Eğitim Herkese Gerek..


Bu makale 2018-01-18 11:01:37 eklenmiş ve 27026 kez görüntülenmiştir.
İbrahim POLAT

Eğitimin ailede başladığını her eğitim sohbetinde duyarız biliriz. Ast olan da budur. Eğitim ailede başlar ve okulda devam eder. Ancak bunun paralelinde yetiştiğimiz mahalle ve sosyal çevre de buna etki eder.


Eğitim denince toplumun belli bir kesiminde okuduğu okul, okulun sonucunda alınan diploma ve diploma ile sahip olunan iş olarak bakılsa da aslında eğitim bundan ibaret değildir. Bir kişinin eğitimli yada daha az eğitimli oluşu diplomayla anlaşılmaz…!


Peki nasıl mı anlaşılır.?


O insanın toplum içerisinde sergilediği, hal ve hareketleri ile, hitabı ile, üslubu ile, büyüğüne küçüğüne bakış açısı ve iletişimi ile, oturup kalkması ile, giyinip kuşanması ile, kaldırımda yürüyüşünden tutun da araba kullanmasıyla vs. vs.


Toplumda genel olarak yanlış bir algı oluşmuş ve bu algı da git gide kalınlaşmış bir biçimde devam ediyor. Okuyarak iyi bir meslek sahibi olmuş insana kültürlü, eğitilmiş..! okuyarak iyi bir meslek sahibi olamamış kişiye de cahil eğitimsiz gözüyle bakılıyor olması.


Kendisi de Eğitimci olan ve öğretmenliğinden tutunda hayattaki duruşu, tavırlarıyla başarılı bir eğitimci tanımını hak eden, ben de öğrencisi olmaktan gurur duyduğum Zeynep Oğuz öğretmenimle tesadüfen eğitim üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.


Zeynep öğretmenimim sohbetinden tespitlerinden o kadar haz aldım ki;  bu burada kalmamalı diğer insanlarda bu sohbetten nasibini almalı düşüncesi ile sizinle belli başlı yerlerini paylaşma ihtiyacı duydum.


İyi bir eğitim öğretim sözüne Zeynep öğretmenimin tanımı aynen şu; “ iyi malzemelere sahipseniz ve bu malzemeleri kullanırsanız, iyi bir yemek çelik tencere de de güzel pişer, bakır tencere de de, toprak tencere de de güzel pişer. İşin özü malzemeyle ilgili, eğitim öğretim de böyledir. Eğer bir öğrenci, öğrencinin ailesi ve onu eğiten öğretmen neyi niçin yaptığının bilincindeyse hangi okulda bu eğitim gerçekleşmiş bunun çok bir önemi yok” diyor. Yani burada anlıyoruz ki; halk arasında bir söz vardır ya “içinde olacak” denir. Demek ki işin özü bu..! çocuğun içinden geliyorsa ve kendisini bir hedefe kitlemişse, illaki olur.


Bununla ilgili çevrenize baktığınızda bir çok örnek görmek mümkün çok zor şartlarda imkansızlıklarla okuyan öyle kişiler vardır ki bakmışsınız en iyi hedeflerini tutturmuş, ama her türlü imkana sahip bir diğeri ise başaramamış olabiliyor.


Meslek Liseleri ile ilgili de sohbet ettiğimiz Zeynep öğretmenim “ Bazı ailelerde ve bazı eğitimci arkadaşlarda Meslek liselerine karşı bakış açısı taraflıdır. Başarılı bir eğitimin meslek liselerinden çıkmayacağı gibi yanlış bir düşünce vardır. Ancak başarı her yerde her meslek gurubunda gereklidir. Başarısız  bir meslek erbabının yaptığı işten de kalite beklemek yanlıştır.” Diyor ve örnek veriyor: Örneğin beceriksiz bir Berber’e, bir Terzi’ye, bir Kunduracı ’ya kim gitmek ister..?


Her müşteri mesleğinde başarıyı yakalamış adından söz ettiren yaptığı işle hayranlık kazanan, bir esnafa, sanatkara, ustaya gitmek ister. Onun için de başarı sadece devlet kadrolarında yer alacak kişilerde lazım değil hayatın her alanında ihtiyaçtır. bu konuda meslek liselerinin yeri ve önemi de büyüktür. Ayrıca her birey devlet kadrosunda yer alırsa diğer işleri kim yapacak. İnsanlar diğer ihtiyaçlarını nereden karşılayacak?Evet Zeynep öğretmenim hiç de haksız sayılmaz..! Herkes belli meslek kadrolarını tercih ederse hem oralara erişmek için günden güne zorlaşan etaplarda yarışmak zorunda kalırsınız. Hem de diğer meslek dalları boşta kalır. O halde yapılması gereken şudur; ilk Okuldaki bir çocuğun hangi konuda, hangi meslek dalına ilgisi ve başarısı olduğu tespit edilmeli ve o yönde eğitim alması sağlanmalı o zaman her meslek gurubunda başarıyı yakalamak mümkün olur. Eğitilmiş bir toplum olmak için de herkesin elini taşın altına koyarak bu konuda çaba sarf etmesi şart..! Sadece eğitim kurumlarına sorumluluk yüklemekle bu mümkün olmaz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anamur Haber , Son Dakika Anamur Haberleri
© Copyright 2020 Anamur Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi