Kükür'de yürekler yandı, ocaklar söndü…


Bu makale 2017-07-10 11:03:25 eklenmiş ve 425 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN ŞİNASİ

Yaz ortasında, sıcak, sıkıcı ve boğucu Temmuz sıcaklarıyla baş etmeye çalışıyoruz. Ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Anamur’da da hava çok sıcak ve nem oranı bir hayli yüksek. Böyle durumlarda hissedilen sıcaklık, ölçülen sıcaklıktan çok daha fazla olur. Doktorlar bu gibi durumlarda günün belirli saatlerinde, sokağa ve güneşe çıkılmamasını, gölgelik ve serin yerlerde vakit geçirilmesini, denize bile girilmemesini tavsiye ediyorlar.  

 

Yaz aylarında yakıcı aşırı sıcaklar ve zararlı güneş ışınları, insanların gündelik hayatını etkileyen en önemli konulardır. Hele yaz hastalıkları ve orman yangınları gündemin ana başlıklarıdır.

 

Geçen hafta Anamur’un Yukarı Kükür Köyü Asmaca mevkiinde çıkan orman yangınında 200 hektardan fazla orman yandı. Geçen yıl da Güleç Köyü yakınlarında büyük bir yangın çıkmış, yerleşim yerlerini tehdit etmiş, söndürülmesi uzun zaman almıştı. Meydana gelen yangında, aynı zamanda bir orman köyü olan Yukarı Kükür’de bazı evler yanmış, bazı mahallerde yaşayanlar hayvanları ile birlikte tahliye edilmişti. Ancak buna rağmen çok sayıda küçükbaş ve kümes hayvanının telef olduğu, meyve sebze bahçeleri, zeytinlikler, nar ağaçları yanmış.

 

Kükür ve Gülpınar Deresi civarı dünyada ender rastlanan bir tür kelebeklerin de yaşadığı yerlerdi. Ne yazık ki bu zenginlik de meydana gelen yangında yandı, bitti, kül oldu. Kükür Köyü ve çevresi dünyaca meşhur “Bayır Narı” ve “Kükür Narı”nın da anavatanıdır. Onlar a yok oldu. Bir yerde yangından sonra doğal hayatın eski haline gelmesi en az 40-50 yıl alıyor. Düşünenler için bir ömür geçmesi lazım. 

 

1 Temmuz 2017 Cumartesi günü, sabah saatlerinde başlayan yangın, yerel basın organlarına ve görgü tanıklarının anlatımlarına göre elektrik hatlarındaki çarpışmalardan çıkmış, daha sonra rüzgârın da etkisiyle hızla yayılmış. Anamur Orman İşletmesine ait yangın söndürme ekipleri gelip, müdahale edinceye kadar ulaşılmasız zor dağlık araziye sıçramış.

 

Dört gün devam eden ve Yukarı Kükür Köyünün bir mahallesini yakıp, yıkıp, kül eden yangına Orman Genel Müdürlüğü ekip ve yangın söndürme araçları, yangın uçakları, yangın helikopterleri, Anamur Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, su arasözleri iş makineleri ve gönüllü vatandaşlar müdahale etmiş, insanüstü bir fedakârlık örneği göstererek yangını söndürebilmişlerdir.  

 

Uzaydan NASA’ya ait uydu araçları tarafından da görüntülenen Kükür orman yangınına, elektrik hatlarından çıkan kıvılcımların neden olduğu iddia ediliyor. Gerekli bakım ve kontrolleri yapılmayan elektrik hatları ve tesisatları her mevsim çeşitli yangınlara neden olabiliyor. Bu bakımdan her zaman ve her yerde elektrik hatları ve tesisatlarına çok dikkat etmek ve gerekli tedbirlerin zamanında alınması gerekiyor. Elektrik kesinlikle ihmale gelmiyor.

 

Elbette orman yangınlarının daha pek çok sebepleri var. Ormanda yakılan her türlü ateş, tarla açmak ve temizlemek için yakılan ve sonradan kontrol edilemeyen ateşler, yollarda araçlardan meydana gelen yangınlar, sigara izmaritleri, cam şişe parçacıkları, kasıtlı patlamalar ve yakmalar gibi daha akla hayale gelmedik pek çok nedenle ormanlarımız, hayatımızı kolaylaştıran canlı yanıyor, kül olup gidiyor.

 

 Unutmayalım, ateşle oyun olmaz, kontrolden çıkarsa yakar, yıkar geçer. Hele yanan bir de insanların köyleri, evleri ise yıkımı çok daha ağır oluyor. Yanan evlerde yaşanan, acı tatlı anılar, kapkara bir is ve duman oluyor. Manzara insanın yüreğini sızlatıyor.

 

Son olarak diyeceğimiz, artık bu yangın son olsun. Ormanlarımız yanmasın, yüreklerimiz sızlamasın.

 

Ağacı ve ormanı sevelim ve koruyalım.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi