Anayasa değişiklikleri işlemeye başlarken…


Bu makale 2017-05-08 08:36:13 eklenmiş ve 398 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN ŞİNASİ

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan halkoylamasına ilişkin eleştiriler devam ederken, resmi sonuçlar YSK tarafından ilan edilip, resmi gazetede yayımlandı.

 

16 Nisan'da kabul edilen anayasa değişiklilerinin ilk yansıması ve halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanının bir partiye üye olabilmesiydi. 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan, zorunlu olarak Ak Parti Genel Başkanlığından ayrılmıştı. 2 Mayıs 2017 günü düzenlenen bir tören ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden Ak Parti'ye üye oldu.  21 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak Olağanüstü Kongrede yeniden Ak Parti Genel Başkanlığı seçimine aday olarak katılıyor. Başbakan Binali Yıldırım dahil başka bir adayın çıkması beklenmiyor. 

 

Anayasa değişikliğinin hemen uygulamaya geçecek ikinci ayağı, HSK’nın yeniden yapılandırılması olacak.

 

Yeni düzenlemede Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değişiyor. Daha önce 22 olan üye sayısı 13’e inecek. Hakimler ve Savcılar Kurulu  2 daireden oluşacak. TBMM tarafından seçilecek Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelikleri için 83 adayın başvuru yaptığı belirtiliyor.

Bu kurula Adalet Bakanı başkanlık edecek. Ayrıca Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun tabii üyesi olarak görev yapacak.

 

Cumhurbaşkanı tarafından atanacak 4 HSK üyesinden 3’ü adli yargı mensupları arasından 1 üye de idari yargı içinden belirlenecek. Geri kalan 7 üyenin 3’ü Yargıtay üyeleri arasından, 1 üye Danıştay üyelerinden, 3 üye üniversitelerin hukuk fakültelerinde görev yapan öğretim üyeleri ve avukatlar arasından en az birinin öğretim üyesi ve en az birinin avukat olma şartıyla TBMM tarafından seçilecek.

 

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları içinden seçilecek 9 kişilik alt komisyon, bu 83 aday arasından 21 kişiyi belirleyip, meclis genel kuruluna bildirilecek.

Komisyon, her bir üyelik için 3 adayı, üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Birinci oylamada aday belirleme işleminin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu aranacak. Bu oylamada da aday belirlenemediği takdirde her bir üyelik için en çok oyu alan 2 aday arasında ad çekme usulüyle aday belirleme işlemi tamamlanacak.

Yeni düzenlemeye göre Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri 4 sene görev yapacak, süresi bitenler yeniden seçilebilecek. Boşalan üyelik için 30 gün içinde seçim yapılacak.

 

Bu şekilde belirlenen bir kurulun nasıl olup da bağımsız ve tarafsız olabileceğini bilen birileri varsa beri gelsin.

 

Hoşça kalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi