KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-07-2019 08:57   Güncelleme : 22-07-2019 08:57

13. Uluslararası Kültür Ve Muz Festivali Renkli Geçti..

13. Uluslararası Kültür Ve Muz Festivali Renkli Geçti..

 

Anamur, bu yıl  13’üncüsü düzenlenen  Uluslararası Kültür ve Muz Festivali kapsamında bir çok sportif aktivite ev sahipliği yaptı.

 

Anamur Otogarından başlayan yürüyüş ve akabinde Muşurup Sanat Sokağı ve Eski Atatürk meydanı Çavuşpınarı Parkında Halk oyunları gösterileri ile başlanan  Festival 82 Sosyal Tesislerinde 1. Gün akşam Ünlü Sanatçı Ali Kınık konseri, 2. Gün akşamı da Ünlü Sanatçı Serkan Kaya konseriyle katılımcıları eğlencenin doruğuna taşıdı.

 
Festival yürüyüşünün akabinde eski Atatürk Meydanına gelindi. Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden programda Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç festivak açılış konuşmasını yaptı.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Çavuşpınar Parkında yaptığı festival açılış konuşmasında; ''Bu tür Faaliyetler İlçemizin  yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasının yanında toplumsal dayanışmamız içinde bizlere eşit fırsatlar sunmaktadır.” Dedi.

 

Kılınç, konuşmasına şöyle devam etti; “Festivalimiz Uluslararası olmakla beraber, bir milletin evladı, üç devletin evladıyız noktasında bakmaktayız. Kardeş Azerbaycan’dan komşu kardeş Kuzey Kıprıs Türk Cumhuriyeti’nden misafirlerimiz var. Malatya'dan Ankara'dan folklor ekipleri festivalimize katıldılar, onlara da hemşerilerim adına hoş geldiniz diyor teşekkür ediyorum.

 

Değerli misafirlerimiz, Anamur’umuz Yörük ve Türkmen şehridir. Yörüğün gönlü geniştir. Umarım misafirperverliğimizden hoşnut kalırsınız. Memnuniyetlerinizi memleketlerinize götürürsünüz. Umut ediyoruz ki ilerki yıllarda başka ülkelerinde katılımlarıyla daha da coşkulu etkinlikler yaparız.''

Programın akşamki bölümü ise sanatçı Ali Kınık, seslendirdiği parçalarla meydanı dolduran katılımcılara konser verdi. Özgün müziğin sevilen ismi Ali Kınık rüzgarı esti. Ali Kınık bir birinden güzel şarkılarını seslendirerek festivale katılanlara müzik şöleni yaşattı.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç Özgün müziğin sevilen ismi Ali Kınık'a çiçek ve plaket takdim etti. Konser ilerleyen saatlerde sona erdi.

 

Festivalin 2. Gününde de Halk danslarının ardından ünlü sanatçı Serkan Kaya 82 Sosyal tesislerinde Anamur halkıyla buluşarak festival tadını doruğa ulaştırdı.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Festivale destek veren, emek harcayan tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

Festivale; Anamur İlçe Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur İlçe Jandarma Komutanı Cem Tevfik Kayabaşı, Anamur İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Uslu Var, Mersin Büyükşehir Belediye Genel Sekteter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Anamur Belediye Başkan Yardımcıları, Cumhur İttifakı meclis üyeleri, CHP meclis üyeleri, MHP Anamur İlçe Başkanı Adnan Gübbük, Ak Parti Anamur İlçe Başkanı Feyzullah Yılmaz, CHP Anamur İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayır, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Anamur İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu, KKTC Girne Meclis Üyesi Abdurrahman Şanverdi, Muhtarlar, STK Temsilcileri Siyasi Parti Temsilcileri Komşu Ülkelerden, Ankara’dan ve Malatya’dan gelen halk oyunları ekipleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.