MEHTERAN BÖLÜĞÜNDEKİ TUĞ’UN TARİHÇESİ…


Bu makale 2017-04-27 12:06:27 eklenmiş ve 419 kez görüntülenmiştir.
GAZİ MERT- EĞİTİMCİ

Tuğ; Türk geleneğinde hükümranlık sembolüdür. Selçuklu hükümdarı tarafından Kayı boyundan Osman beye bağımsızlık fermanıyla birlikte hâkimiyet sembolü olarak TUĞ ve DAVUL gönderilmişti. Tuğ; Eski Türklerde “Hanlık” alâmeti olarak kullanılmıştır.

Önceleri dini merasimlerde kullanılmakta iken sonradan hâkimiyet alameti olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çinliler ibadet yerlerinde "Koruyucu ruh" olarak tuğ kullanmışlardır.

 Tuğ; Türklerde İslam’dan önce kullanıldığı gibi İslamiyet’i kabul ettikten sonra da kullanılmıştır. Osmanlılarda Tuğ'un apayrı bir yeri vardır.

Osmanlılarda Tuğ; Hükümdarlık, vezirlik, beylerbeylik, sancakbeylik alâmeti olarak kullanılmıştı.

Tuğ; At kuyruğu kıllarından yapılırdı. At kuyruğundan alınan çok sayıdaki kıllar al renge boyandıktan sonra bunun tepesine beyaz ve siyah renkte ince kıllardan yapılan saçaklı başlık konurdu. Saçaklı başlığın üzerine de bakırdan altın yaldızlı büyük bir top ve onun da üzerine bir hilâl yerleştirilirdi.

 Top; güneşi, Hilâl; ayı, at kılları da güneşin ışınlarını temsil ederdi. Tuğ, mızrak şeklinde bir sırığın ucunda taşınırdı. Hemen-hemen atla savaşan bütün ülkelerde Tuğ'lara rastlanmaktadır.

Tuğlar, bayraklı ve bayraksız olmak üzere 2 kısım olarak kullanılmıştı. Tuğlu bayraklar tepelerinde tuğu bulunan bayraklardır. Tuğ; savaşlarda görüldüğü şekliyle çıplak bir gönderden ibaret değildir.

Bunlar turuncu ve al renkli kumaşlardan yapılmıştır. Cengiz Han'ın beyaz tuğ kullandığı, Çinlilerin sarı renkli tuğ kullandıkları bilinmektedir. Bayraksız tuğlar Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır.

Göktürk Türklerinin tuğlarının başlıklarında filmlerde izlediğimiz şekliyle kurt başı olup kağanların Otağı'nın önüne dikilirdi. Kırgızlar at veya öküz kuyruğu bağladıkları Tuğlarına “Töpük” demişlerdi. Türkler, Çinliler ve o dönemde var olan milletler mızraklarının uçlarına tuğlar takarak savaşa giderlerdi. Savaşlarda her komutan kendi rütbesine göre ayrı şekil ve sayıda tuğ kullanmışlardı. Selçuklularda, Memluklularda, Timurlularda, Akkoyunlularda ve Osmanlılarda Tuğ'un çok önemli bir yeri vardı.

Osmanlılarda Padişah Tuğuna “Tuğ-u hümâyun” denirdi. Osmanlılarda savaştan 60 gün önceden Padişah Tuğ’ları uygun yerlere dikilir ve bu Tuğ'lar savaş hazırlığı işareti sayılırdı. Padişah savaşa giderken Tuğ-u hümayun’lar beraber götürülürdü. Osmanlıların kullandığı diğer Tuğ’ları 16’ıncı yüzyılda baş tarafında bir yıldızlı top ile üzerinde gümüş hilâl bulunan bir sırığa ve topun alt kısmına takılmış uzun ve boyalı at kıllarından meydana gelmişti.

Tuğ; Mehter’lerde de görülmektedir. Mehter’in tarihçesine göz atacak olursak Türk’lerin milattan önce ordu’da takım halinde müzik aletleri çaldıklarını görürüz. Sekizinci yüzyılda yazılan ilk Türk belgesi olan Orhun kitabeleri, mehter’in atası olarak kabul edilen TUĞ takımından söz eder. Kaşgarlı Mahmut’un on birinci yüz yılda yazdığı Divân-ü Lugât-üt Türk’de; Hakan’ın huzurunda mehter’an takımınca nevbet vurulduğu anlatılır. “Nevbet vurmak” mehter takımı tarafından mehter müziği çalmak demektir.

 Türklerin diğer milletlerden ayrı, kendine özgü bir müzik topluluğu bulunmaktaydı. Bu topluluğa “Mehterân”, yaptıkları müziğe de “Mehter Müziği” denilmekteydi. “Bulut kükredi, vurdu nevbet TUĞ. Şimşek çaktı, çekti Hâkan TUĞ’unu” diyen Türkler iç Asya’dan Anadolu’ya geleneklerini taşımışlar, egemenlik simgesi davul, bayrak ve Tuğ töresi Türk’ler aracılığıyla tüm İslam âlemine yayılmıştır. Karahanlılardan; Selçuklulara, İlhanlılardan; Memluklara ve Osmanlılara nevbet geleneği hep devam etmiştir.

 

 

Hoşça kalınız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi