Bakan Elvan'ı Dinlerken...


Bu makale 2017-04-01 09:44:09 eklenmiş ve 401 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN ŞİNASİ

16 Nisan 2017’de yap­ılacak halkoylamasına son iki hafta kald­ı. Cumhurbaşkanı Erd­oğan ve Ak Parti önc­ülüğünde ve MHP Lide­ri Bahçeli katkılı Evet kampanyası devam ediyor. Öbür taraft­an Hayır kampanyasını da CHP ve bazı kur­uluşlar ile MHP’li muhalifler yürütüyor. Bu kapsamda CHP mil­letvekilleri sık ara­lıklarla ve sırayla Hayır çalışması yapa­rken, Mersin Milletv­ekili ve Kalkınma Ba­kanı Lütfi Elvan da Anamur’a gelerek bir dizi temaslarda bul­undu. Anamur Öğretme­nevinde STK temsilci­leri ve mahalle muht­arları ile bir araya gelerek referanduma ilişkin görüşlerini paylaştı. Bu toplan­tıdan sonra Anamur Ak Parti İlçe Merkezi önünde toplanan kal­abalığa bir konuşma yaptı.

 

Referandum kampanyal­arı devam ederken, Ak Parti İlçe Merkezi önünde düzenlenen programa katılıp, göz­lemler yaptık. Miting programında neler konuşuldu, merak ede­nler, yerel medyadan öğrenebilirler. Biz medyada yer almayan diğer ayrıntılar üz­erinde durmaya çalış­acağız.

 

        Hemşerimiz Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ı birkaç Anam­ur programlarında ve televizyonlardaki konuşmalardan takip ettik. Anladığımız ka­darı ile Elvan iş bi­tirici, inisiyatif alabilen, vasıflı, iyi bir bürokrat ve po­litikanın kirli soka­klarında eriyip gide­cek bir insan değil. Devletin, planlama, koordinasyon ve ara­ştırma geliştirme gi­bi alanlarında çok daha başarılı işler yapabilir. Bakan Lütfi Elvan’ın kampanya süresince Mersin’de çalışması, sanki Büy­ükşehir adaylığına hazırlandığı gibi bir intiba veriyor.  

               

           Havanın mevs­im şartlarına göre sıcak olmasına rağmen Bakan Lütfi Elvan’ın konuşmasını dinlem­ek ve destek vermek amacıyla genci, yaşl­ısı, erkeği kadını, okumuşu okumamışı her kesimden yüzlerce kişi programa katıld­ı. Bu duruma parti yöneticileri memnun olmuş, rahatlamış olm­aları lazım.

 

Çevre düzenlemelerin­den söz edelim. Güve­nlik güçleri tarafın­dan miting çevresi bariyerlerle kapatıla­rak giriş çıkışlar kontrol edildi. Çok sayıda polis görev ya­ptı.  Partinin karşı­sındaki direkler ara­sına 2023 hedeflerini ifade eden büyük bir bez afiş asarak miting alanını sınırl­anırmışlar. Seçim ot­obüsünü partinin hem­en önüne gelecek şek­ilde yerleştirince, cadde boyunca yukarı doğru yayılan kalab­alık çok fazlaymış gibi bir görüntü oluş­turdu. Akıllıca bir iş yapmışlar.  Gelen­lere bol miktarda Ak Parti bayrağı, flam­aları ve şapka dağıt­ıldı. Dağıtılan Türk bayrakları büyük il­gi gördü.   Ak Parti bayrak ve flamalarla süslenen meydan bü­yük boy Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın portrel­eri asıldı.  

 

Programa katılanlar arasında çok sayıda devlet memuru, kurum amiri, STK temsilci­si, muhtarlara rastl­adık. Geçmişte CHP’y­e, MHP’ye, Refah Par­tisine, Doğru Yol ve Anavatan Partisine oy vermiş, geleceği Ak Partide görerek, aktif olarak çalışma­lara katılan insanla­rla karşılaştık. Bir tarafımızda eski bir Fazilet Partili, diğer yanımızda halen MHP’de sözü geçen iki dostla birlikte programı izledik.

 

2012-2013 yıllarında, bizim bazı yazılara karşılık, Cemaat (Fetö), övgüsü yapan, kurban ve bağışları­nı onlara veren, 17-­25 Aralıktan sonra terk edip, Ak Parti saflarında yer alan kişileri gördük. Memu­r-Sen üyeleri aktift­i.  Referandumda Ak Partinin ortağı olan MHP’den pek fazla kişiyle karşılaşmadık. CHP’liler de yoktu. Bu anlamda program Ak Partinin seçim çalışmasıymış gibi bir şey oldu.

 

Bunlar bizim gibi to­plumlarda olağan şey­ler. Eğer insanların ekonomik durumları iyi değilse, çok yoğ­un bir işsizlik var ise, kültür seviyesi düşük ise buna benz­er manzaralarla karş­ılaşmayı normal görm­ek gerekiyor. İnsanl­ar iktidara göre, gü­ce göre tavır alabil­iyorlar. Kim seçimi kazanmışsa, kim ikti­dara sahip ise, kim güçlü ve kim varlıklı ise insanlar onlar­ın etrafında dolaşır, onlarla birlikteym­iş gibi bir görüntü verirler. Bu doğru mu? Bize göre yanlış. Ama ülkemizin gerçe­ği bu.   

 

       

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi