MERSİN LİMAN VE TİCARET MÜZESİ


Bu makale 2015-07-02 11:06:58 eklenmiş ve 695 kez görüntülenmiştir.
DR. MUSTAFA ERİM

               

     

  Daha önceki yazılarda konu ettiğimiz Mersin Arkeoloji Müzesi ve Deniz Müzesi bu kentte gündeme gelen ve hayata geçmesi için çaba sarf edilen 2 önemli projedir. Projenin sahipleri Mersin Müzesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır.

Bu yazıda değineceğimiz Liman ve Ticaret Müzesi ise Mersin’de artık gündeme gelmesi gereken ve Deniz Ticaret Odası ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahip çıkması gerektiğine inandığımız bir projedir. Projenin henüz bir sahibi yoktur.

 Çukurova; Kavalalı İbrahim Paşanın  Adana Valiliği  esnasında, önemli bir  pamuk ekim merkezi haline geldi. İşlenen pamuk ürünlerinin Batıya ve diğer yabancı ülkelere gönderilmesi için tek çıkış yolu olan Mersinoğlu Köyü İskelesi belki de bugünkü Mersin’in var oluş sebebidir.

 

    1836  yılında bölgenin en önemli iskelesine sahip olan Mersin, 1890’lı yıllarda doğal limanın çevresinde ticaret ve acentaların oluşması sonucu bir ticaret başkentine dönüştü.

 

     İngiliz Ticaret  Şirketlerinden Wittal, 1900 yılında Londra’da  kendi bünyesinde, Mersyna Oil Mill Co. Ltd. adlı şirketle  ticari  faaliyete başladı. Adından da anlaşılacağı gibi Mersin’e yönelik olan bu ticari kuruluş, 1910 yılında Mersin’in doğusunda çevre  yoluna yakın bir alanda bir yağ fabrikası kurdu. 14.000 sterlin sermayesi olan 1400 hisseden oluşan bu fabrikanın tamamı Wittal ailesine aitti. Şirket 1 yıl sonra sermayesini 28.000 sterline çıkardı.

 

   Mersin’in işgali esnasında 1916 yılında Fransızlar tarafından bombalanan bu yapı Cumhuriyetten sonrada faaliyetine devam etti. Halk arasında İngiliz Yağ Fabrikası olarak bilinen bu yapı, Turyağ ve Ziraat Bankası tarafından  bir müddet işletildi.    2. Dünya Savaşı esnasında Mersin’e taşınan Deniz Astsubay Okulu,  bu binada faaliyet gösterdi. 1941 yılında Mersin’e taşınan Astsubay Deniz okulu 1946 yılına kadar Mersin’de kaldı ve bahse konu yapıda faaliyetlerini sürdürdü.

 

   Mülkiyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olan bu yapı bugün metruk vaziyettedir. Mersin’in ticari tarihine tanıklık eden ve  yabancı yatırımcıların bir eseri olan bu yapı, küreselleşme ve yabancı sermayeyle 100 küsur yıl önce tanışmıştı.

 

    Dünya kenti olmayı  hedefleyen ve ticaretle 1 milyar insana hitap etme hinterlandına sahip olan Mersin’in, ticari hafızasını  oluşturan bu  yapı  korunmalıdır. Ticaret ve limanla var olan Mersin’in, ticaret ve liman faaliyetlerinin tarihsel sürecini sergilemek için bundan daha ideal bir yapı bulunamaz.

 

    Mülkiyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olan  bu yapının  Müze olarak kullanımına,  Akdeniz Bölge Komutanlığı sıcak bakmaktadır. Mersin Müzesi Müdiresi Songül Ceylan Bala ile birlikte ziyaretine gittiğimiz önceki dönemlerde   Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ahmet Serdar Akınsel, söz konusu binaya sahip çıkan ve proje geliştiren bir kurum talep ettiği takdirde, yapının tahsisi için Deniz Kuvvetleri Komutanlığından izin isteyebileceklerini belirtti.

 

   Deniz Ticaret  Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünü yapacakları bir oluşumla, bu bina daha fazla tahribata uğramadan ve yok olmadan Mersin Liman ve Ticaret Müzesi olarak tanzim edilerek hizmete açılmalıdır.

 

Not: Bu yazı Deniz Ticaret Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına  bilgi için gönderilmiştir.

 

Mustafa Erim

Kent Tarihi Araştırmacısı  

 

 

   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi