Mersin Arkeoloji Müzesi


Bu makale 2015-05-20 16:20:33 eklenmiş ve 890 kez görüntülenmiştir.
DR. MUSTAFA ERİM

 

 

 

 Mersin tarihi eser açısından oldukça zengin bir kent olmasına rağmen bu eserlerin sergilenmesi için yeterli bir Müzeye sahip değildir. Bugün Halkevi binasının doğusunda yer alan Müze adeta sığıntı görünümüne sahip ve Mersin'de pek çok kimsenin bilmediği bir mekanda faaliyet göstermektedir.

 

Mersinde de bir müze olsun anlayışının ötesine gitmeyen bu müzenin gerek fiziki yapısı, gerekse Halkevi binasının görkemli yapısının gölgesinde kalması nedeniyle oldukça az sayıda ziyaretçisi vardır.

 

Depolarda bulunan 4065 arkeolojik eserin 2200'ü, 1400 civarında etnografik  eserin  800' ü,   6500  adet  sikkenin   ise  ancak  1500   kadarı sergilenmekte, geri kalan eserler ise müze depolarında beklemektedir.

 

Mersin'in 1. turizm hamlesini ıskaladığını bilen her duyarlı Mersinli, 2. turizm hamlesinden pay almak gerektiğinde hemfikirdir. Bu konu da çeşitli Kamu kuruluşları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri çeşitli öneriler ve çabalarla katkıda bulunmaya çalışmaktadırlar.

 

Kazanlı-Seyhan arasının turizm bölgesi olarak ilan edilmesi başarısı, bu kente gelen turist için sunulacak aktivitelerin yanında kültürel değerlerin ve tarihi mirasın korunması konusunda yapılacak çalışmalarla sonuca ulaşabilir.

 

İşte Mersin gibi büyük hedefler çizen bir kente, bugün pek çok Mersinlinin varlığından bile haberdar olmadığı böylesine küçük ve yetersiz bir müze elbette yakışmamaktadır.

 

Mersin Arkeoloji Müzesi yetkilileri uzun zamandır Mersinin görkemli bir müzeye sahip olması için çaba sarf etmektedirler. Bir dönem Eski Hükümet Konağının (Şu anda İl Sağlık Müdürlüğünün faaliyet gösterdiği bina)  müze olması için yoğun çabalar sarf edildi. Ama  sonuç alınamadı.

 

Şu anda Muğdat Camiinin güneyinde yer alan ve cami ile sahil yolu arasında kalan alanın müze olarak  değerlendirilmesi ile ilgili projeler tamamlandı ve uygulama ihalesi yapıldı.

 

Umarım kısa sürede Arkeoloji Müzesi tamamlanır ve depolarda çürümeye terk edilen eserler teşhir edilerek hizmete sunulur.

 

·         Yorum Gönder 0

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi