Anamur Yeni Otogarı Başlarken…


Bu makale 2017-06-06 14:47:10 eklenmiş ve 444 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN ŞİNASİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, geçen hafta ilçe belediyeleri ve Büyükşehir işbirliğinde yapımı gerçekleştirilen tesislerin açılışı ve yeni yapılacak olanlarının da temel atma törenleri Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar’ı turladı. Ramazan Berekettir, Hizmet İbadettir anlayışından hareketle düzenlenen iftar programlarında halkla buluştu.

 

2 Haziran 2017 Cuma günü Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Anamur’da yapılacak olan yeni şehirlerarası otobüs terminali için bir temel atma töreni düzenlendi. Yapımına başlanan Yeni Otogar Projesinin 400 gün içerisinde tamamlanarak açılışının yapılması bekleniyor.

 

Anamur’a yapılacak yeni otogar, D-400 Mersin-Antalya Yolu üzerinde, Dragon Çayı kıyısında ve Anamur Sanayi Sitesinin karşısında10.000 metrekarelik bir alanda bulunuyor. Aynı yere daha önceleri Meyve Sebze Hali yapımı başlamış, ancak hukuki sebeplerle durmuştu. Demek ki, belediye elindeki araziyi otogar olarak değerlendirmek istemiş.

 

Yeni Otogar Projesinde, 20 otobüs peronu, 40 araç otopark yeri, 12 otobüslük servis alanı, 10 şehir içi otobüs durağı yer alacak.

Yeni Otogar Projesi’nin bodrum katında, berber, bayan kuaför, bay, bayan ve engelli tuvaleti, bay-bayan mescit ve abdest alma yerleri, sağlık odası, polis ve zabıta, güvenlik odaları, taksi yazhanesi, şoför dinlenme odaları, malzeme deposu, sığınak, 60 araçlık kapalı otopark, teknik odalar, tamirhane, yıkama ve yağlama alanı olacak. 

 

Zemin katında ise 14 yazıhane, bekleme salonu, danışma-güvenlik odası, kafeterya, restaurant, mutfak, bay, bayan ve engelli tuvaleti, büfe, market, hediyelik eşya ve yöresel ürünler satış alanı olacak.

 

Yeni Otogar Projesi’nin 3. Katında yazı işleri, personel ve muhasebe odaları, bay, bayan ve engeli tuvaleti, mutfak, çay ocağı, sekreter ve müdür odası, toplantı salonu, vezne, amir odası, santral odası olacak.

 

Yeni otogarın yapımına başlanırken projeyi ve araziyi gözden geçirdik. Ne yazık ki; otogara giriş-çıkışlar trafik karmaşasına ve kazalara sebep olacak gibi görünüyor. Bir taraftan D-400 Mersin-Antalya yolunun yoğun trafiği, diğer taraftan Anamur Sanayi Sitesinden çıkacak araçlar ve yeni otogarın giriş – çıkışları hiç olmamış. Yanlış yapmışlar. Bu konuya bir çözüm bulmaları lazım. Yeni otogarın bir başka mahzurlu tarafı da Dragon çayının hemen dibinde yer almasıdır. Her ne kadar DSİ tarafından çayın iki yakası ıslah edilmiş, yükseltilmiş, Alaköprü Barajı ile suyun debisi kontrol altına alınmış ise de sel ve su baskınlarını göz ardı etmemek gerekiyor.

 

Anamur Ovası doğuda Dragon çayı, batıda Sultan çayı olmak üzere iki koldan binlerce yıldan beri taşıdıkları alüvyonlu topraklar ile meydana gelmiştir. Bu iki nehir zaman zaman yatak değiştirmiş,  kimi arazileri yutmuş, bataklıklar, gölcükler oluşmuş, DSİ tarafından açılan drenaj kanalları ile çok verimli  toprak yapısı ortaya çıkmıştır.

 

Unutmayalım, eskiler  “dere yatağını bulur” demiş, tepelik ve

korunaklı yerlere gidip yerleşmişlerdi. Doğanın, derenin, denizin intikamından hep korkulur. Doğa intikam alırken kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Yakar yıkar geçer.         

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi