin etmektedir.

       Bazen yazarlar neden yazdıklarını kendileri ifade ederler.Bu durumda bize düşen yazarın beyanını (yazı hayatında aksine bir ifade olmadıkça) kabul etmektir.

     Roman ve gözlemleri dışında uzun yıllar çeşitli gazete ve dergilerde edebi ve siyasi yazılar yazan ünlü İngiliz yazar George Orwell  bu konuda oldukça ilginç şeyler söylemektedir.

        1903 yılında Hindistan’da doğan İngiliz Yazar George Orwell, Eton’da eğitim gördü.İngiltere hakimiyetindeki Burma’da Kraliyet Polis Teşkilatında görev yaptı.Ardından iki yıl Paris’te kaldı. Daha sonra öğretmen olarak İngiltere’ye döndü. İspanya iç savaşında Faşistlere karşı Cumhuriyetçilerin safında savaştı ve ağır şekilde  yaralandı.  ll.Dünya  savaşının çıkması üzerine İngiltere’ye döndü.Bir müddet Sivil Savunma Teşkilatı ve B.B.C.de görev aldı.1950 yılında İngiltere’de ölen Orwell unutulmaz eserler bıraktı. Animal Farm (Hayvan Çiftliği) ve 1984 yazarın en ünlü eserlerdendirler

     Orwell’a göre geçim kaygısıyla yazanları bir kenara bırakırsanız genel olarak insanları yazmaya iten 4 saik vardır. Tabii ki bunlar her yazarda farklı derecelerdedir ve herhangi bir yazarda ki etki derecesi de içinde  yaşadığı atmosfere göre zaman zaman değişmektedir.

   Bunlar:

1.Bencillik: Zeki görünmek,hakkında konuşulmak, ölümünden sonra anılmak, çocuklukta sizi  küçümseyen yetişkinlerde hıncınızı almak v.s. arzusu. Orwell yazı yazmakta bunun önemli bir etken olmadığını ileri sürmeyi martaval olarak nitelemektedir. Yazarlar, yazarlık vasfıyla elde ettikleri itibarla, Sanatçılar, Politikacılar, Askerler, Başarılı İş adamları ile çoğu kez aynı üst tabakayı paylaşırlar.

     Öne çıkmak arzusuyla başlayan bu dürtü, Orwell’a göre bir müddet sonra fırtınadan kurtulan gemi gibi bencillikten sıyrılıp toplumsal kaygı limanına geçiş yapacaktır. 30'lu yaşlardan sonra ihtirasını kaybeden yazar, fert olma duygusundan sıyrılıp,  başkaları için yaşayacaktır.Yazar bu olgunlaşma devresinde belki bencillikten kurtulacaktır  ama kibrinden  çoğu kez kurtulamayacaktır.

                                                                                             

2.Estetik Heyecan: Dış dünyayı tanıma sonucu, orda ki  güzellikleri kelimelerle ifade etme arzusu.İyi bir yazının gücündeki yada iyi bir hikayenin ritmindeki haz.. Değerli ve kaybedilmemesi gerektiğine inandığı  anılarını ve deneyimlerini okuyucularla paylaşma arzusu.

 

3.Tarihi Dürtü: Tarihi hadiseleri olduğu gibi görmek, gerçekleri bulmak ve onları  sonra ki nesillerin faydası için depolamak arzusu 

 

4.Siyasi Amaç:Kişinin inandığı değerler ve siyasi hedefleri için  yazı yazma dürtüsü. Dünyaya yön verme ve insanlara inandığı idealleri, doğruları anlatma isteği.

 

       Orwell’ın 4 amaçla sınırladığı yazma arzusunu, elbette çoğaltmak mümkündür. Ama öncelikle şu soruyu mutlaka sormalıyız kendimize,

  

         Biz hangi kaygıyla yazıyoruz?         

                                                                                                  18.12.2004

                                                                                                  Mustafa Erim

                                                                                           mustafaerimm@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi