DEĞERLİ DOST (İbrahim POLAT)


Bu makale 2015-06-11 19:49:56 eklenmiş ve 1400 kez görüntülenmiştir.
\"Vedat Çelikbaş\" Anısına

Her şey bir telefon sesiyle başladı. Arayan kişi Mersin Gazetesinden büyük üstat   Selahattin Akkuş ağabeyimizdi. Sesi öyle titriyordu ki; neredeyse o büyük üstat konuşacağı kelimeleri bilmiyor, bulamıyordu aslında konuyu tahmin etmiştim. Zaten bende de konuşacak hal yoktu. Konu 4 Temmuz 2014 Cuma günü öğleden sonra aramızdan sessizce ayrılan yine büyük bir üstat Vedat ÇELİKBAŞ ağabeyimiz, arkadaşımız, yoldaşımız, fikirdaşımız, bu mesleğe adım atmamızı sağlayan bize bu mesleği sevdiren, zorluklarla mücadele etmeyi öğreten ve bütün bunları hiç karşılık beklemeden , tarafsızca, sadece doğru bildiğimizi yapmayı öğreten hocamızdı.

Evet bu büyük üstadı kaybetmiş ve kendimi inandıramaya çalışıyor, bir türlü başaramıyordum ki ; işte o telefon çaldı.

Tahmin ettim diyordum çünkü merhum üstatla biz beraber 4 yıla yakın bir süre çalışmış haber sitemizi beraber yönetmiş, haberler yapmış, Köşe Yazıları yazmış, siyaseti takip etmiş, yorumlar yapmış, kulisler yapmıştık. Çoğu gün gece yarılara kadar beraber çalışmış, oturmuş, konuşmuş fikirlerimizi tartışmıştık. İşte bu yüzden bir süre Gazetesinin Köşesini bana da açma nezaketinde bulunan Selahattin bey üstadımın bana bir başsağlığı dileyeceğini ve olayın nasıl geliştiği hakkında bilgi alacağını tahmin etmiştim.  

Öyle de oldu fakat asıl benim düşünemediğim bir planı daha vardı Selahattin beyin ; 

_ “Vedat bey hepimizin çok sevdiği fikirlerinden çok yararlandığımız bir arkadaşımızdı. Yani bizim için çok büyük bir kayıp.” Diyor;  onun için de,  Vedat bey için yakın dostları ve yazar arkadaşları olarak bizlerde bıraktığı hatıralardan birer yazı ile bahsetmemizi istiyordu. Bu düşünce ile inanın o anda tüylerim diken diken oldu. Çok memnun oldum seve seve elimden geleni yapmaya, arkadaşlara bu hususu duyurmaya razı oldum.

Ama ne yalan söyleyeyim bu yazıyı kendim 3 gün boyunca yazamadım, yazmaya cesaret edemedim. Ne yazacağımı bilemedim. Tabiri caizse hani Ata sözündeki gibi  ; Yılbaşı hindisi gibi düşündüm. Sanki hiç Köşe Yazısı yazmamış, hiç Gazetecilik mesleğini icra etmemiştim. İlk defa hiçbir şeyi  kafamda oluşturamıyordum. Hele merhum büyük üstat için yazılacak, bahsedilecek, ele alınacak, günlerce bahsetsen bitmeyecek o kadar çok materyal varken….!

Vedat bey beni aradığında veya karşılaştığımızda benim için kullandığı iki sıfat vardı. Birisi ; “Üstadım” derdi, birisi de ; “Değerli Dost” derdi. Ben birinci hitabını mütavaziliğine veriyorum ve ona ikinci hitap şekli ile hitap etmek istiyorum.

Değerli Dostumun acı haberini 4 Temmuz Cuma günü akşam saatlerinde aldım. İnanamadım, inanmak ta istemedim bu yüzden de birkaç ortak dostumuzu arayarak teyit ettirdim. Haber doğru idi. O gerektiğinde siyasete yön veren, Köşe Yazıları ile insanları düşünmeye sevk eden, Sivil topluma önderlik edip faaliyetler organize eden, toplantılar, kulisler yapan, 7 gün 24 saat insanlara gerek telefon mesajları, gerekse e – posta üzerinden bilgilendirmeler gönderen , hani halk arasında deriz ya “ayaklı Gazete” tabiri işte deyim yerinde ise; neredeyse sıfır imkanla, bir çok engellemelere rağmen tam bir ayaklı Gazetecilik yapan Gerçek Gazeteci Vedat ağabeyimizi kaybetmiştik. Duyar duymaz  evine gittik. Biz vardığımızda olayda bir şüphe var mı yok mu konusunda adli incelemeler devam ediyordu. Ertesi gün merhumun cenazesi otopsi den gelmesinin ardından Cenaze Namazını Kıldık, Cenazesi ile helalleştik, ardından  toprağa verdik. Kur’anı okundu.

Ama burada da garibime giden bazı konular vardı. O Anamur ‘dan , Ankara ‘ya Mersin ‘e, hatta Türkiye siyasetine, toplumun her kesimine  Anamur ‘dan 16 yıl karşılıksız hizmet vermiş, yaşamını çeşitli sıkıntılar içerisinde geçirmiş, hiçbir zaman da şikayetçi olmamış bu insana; siyasiler olsun, bürokratlar olsun, değer verdiği insanlar olsun yeterince sahip çıkamadığı gibi son görevlerinde de yeterince sahip çıkamadılar maalesef.  Bu; yakın arkadaşları olarak bizleri bir kez daha üzdü.   

Allah Mekanını Cennet etsin Değerli Dost Hakkını Helal et.

 

  İbrahim POLAT

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anamur Haber , Son Dakika Anamur Haberleri
© Copyright 2020 Anamur Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi