I.TBMM’de Bir Anamurlu Mebus; Mehmet Alim (Naim) Efendi (ULUSAL)


Bu makale 2015-06-01 21:58:45 eklenmiş ve 1458 kez görüntülenmiştir.
İBRAHİM ERDAL

 

Anamur’un idari tarihini yazmadan önce hazırlamakta olduğum kitaptan bir kısmını gazetelerimizde paylaşıyorum. Bu paylaşımımı Anamur Belediyesi Kültür Sanat merkezi sayfasından ve Anamur bülten internet gazetesinden de paylaşmıştım. Anamur ile ilgili hazırlamakta olduğum çalışma memleketimizin nüfus defterlerinden ilk kaymakamı, belediye başkanı gibi ilk yapılan yolu hatta Osmanlı devletinde ilk defa Anamur’un Vilayet yapılması kanun teklifinin verilmesine kadar birçok konuyu yazıya geçireceğim. Şimdilik 7 Haziran seçimleri öncesi yazılarıma cumhuriyet döneminin ilk vekili olan Anamurlu Naim Ulusal ile başlıyorum.

İstanbul’un işgalinden sonra Mehmet Alim (Naim) Efendi 23 Nisan 1920 de toplanan Büyük Millet Meclisinde İçel mebusluğu yapmıştır. I. Türkiye Büyük Millet Meclisinde İçel Milletvekili olan Naim Efendi Silifke’de Dava Vekilliği yaptığı sırada seçimlerden sonra yola çıkmış 26 Nisan 1923 tarihinde meclise katılmıştır.

Naim Efendi 1874 yılında İçel’in Anamur ilçesinde Müftüzade Ali Rıza Efendi’nin oğlu olarak doğmuştur. Nüfus kayıtlarında ismi Mehmet Alim olarak geçen I. Türkiye Büyük Millet Meclisinin Anamurlu ilk mebusu olan Mehmet Alim (Naim) Efendi mebusluğu sırasında mecliste birçok komisyonda görev yapmıştır. Mecliste Adalet, Dilekçe ve Mali Komisyonlarında çalışmış ve milletvekilliği sürecinde (1) bir soru önergesi (1) bir kanun önerisi vermiştir. 15 Mayıs 1921 tarihinde Mecliste kurulan ve Mustafa Kemal’in başkanı olduğu Anadolu ve Rumeli Müdafaayı Hukuk gurubu üyesi olarak çalışmış milli mücadelede muhaliflerden oluşan ikinci gruba dâhil olmamıştır.

Naim Efendi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutanlık verilmesi ile ilgili 160 numaralı kanun teklifine, İçel Milletvekilleri olan Haydar Lütfi Bey ve Sami Bey’in red oyuna karşın, üzerinde

Allah yardımcın olsun, Mustafa Kemal Paşa Hazretleri Başkumandan olmak üzere reyimi veriyorum 3.10,1337” yazılı oy pusulasıyla kabul oyu vermiştir.

 

Mehmet Alim (Naim) Efendi (ULUSAL) ikinci dönemde görev almamış mebusluğu sonrasında Anamur’da Dava Vekilliğine[1] devam etmiştir. Mehmet Alim (Naim) Efendi 14 Ocak 1938 yılında vefat etmiştir.

        [1] Dava Vekilliği avukatların olmadığı yerlerde görgüsü, bilgisi ve tecrübesi sebebiyle davalara katılan kişilere verilen ünvandır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi