Bir Adam Tanıdım, Sizde Tanıyın İstedim.


Bu makale 2016-02-25 15:59:54 eklenmiş ve 1907 kez görüntülenmiştir.
Mesut Güven

Geçtiğimiz yaz, Mersin damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliğinin Anamur-Bozyazı temsilcisi arkadaşım, Tarım Danışmanı Vet. Hek. Güven KOCABIYIK ile birlikte, Anamur’umuzun daha önce gezmediğim yirmiye yakın yaylasındaki hayvan yetiştiricilerimizi (çobanlarımızı) gezmiştik.

 

O yaylaların birinde, daha çok da Akine köylüsünün gittiği Elbalak yaylasında Salih (Sadık) Deniz’in evine misafir olmuştuk. Ne yiyip-içtiğimizden, bize ne kadar samimi davrandıklarından değil, onun yeniliğe açık, teknolojiye yatkın, kişiliği ile, işini ne kadar mükemmel yaptığından, yeni çok verimli hayvan ırklarını yetiştirmedeki meziyetlerinden söz edeceğim.

 

Şimdilerde çok az kişinin gittiği, uzak, yolu bozuk, ancak havası, bitki örtüsü, çiçeği mükemmel Elbalak’ta; bilirsiniz bu yörenin en güzel balları üretilmektedir. Sadık bey orada güneş enerjisinden elde ettiği elektrikle, aydınlatmasını, televizyon, buzdolabı ve yayık makinası için enerjisini, ağılının etrafına çevirdiği kurt kovucu let ışıkları ile bomba atarını çalıştırmaktaydı.

 

Veteriner arkadaşım Güven KOCABIYIK ile aynı arkadaşımızı bu gün de, Devletin baraj yapması nedeniyle boşalttığı eski Akine Köyü’nde ziyaret ettik. Tek başına bir aile, yeni üretim, yetiştirme sahaları gösterilmediği için eski yerlerinde hayvan yetiştiriciliği işini en verimli ırkları yetiştirerek sürdürmekteydi.

Çoğu yetiştiricinin cesaret edemediği, yeni bir ırkı deneme, onun yüksek verimliliğinden yararlanma, yeni-yeni ırklar yetiştirme isteği ve cesareti beni adeta büyüledi.

 

Otuza yakın tavuğuna Denizli’den horoz getirtmesi. Bizzat giderek başka şehirlerden yüksek verimli arı, koyun, keçi ırkları getirmesi ve onları en iyi şekilde yetiştirerek çoğaltması, üretme arzusu beni mutlu etti.

 

Verimliliğini ve uyumunu araştırmış, inanmış, Gaziantep’ten HALEP keçisi getirmiş. Onlardan daha çok süt ve et verimi almış, hızla çoğalmalarını sağlamış.

 

Daha çok Şanlıurfa, Gaziantep,  Hatay’da yetiştirilen İVESİ koyunundan alıp getirmiş. Yüksek süt verimi, hastalıklara ve parazitlere daha dayanıklı olması onu mutlu etmiş. Ayrıca uzun mesafelere yürüyebilme, 45-50 kğ.lık et,  yapağı verimi ile çoğunlukla ikiz doğurmaları da tercihinin haklılığını göstermiş.

 

Çanakkale’den SAANEN süt keçisi getirtmiş. Onun da yüksek doğurganlığı ile bol sütçü sakin uyumlu yapısından yararlanmış.

 

Sadık beyin Veterinerlerinin tavsiyelerine nasıl uyduğunu, hayvanlarını zamanında nasıl aşıladığını, özveriyle nasıl baktığını ve çoğalttığını anlatmasını hayranlıkla izledim.

 

Tarım danışmanı arkadaşım Vet. Hek. Güven Kocabıyık ile bilime inanmış, çalışkan, yeniliklere açık bir üreticimizi ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadık. Tebrikler Sadık kardeşim, bol kazançlar diliyoruz. En sağlıklı balı, tavuğu, yumurtayı, sütü, eti, keçileri, koyunları sen üretmeye devam et. Sen ve hayvanların sağlıcakla kalın.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi