KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-11-2018 13:45   Güncelleme : 15-11-2018 13:45

Bu Güvercinler Bir Asırdır Mersinlilere Emanet..

Bu Güvercinler Bir Asırdır Mersinlilere Emanet..

 

Mersin’in merkezi yeni kurulan Yenişehir, Mezitli ve Toroslar gibi ilçelere kaysa da ,Mersin’e uğrayan herkesin Eski Mersin’e uğramadan gelmesi  o geziyi mutlaka eksik kılar.

 

Eski Mersin’de Ulu Çarşı, Yoğurt Pazarı, Balıkçılar Çarşısı ve civarını gezmek, Mersin tarihini yaşama imkanı sunuyor. Ben de Mersin’e gittiğimde buralara çoğu zaman uğrarım.  Eski Gümrük Meydanı’ndayız. Yüzlerce güvercin. Büyükler, küçükler güvercinlere yem veriyor.

 

Güvercinler insanlara o kadar alışmış ki insanlar elleriyle yem veriyor. Bu tarihi meydanda insanlar güvercinlere yem vererek mutlu oluyor. Bu işin en az bir asırdır devam ettiğini öğrendik.Tabi bu işin bir sorumlusu var. Güvercinleri koruyor, yem satıyor. İşin sorumlusu Ayhan Ekici’den dinliyoruz: ”Ben bu işi on beş yıldan buyana yapıyorum. Bir asır önce Kıbrıs’tan gelen birisi yirmi çift güvercinle Mersin’e, buraya Ulu Cami’ye geliyor..Burası Gümrük Meydanı aynı zamanda.Gümrük memuru güvercinlerin evrakını istiyor,irsaliyesini istiyor.Yani adamı zora sokuyor.Adam da güvercinlerle birlikte buraya yerleşmiş.Halkımız o zaman bu güvercinleri ekmek,vererek, yem vererek ,buğday vererek beslemiş. Bir  de güvercinler çok fazla çoğalıyorlar. Kıbrıslı ,bir süre sonra Kıbrıs’a geri döner.Halkımız o günden buyana bu güvercinlere yem veriyor.”

 

Victor Hugo’nun konuyla ilgili çok güzel bir sözü var “Her kuşun bir dalı vardır” diyor. Bu kuşların dalı da Mersinliler.