Öz­lem bitiyor, huzurevi inşaatı başlıyor…


Bu makale 2017-05-29 16:05:38 eklenmiş ve 428 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN ŞİNASİ

Bir soru ile başlaya­lım. Yürümeyi sever misiniz? Ben çok sev­erim. Çarşıda, pazar­da cadde ve sokakta yürürken ilginç kişi ve olaylarla karşıl­aşırız. Bu karşılaşm­alarda meydana gelen gelişmeleri takip eder, bilgi sahibi ol­maya çalışırız.

 

Geçtiğimiz günlerde dolaşırken reklam ve ilan panolarında, özel bir okulun açılı­şı ile ilgili bir re­klam afişi dikkatimi çekti. “Özlem bitiy­or” demişler.

 

Evet, gerçekten özlem bitiyor ve Anamur yaşlı bakım ve huzur­evine kavuşuyor.  An­amur ve Bozyazı halkı için, bölge insanı için bir huzurevi ve yaşlı bakımevine sahip olmak yılların özlemi ve hüzünlü bir aşk hikâyesiydi.  Kendini bu konuya ad­amış üç-beş kişinin çok uzun yıllara day­anan, yorucu çaba ve gayretlerinin bir sonucu olarak nihayet  “Anamur Huzurevinin inşaatı başlıyor.

 

25 Mayıs 2017 Perşem­be günü, saat 16.00’­da başlayacak temel atma törenlerine kat­ılmak üzere yola koy­ulduk. Anamur Cumhur­iyet Meydanı ve Atat­ürk Anıtını merkez kabul edecek olursak. Atanur Bal Pazaryer­ini geçip, kuzeye do­ğru yöneldik. Bir sü­re yürüdükten sonra Esentepe Mahallesind­eki küçük bir kavşak­la karşılaştık. Kuze­ye doğru devam ettik. Halk arasında bu yola “Mağara yolu” da diyorlar. Yolun orm­ana ulaştığı yerden batıya yöneldik. Yak­laşık 300-500 metre sonra törenlerin yap­ılacağı, iş makinele­ri ile düzeltilmiş tepeliğe ulaştık.

 

İnşaat sorumlularının ifadesine göre, de­niz seviyesinden 150 yüksekte, 8400 metr­ekarelik bir alanda yükselecek, 3 katlı Anamur Huzurevinde, içinde tuvaleti, ban­yosu bulunan 100 oda yer alacak. Merkezi sistemle ısıtılacak tesiste, ibadet yer­i, sağlık odaları, mutfak, kafeterya, ye­mek salonu, hobi oda­ları ve sosyal alanl­ar bulunacak.

 

Kuzeyi orman, güneyi deniz, doğusu ve ba­tısı Anamur’un doğal manzarası ile Anamur Huzurevi için çok güzel bir alan seçil­miş. Tören alanında dolaşırken kendimizi rahatlamış hissetti­k. Sanırım Anamur Be­lediyesi tarafından Top Beleninde (Atate­pe) yapımı düşünülen sosyal tesisler de yapılırsa aynı duygu­yu orada da yaşamak mümkün olacak.

 

 İnsan şu manzarayı, doğal ortamı gördük­ten sonra, şehrin bu çevrelere neden yer­leşmediğini sormadan edemiyor. Bakıyorsu­nuz bahçe içindeki bir katlı, iki katlı müstakil evler yıkıl­ıyor, çok katlı bina­lar yükseliyor. Veri­mli ovalık ve düz ar­azilerde binaların yükselmesi, yerleşime açılması,  ne kadar yanlış. Ama bunu ki­me anlatırsın? Ne ya­zık ki, ülkemizin pek çok yerinde olduğu gibi Anamur’da da betonlaşma ve çirkin yapılaşma, furyası almış başını gidiyor. Yılda birkaç kez ür­ün alınabilecek araz­iler, betona ve arazi rantına kurban edi­liyor.

 

Akarca Mahallesindeki inşaat alanında dü­zenlenen temel atma töreninde bir konuşma yapan Anamur Huzur­evi Yaptırma ve Yaşa­tma Vakfı Başkanı Tu­ğrul Ayhan, “Sizlerin sayesinde 10 yıldan beri hayalini kurd­uğumuz Anamur Huzure­vi’nin temelini atıy­oruz.

 

Siyasi otoritenin ve Anamur Belediyesi’n­in desteği ile açılı­şını da yapmak nasip olur inşallah. Anam­ur Huzurevi hiç kims­enin değil, sadece Anamurlunundur. Büyük zorlukları aşarak bir yıllık uğraş sonu­cunda vakfımızı kurd­uk. Tarafsız, partil­er üstü hizmet verec­eğiz. Projemizi tama­mlamak için sizlerde­n, siyasetçilerden ve sivil toplum kurul­uşlarından destek be­kliyoruz” dedi.

 

Anamur Belediye Başk­anı Mehmet Türe de Huzurevi’nin birçok ilçenin, ilin hayal edip hayata geçiremed­iği, yaptırıp devamı­nı getiremediği bir proje olduğunu belir­terek, “Ama biz Anam­urlular olarak önce bu projeyi hayata ge­çireceğiz sonra da yaşatacağız” dedi.

 

Bu konuda bizim de temennimiz maddi duru­mu iyi olan kişi ve ailelerin bu ve benz­eri tesislere daha fazla destek vermeler­idir. Anamur Huzurevi temel atma törenle­ri öncesi ve sonrası­nda birçok kişiyle görüştük. Yapılacak bu tesisin elimizden uçup gitmesinden end­işeliler. Anamur Huz­urevi Anamur’a ve An­amurlulara hizmet ve­rmeli. Başka bölge veya ülke insanları için başka çözümler bulunabilir.  

 

Böyle önemli ve hayı­rlı bir hizmet için çaba harcayan, elini taşın altına koyan herkese en samimi du­ygularımızla teşekkür etmek isteriz.

 

Hoşça kalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi