Doğa Gezginlerine Anamur’u Gezdirdim


Bu makale 2015-11-23 09:21:51 eklenmiş ve 1685 kez görüntülenmiştir.
Mesut Güven

Silifke Poyraz Doğa Gezginleri Derneği Üyeleri, bir grup doğaseverle birlikte Anamur’umuzu gezdi.  Alaköprü Baraj Gölü ile ilgili daha önceki paylaşımlarımdan etkilenen dernek üyeleri,  Anamur’u ziyaret etmek istediklerini, benim yardımcı olup-olamayacağımı sorduklarında, memnuniyetle kabul ettim. İki araçla otuz sekiz misafirim geldi.

 

Günün erken saatinde, Mamure kalesi ziyareti ile başlayan gezimiz, Öğretmen evinde ki kahvaltı molası, sonrasında da İskele bölgesinde sürdü. İskele de sonbahar sessizliği ve hüznü hakimdi. Grup, Komşumuz Silifke İlçesinden gelmiş olsalar da, muz bitkisinin nasıl yetiştirildiğini, nasıl bir endüstriyel ürün olduğu hakkında bilgileri yoktu. Onlara bir muz serası ve Sarartma tesisi gezdirdim. İlginç buldular.

 

Gün kısa gezilecek yer çoktu. Davranmalıydık. Anemurium antik kentine gittik. Kapıda bilet kesen görevliler, konuşmalarıyla, kıyafetleriyle önceki yıllardan daha özenliydiler. Bölge ile ilgili daha önceden bilgim olmasına rağmen, konuklarıma mahcup olmamak için bir gün önceden dersime çalışmıştım. Onlara Anemurium’u bütün yönleriyle tanıttım. Sorularını cevapladım. Odeon (konser yerinde) Dernek Başkanımız Ümit Halit Üçyıldız’ın sazı eşliğinde ezgiler söyledik, neşeli türkülerle oynadık.  Adeta konser verdik, tüm arkadaşlar çok mutluydular. Anemurium, ismine uygun rüzgarlıydı, denizde dalgalar hırçınlaşıyordu. Seyri güzeldi ama ayrılmalıydık, Alaköprü Baraj Gölünü gezecektik. Tabi boşaltılmış evlerden duyacakları hüzünden habersiz neşeliydiler.

 

Hepsi de güzel insanlardı. Yürekleri doğa ve insan sevgisiyle doluydu. Çekirgeye bilmeden basacak arkadaşını feryatla uyaran, murt ağacının meyvesini dalıyla koparan arkadaşına kızan arkadaşlara, şaşırmadım değil. Herkes soyduğu meyvenin kabuğunu bile çantasında şehre taşıyacak kadar çevre bilincine ulaşmışlardı. Bir birlerine karşı çok nazik ve uyumluydular. Kıskandım. Neden Anamur’da da böyle bir grubumuz yok diye. Sonradan öğrendim ki Silifke de aynı maksatta iki dernek daha varmış. Doğruydu, hatırladım. Bir başka dernek üyelerini de bir yıl önce gezdirmiştim.

 

Öğle yemeğimizi Kaşdişlen köyümüzde köy kahvesinde yedik. Herkes evinden getirdiği kumanyalarını birbirleriyle paylaştı. Köylülerimiz çay ikramında bulundular. Daha sonra, Alaköprü baraj gölünü, suyun yuttuğu evleri, hakim bir yer olan boşaltılmış Ormancık köyü yukarı mahalle camisinin avlusundan seyrettik.  Akine, Ormancık, Sarıağaç köylerinin bir-biri üstüne yapılmış yeni evlerine sevinemedik.  Arkadaşlar, Kıbrıs’ın Maraş bölgesini andıran, boşaltılmış, kapı-pencereleri sökülmüş evler, meyveleri başında kurumuş ağaçlar, arasında beş km.ye yakın yürüyüş yaptılar. Hüzün vericiydi.  Çok etkilendiler. ‘’Bu köylüler maddi varlıklarının karşılığını aldılarsa bile, kaybettikleri manevi yaşanmışlıkların karşılığını nasıl alacaklar’’ diye sordular. Cevap veremedim. Benim de kaybettiklerim vardı, çocukluğum burada geçmişti. Dedemin mezarını bir daha göremeyecek olmam içimi yakıyordu.

 

Dönüşte tarihi Alaköprü’de fotoğraflar çekilip, hüzün dağıttık. Vedalaşma zamanıydı. Tekrar beklediğimi söyledim. Bahara Sugözü bölgesinde yürüyüş yapma kararımızı aldık.  O anda sürprizlerini yaptılar. Daha önceden hazırlattıkları plaketlerini sundular. Zarif davranışlarından çok etkilendim.

 

Dostlar, tekrar buluşuncaya kadar, yürüyüşleriniz sorunsuz, yüreğinizdeki sevginiz daim olsun. Sizi tanımaktan çok mutlu oldum. Sizlere Anamur’u gezdirmek benim için onurdu. Sağlıcakla kalın.

        

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi