"Çöplüğe Düşmeden..!"


Bu makale 2017-02-25 12:55:55 eklenmiş ve 1753 kez görüntülenmiştir.
Mesut Güven

Yurtsuz kalmadan birbirimizi anlayalım.

Ülkemizde çöp toplayarak hayatını kazanmaya çalışan bir Suriyelinin bir TV kanalında yaptığı tespit, izleyenleri çok etkilemiş olmalı. Zira benim beynime çivi çakılmış gibi oldu. Hep resmin santimetrekarelik küçücük parçasını görerek yorumluyor, tartışıyoruz. Oysa tamamını görebilsek daha akılcı davranacağız.

 

Suriyeli; ‘’çöplükte birleştik’’ diyordu.

Konuşmasında; ‘’Biz Suriye’de Şii’si, Sünni’si, Hıristiyan’ı, Kürdü, Arap’ı, birbirimize önyargılı yaklaşıyorduk. Birbirimizi beğenmiyor, sosyal medyada birbirimize ateş püskürüyorduk. Küfürleşiyor, kindarlaşıyor, birbirimizden uzaklaşıyorduk. Herkes çokbilmiş, en ahlaklı, en dindar, en namusluydu.

Şimdi durum değişti. Yurdumuzdan olduk. Türkiye’ye sığındık. Gaziantep çöplüklerinde birleştik. Çöp toplarken, çöpü paylaşırken artık kimse kimseyle tartışmıyor, kavgada etmiyoruz. Yurdumuzu kaybedip çöplüğe düşünce birleşmeyi öğrendik. Bilmem anlatabildim mi ?’’ diyordu.

 

Suriyeli konuşmasıyla;  Bizlere, Türk Halkına mesaj verir gibiydi. Ben mesajı aldım ve çok etkilendim. Zira biz de hızla ayrışıyor, tartışıyor, bir birimizi beğenmiyor, kavgaya hazır gibiyiz. Emperyalist güçlerin daha evvel ki ayrıştırma çabalarını hatırlayınca daha da ürperdim.  Daha evvel de suni sağcı-solcu, alevi-sünni  kavgaları ile bir-birimizi öldürmemiş miydik. 

 

Ne oldu da biz bu hale geldik. Kim bu nefret dilini körükledi. Neden ayrışıp, bir birimizi boğazlayacak hale geldik. Biz de daha önce Libya’da, Irak’ta, Suriye’de olduğu gibi Emperyalistlerin oyununa gelip ayrışırsak aynı duruma düşmeyecek miyiz? Aynı duruma düştüğümüzde biz nereye gideriz? Kim bizi besler? İnanın hiç kimse bizi kabul etmez.

 

Ne olur, öncelikle bizi yöneten sorumluluk sahibi iktidar mensupları, diğer tüm siyasiler ve bizler;  kendi aramızda, sosyal medyada dilimizi yumuşatalım. Demokrasinin, hoşgörünün anlamını ve önemini kavrayalım. Memleketimizin, Özgürlüğümüzün değerini anlayıp, Yurtsuz kalabileceğimizi idrak edelim. Oyuna gelmeyelim.

 

Mesut GÜVEN

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi