Mersin Kent Müzesi


Bu makale 2015-06-03 14:54:01 eklenmiş ve 707 kez görüntülenmiştir.
DR. MUSTAFA ERİM


Kentler geçmişten geleceğe taşıdıkları değerlerle ve bu değerlerin kent yaşayanlarına aktarılmasıyla, kentliler nezdinde aidiyet duygusu oluştururlar.

Kent merkezi 160 yıllık bir geçmişe sahip olan  ve dışarıdan gelen göçlerle oluşan Mersin, aidiyet  oluşturma konusunda  diğer kentlere nazaran daha fazla sıkıntılar yaşamaktadır. Genç bir şehir olmasına rağmen, bu kentin tarihinin kent yaşayanlarınca bilinmemesi  ya da  bu kenti kuran unsurlardan ve bu kenti oluşturan faktörlerden, dinamiklerden    Mersinlilerin haberdar olmaması, pek çok sorunun cevabının neden doğru verilemediğini  içermektedir.

1830’larda başlayan Mersin’in kuruluş serüveni, bu kadar kısa zamana rağmen net bir biçimde yazılamamıştır. Konuyla ilgili özel çabalar sonucu yapılan bazı kişisel araştırmalar dışında resmi bir araştırma yapılmamış olması, Mersin tarihi ile ilgili belge ve fotoğrafların toplandığı  yada konuyu incelemek için kurulmuş bir  araştırma merkezinin kurulmamış olmaması  kent adına inanılmaz bir talihsizliktir.

Kent kimliği ve aidiyeti konusunda bu denli sorunlar yaşayan Mersin’de gerek resmi kurumların, gerek üniversitenin gerekse sivil toplum  kuruluşlarının bu konularda  çaba sarf etmemeleri hiçbir gerekçeyle izah edilemez. Kent tarihini araştırmanın, kent kimliğini oluşturmanın  ve  geçmişten gelen kültürel mirasın geleceğe taşınmasının  bu kentin temel sorunları arasında yer almaması  yada sorunların sonunda yer alması  Şehirlerin ruhlarının şehir insanını oluşturmada ne kadar önemli bir etken olmasının kavranamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Şehirlerin ruhlarını şehirlerin hafızaları oluşturur. Bir kentin hafızası sahip olduğu kültürel ve manevi değerlerin korunmasıyla oluşur. Zaten çok kısa bir zaman dilimine sahip olan Mersin’in çok az sayıda ki kültürel ve tarihi varlığı yerel yönetimlerin sorumsuzca davranışları yüzünden tahrip edildi. Var olanın korunmasını entelektüel  kaygı olarak niteleyen   ve korunması konusunda özel bir çaba  sarf etmeyen anlayışlar, bu kenti kimliksiz ve Mersinde doğduğu halde Mersinli olduğunu söyleyemeyen insanlardan oluşan bir  kente dönüştürdü.

Kent  Müzeleri şehirlerin otobiyografileridirler. Kentli orada yaşadığı, soluk aldığı ve her gün sokaklarını arşınladığı kentin geçmişini  görür. Kendinden izler bulur. Kendinden önce bu şehirde yaşayanların günlük yaşamlarını, hayat biçimlerini, ticari aktivitelerini, oturduğu sokağın yüzyıl önceki halini, kentin değişen ve değişmeyen yüzünü, kendisinin ya da komşusunun atalarından kente nefes vermiş ve katkıda bulunmuş insanları, kısacası kendisini bulur.

Mersinde en kısa zamanda bir kent  müzesi oluşturulmalı ve bu müzenin Mersinlilerle buluşması sağlanmalıdır. Burada geçmişten kalan belge ve fotoğraflar toplanarak sergilenmelidir.

Yaşı 70 ila 80 arasında  olup hayatta olan  ve Mersin’in son tanıkları diyebileceğimiz akil insanların gözünden Mersin anlatılmalı ve bu insanlar yaşıyorken sesli ve görsel bir arşiv oluşturulmalıdır. 

 

 

Mustafa  ERİM

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi