Mersin'in Kütüphane İhtiyacı


Bu makale 2015-07-16 13:59:54 eklenmiş ve 688 kez görüntülenmiştir.
DR. MUSTAFA ERİM
Mersin'de kültür seviyesinin geçmişe oranla her geçen gün gerilediği ve düşüş gösterdiği neredeyse herkesin ortak fikridir.

Olumsuzlukları tespit etmede son derece mahir olduğumuz halde, çözüm önerileri sunmada ve olumsuzlukları gidermede aynı derecede mahir olduğumuz söylenemez.

Mersin gibi bir kentte öğrenci, bilim adamı, araştırmacı ve halk kesimine hitap eden büyük bir kütüphanenin eksikliği, her geçen gün daha çok hissedilmektedir.

Görselliğin ön plana çıktığı günümüzde, gittikçe değerini yitiren kitaplara karşı, modası geçmiş ve artık günümüzde işlevi kalmamış eserler  muamelesi yapılmaktadır.

1970'li yıllarda ortaokul öğrencisiyken o dönemin şartlarında, aradığımız her kitabı bulabileceğimiz bir kent kütüphanemiz vardı. Şimdiki kültür merkezinde şu anda şeref salonu olarak kullanılan kütüphaneye gittiğimizde, dünyayı tanımamıza neden olan ve bizleri dünya yazarlarıyla buluşturan kitaplara büyük bir huşu içinde dokunurduk.

Cuma günleri kitap değişimi için gittiğimiz kütüphanede, yeni bir kitap alırken, bir sonraki kitaba kavuşmanın sabırsızlığı ve sevinci içimize dolardı. Her kitapta yeni hayatlara ve keşiflere yelken açmanın, bazen mutluğunu bazen de derin hüznünü hissederdik. Her romanda yaşanan olayların kahramanları olurduk.

Çok değişik ve farklı hayatlar yaşardık. Bazen yel değirmenleri ile savaşır, bazen de macera peşinde koşmanın bedelini yıllarca bir ıssız adada tek başımıza yaşayarak öderdik.

Yıllarca kapalı kaldığı şişeden çıkararak kurtardığımız cin sayesinde hayal ettiğimiz düşlerimizi gerçekleştirir, Kırk Haramileri yenerdik.

Başını vermeyen şehitler, değerlerimize olan sevgimizi pekiştirirdi. İyilikler başımıza kalkıldığında, diyet olarak kolumuzu keserdik.  Çamlıbel'de Köroğlu'yla birlikte, Bolu Beyine kafa tutardık

 

Devler ve cüceler aleminde kimi kez herkesten güçlü varlık olarak, kimi kez de herkesten güçsüz ve korunmaya muhtaç varlık olarak yaşardık. Yalan söylediğimizde burnumuz  uzardı. Hayvanlar en sadık dostlarımızdı ve bizlere asla ihanet etmezlerdi.

Lise çağlarında; köylerde ağalara karşı direnir, kentlerde soygun düzenine karşı onurlu bir mücadele verirdik. Kent yaşamının bencil ve maddeci saldırılarından Huzur Sokaklarına sığınarak korunurduk. Ve hep kötüler kaybeder, iyiler ise kazanırdı.

Kahramanlığı, dürüstlüğü, haramdan kaçınmayı, arkadaş için can vermeyi, bencil olmamayı, manevi değerlerin maddi değerlerden daha önemli olduğunu öğretirdi bizlere kitaplar.

Kütüphane binası, ufkumuzu açan ve bizi başka mekanlara, başka dünyalara taşıyan bir kültür abidesiydi.

İl Halk Kütüphanesi, Kültür Merkezinden taşındıktan sonra, bir daha bu kente mal olan bir kütüphane binamız olmadı. Mersinde kaç kişi şimdi ki kütüphanenin yerini biliyor? Nüfusu bir milyona dayanan bu kentte, hala kütüphane kendine ait olmayan binalarda bölük pörçük vaziyette faaliyet göstermeye çalışıyor.

      Çocuklarımız kütüphane bilinci ve sevgisini yaşayamadan büyüyorlar. Onların ileriki yaşamlarında çok eksikliğini hissedecekleri bu durumu gidermemiz gerekmektedir.

Mersin'de  İstasyon karşısında ki  Sosyal Hizmetler İl Binası’nda  faaliyet gösteren  kütüphanenin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu bina kentle bütünleşmiş ve  kentin tarihinde ve kültürel yapısında çok önemi olan bir yere sahiptir.

Bu yapı  tescilli olup, gelecek kuşaklara ulaştırılması gereken tarihi bir mekandır. Bu yapının yeniden düzenlenerek kütüphane olarak değerlendirilmesi, hem kentle bütünleşen ve kalıcı olan bir kütüphane eksikliğini giderecektir,hem de bu mekana giren kişilerde tarihi yapıları koruma bilinci geliştirecektir.

 

İstasyon karşısında ki Sosyal Hizmetler İl Binasının kütüphane olarak değerlendirilmesi önerisini Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne sunduktan sonra bu konuda bazı çalışmalar yapıldı. Söz konusu binanın İl Halk Kütüphanesi olarak değerlendirilmesi konusunda Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğü muvafakat verdi .Bakanlıklar arasında gerekli yazışmalar yapıldı. Ama binanın tamamıyla kütüphaneye tahsisi ve gerekli donanımın tesisi halen sağlanabilmiş değildir.

Mersin'de, süreli yayınlardan tutun, dünya kütüphaneleriyle iletişim bağlantısı olan, donanımlı ve her ihtiyaca cevap verecek bir kütüphaneye bir an önce kavuşmamız için hepimiz üzerimize düşen görevleri yapalım.

Her kesimden insanı ancak kütüphaneler bir araya getirebilir. Genç,yaşlı, eğitimli,eğitimsiz, kadın,erkek tüm kent halkının bir arada olabileceği ve insanların buluşma yeri olarak kütüphaneyi seçtiği günlerin özlemini çekmeyelim, gerçekleştirelim.

  

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Manşet yanı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Blok 1
Arşiv Arama
- -
Blok 2
Anket
Blok 3.Reklam Alanı
Anamur Haber
© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Anamur Haber
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi