Muz'da oynanan kirli oyunlar…


Bu makale 2017-08-12 12:03:04 eklenmiş ve 599 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN ŞİNASİ

8 Ağustos 2017 günü, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş tarafından düzenlenen bir basın toplantısında katıldık.

 

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası yönetim kurulu üyelerinin bazılarının da hazır bulunduğu basın toplantısında, bölgemizdeki muz üreticilerini yakından ilgilendiren kirli oyunlar konusunda ilginç açıklama, ve bilgiler verildi.  

 

Muz üreticilerini yakından ilgilendiren en sıcak gelişme, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Mersin Limanına yanaşan bir gemide, piyasa değeri 24 milyon 537 bin lira olan 122, 685 gram uyuşturucu maddenin yakalanmış olmasıdır. Söz konusu uyuşturucunun muz konteynerlerin arasına gizlenerek, ülkemize sokulmaya ve piyasaya sürülmek istendiği anlaşılıyor. Buna benzer yöntemlerle bir taraftan uyuşturucudan yüklü miktarda vurgun yapılırken, diğer yandan ithal edilmiş muzlar çok düşük fiyatlarla piyasaya sürülerek, yerli üretimin ve üreticinin perişan edebileceği gerçeğidir.

 

Ülkemizde uzun yıllardan beri, ithal muzcular ile yerliler arasında adı konmamış bir kavga, hatta çirkin bir savaş söz konusudur. Ancak ikibinli yıllardan beri yerli muz üretimi, ithalat muzda uygulanan yüksek vergilerle korunmaya, desteklenmeye çalışılıyor. Buna karşılık muz ithalatçıları bu koruma duvarlarını yıkmak, etkisiz hale getirmek için her yolu denemekten geri kalmıyorlar. Nispeten başarılı da olabiliyorlar. Kaçak olarak ülkeye ithal muz sokmak, kolilerinin arasına uyuşturucu yerleştirmek, damping yapmak bu kirli oyunlardan bazılarıdır. Diğer yandan yerli muza zehirli atıkların bulunduğuna ilişkin dedikodular yaymak, yayınlar yaptırmak da kullanılan yöntemlerdendir.

 

Muz üretimi diğer ülkelere göre ülkemizde zor ve zahmetli bir iştir. Buna rağmen yerli muz üretimi her belirli periyotlarda artmaya devam etmektedir. Bu artışlarda elbette hükümetin aldığı teşviklerin de etkisi vardır. Bankaların sağladığı tarımsal krediler, sigorta sisteminin yaygınlaşması, yeni teknik ve üretim anlayışlarının benimsenmesi gibi daha birçok etkenlerle muz üretimi artmaya devam ediyor.

 

Ülke genelinde muz tüketiminin 500 bin ton olduğu ve bunun 300 bin tonunun yerli üretim ile karşılandığı, geri kalan bölümün ise ithal yoluyla karşılandığı biliniyor. Ülke genelinde muz üretim ve tüketimin bir milyon tona çıkması bekleniyor. Bu nedenle Hatay, Adana, Mersin ve Antalya bölgesinde çok yoğun bir çaba ve çalışma söz konusudur. Ama yine de muz denilince ilk akla gelen Anamur ve Bozyazıdır. Anamur ve Bozyazı’da dekar başına muz ve çilekten 15-20 bin lira alınabileceği görülmüştür.

 

Anamur ve Bozyazı’da doksanlı yıllardan itibaren, muz üretiminin örtü altına alınması, sera yapılmaya başlanması çiftçi açısından adeta sessiz bir devrim niteliğindedir. Bu sesiz devrimin kahramanları cesur muz üreticileri ve ziraat mühendisleridir. Halkın birbirini eğitmesi, aydınlatmasıdır. Çoğu üretici ziraat mühendislerin birçoğundan daha fazla bilgi ve tecrübeye sahiptir.

 

Geçmişte muz üretimi mart ayı ile ekim, kasım ve aralık aylarına sıkışıp kalmışken, günümüzde yılın bütün aylarına dağılmıştır. Bu durum muz üretiminin artmasının yanı sıra daha fazla gelir elde etmesinin önünü açmıştır. 

 

Anamur, Bozyazı’da muz serası için arazisi için fiyatlar, dönüm başına en düşük 40-50 bin liradan başlıyor. Bazı yerlerde 200 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bir dönüm sera, 60-70 bin liraya mal oluyor. Gübre, ilaç ve işçilik maliyetleri de yüksektir. Her üreticinin bu maliyetin altından kalkması mümkün olamıyor. Bu konuda hükümetin milli tarım politikası kapsamında bir şeyler yapması gerekiyor. Üretim maliyetinin azalması, üreticinin korunup kollanması ile muz üretim ve tüketimin 1 milyon tona ulaşması zor değildir. Daha çok üretim, daha çok tüketim, milli ekonominin canlanması, gelişmesi demektir.   

 

Son zamanlarda milli tarım politikası adı altında bir takım açıklamalar yapılıyor. Her alanda olduğu gibi tarım, ziraat ve hayvancılık sektörlerinde, yerli üretimin artması için gerekli tedbirler alınmalı, üretici korkmamalı, kendini güvende hissetmelidir. Son zamanlarda sık kullanılan ithal silahını kullanmak milli ekonomi, milli tarım politikası açısından doğru bir yöntem değildir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Mt yanı
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi