SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-11-2018 12:30   Güncelleme : 26-11-2018 12:30

Öğrenci Sağlık Taramasında Son Nokta..

Öğrenci Sağlık Taramasında Son Nokta..

 

Öğrenciler ve veliler aile sağlığı merkezlerinde uzun kuyruklar oluştururdu, rutin sağlık hizmeti durma noktasına geldi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı Okul Sağlığı İş Birliği protokolüne istinaden, yapılması gereken muayene ve izlem için öğrenciler aile sağlığı merkezlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Ancak bu uygulama hem öğrenci velilerini hem de aile hekimlerini isyan ettirdi.

 

Vatandaş dertli.. Bu Tarama ne kadar Sağlıklı..!

 

90’lı yıllarda bile Genel sağlık taramasının okullara mobil sağlık görevlileri gönderilerek yapıldığını belirten öğrenci velileri, 90’lı yıllarda bile okullara genel sağlık taraması ve aşı için mobil sağlık ekipleri gönderilirdi. Bu şekilde hem yığılma olmazdı, hem öğrenci dersten geri kalmaz, hem de her öğrenci yanında en az bir velisi ile işini gücünü bir kenara bırakıp aile hekimlerinde kuyruk beklemek zorunda kalmazdı. Şimdi yıl olmuş 2018, sağlıkta bunca yenilik bunca iyileştirme yapılmakta iken, aileler çocuklarıyla birlikte aile hekimliklerinde 80’li yıllarda oluşan tüpçü kuyrukları gibi kuyruklar oluşturuyor. Bu kalabalıkta yapılan tarama ne kadar sağlıklı olabilir. diyerek isyan ettiler.

 

Rutin Hastalara Sıra Gelmiyor.

 

Öte yandan Aile hekimlerinin günlük muayene edebileceği hasta sayısı üç aşağı beş yukarı ortada iken, bu düzenleme ile hem rutin hastalar mağdur oluyor, hem de doktorun bir hastaya ayırabileceği vakit daralmış oluyor.