SPOR
Giriş Tarihi : 25-04-2019 14:06   Güncelleme : 25-04-2019 14:06

Uluslararası 5. Tour Of Mersin Bisiklet Turu Anamur’dan Start Aldı..

Uluslararası 5. Tour Of Mersin Bisiklet Turu Anamur’dan Start Aldı..

 

Uluslararası 5. Tour Of Mersin Bisiklet Turu Anamur’dan Start aldı..

 

Her yıl 25 Nisan tarihinde başlayan ve 4 gün boyunca devam edecek olan Tour Of Mersin Uluslararası Bisiklet Turu Anamur’dan start aldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve Türkiye Bisiklet Federasyonu adına Yarış Gözlemcisi Orhan Ateş’in başlama bayrağını salmasıyla start alan bisiklet turuna Anamurlular büyük ilgi gösterdi.


Mersin Valiliği himayelerinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun işbirliğinde gerçekleştirilen 5. Tour Of Mersin Uluslararası Bisiklet Turu 25-28 Nisan tarihleri, arasında 13 ilçenin tamamında 4 etap şeklinde gerçekleştirilecek.

Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Vahap Seçer tören öncesi yaptığı konuşmada, “Tour Of Mersin, Mersin’in tanıtımı açısından önemli bir etkinlik. Benim de belediye başkanlığı görevine geldiğim bu ilk günlere denk geldi ve benim için de bir ilk.

Mersin’in tanıtımını önemsiyoruz. Mersin tanıtımında farklı yöntemler, mecralar ve enstrümanlar var. Bunları sonuna kadar kullanma niyetindeyiz. Spor, kültür ve sanat etkinlikleri bir kentin tanıtımı için önemli. Bütün bunları Mersin özelinde, nasıl dünyada cazibe konusu haline getirilerek kullanacağımızın çalışmasını yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

 

13 ÜLKEDEN 140 SPORCU  KATILIYOR
 

Tour Of Mersin’e 13 ülkeden 16 takım ve 140 sporcu katılıyor.  Almanya’dan Rad Team Herrmann, Bahreyn’den VIP Sport, Belarus’tan Minsk Cycling Team, Bulgaristan’dan Cycling Team Hemus 1985, İsviçre’den BNP Sport, Kazakistan’dan National Track Team, Rusya’dan Marathon Tula, Sırbistan’dan Sırbistan Milli Takımı, Türkiye’den Türkiye Milli Takım, Konya Torku Spor, Salcano Sakarya, Antalya Spor ile Ukrayna’dan Ferei Pro Cycling, Cezayir’den Sovac Cycling Team yarışmalarda yer alıyor.

 5. Tour of Mersin’in 1. gün parkuru Anamur’dan başlayarak sırasıyla Ören, Bozyazı ve ardından Anamur’dan dönüş yaparak tekrar Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar ilçesine bağlı Yanışlı’da 118.2 km’nin tamamlanması ile son bulacak.

 

192.1 km olarak belirlenen 2. gün parkuru Mut ilçesinden başlayarak Zeyne, Gülnar, 3. Çevreyolu, Silifke, Susanoğlu, Kızkalesi, Erdemli’den geçerek Mezitli’de bulunan Pompeipolis’te son bulacak.
Tour Of’ta 3. gün heyecanı Tarsus’ta başlayarak Ulaş, Sarıkavak, Çamlıyayla, Böğrüeğri, Çapar, Değirmendere, Güzel yayla, Arslanköy yolu, Yeni Köy, Gözne yolu, Şehitlik, Palm City, Tulumba battı çıktıdan geçerek en son Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan Hatay Restoran Önünde son bulacak. Yarışmacılar 3. Günde toplam 70 km pedal çevirecek.

Son parkur olan 4. gün parkuru Cumhuriyet Meydanı’nda başlayarak Demokrasi Kavşağı, Karaisalı, Emirler, otobandan Çeşmeli, Stadyum, 34. Cadde, Mersin İdmanyurdu Meydanı’n dan Göçmen kavşağına kadar Adnan Menderes Bulvarında toplam 10 tur yaparak en son Özgecan Aslan Meydanı’nda son bulacak. 120.3 km olan son gün parkuru ile birlikte yarışmacılar toplamda 500,6 km pedal çevirmiş bir şekilde yarışı tamamlayacak.