KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-08-2019 06:35   Güncelleme : 06-08-2019 06:35

Uysal Kültür Sohbetlerinin Konuğu Oldu..

Uysal Kültür Sohbetlerinin Konuğu Oldu..

 

Kilim Kafede üç yıldır yapılmakta olan kültür sohbetleri dizisinin bu bölümünde  Doç.Dr. Müzikolog Sabri Uysal'ın '' Yarenlik Olsun Dedim- Anamur Yörük Sohbetleri '' kitabının ikinci tanıtım etkinliği ile devam edildi.

 

2 Ağustos 2019  Cuma günü akşam  saat 21.00’de Bahar-Asil Doğan  çiftinin ev sahipliğinde Kütür Evinde düzenlenen etkinliğe ,  100’ü aşkın kültür dostu katılımcı eşlik etti. Kilim Kafe tarafından konuklara, Torosların kar serinliği ve Anamur pekmezinin  karışımından oluşan Karsambaç ikramı yapıldı.

 

Program  Müzikolog Sabri Uysalın Çaltıbükü köyündeki  çocukluğunu şiirsel dille anlattığı ''Çocukluk Bu Ya ''  sinevizyon sunumuyla başladı. Program Moderatörü Yaşar Yiğit ,'' Tabiat Konuşuyor'' serisinin ''Dağ Konuşuyor'' klibini , Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Türk kimdir '' sorusuna verdiği tabiatın çocuğu Türkler  metnini  ve Yarenlik Olsun Dedim kitabının Önsözündeki Sabri Uysal'ın annesi Eşşe Abanın tabiatla vedalaşmasını peş peşe alıntılayarak , tabiat odaklı bakışın ulaştığı yerel ve evrensel  kültür düzeylerine  dikkat çekti.

 

Program konuğu Sabri Uysal,  Anamur’lu ozan/aşık İrfani ve yerel sanatçımız Ahmet Bülbül’e ait iki türkü ile müzikli söyleşiyi başlattı. Daha sonra Sabri Uysalın  kitabında yer alan 30 öyküden , ''Lydia ile Anamur’da''  ve '' Hesabı Abdulkadir Bulut  Ödedi'' öyküleri sinevizyon eşliğinde sunuldu. Sabri Uysalın türkü ve öykü aralarında yaptığı özgün ve esprili  yorumlar can kulağıyla  dinlendi. Soru ve katkılar bölümünde ise  Anamur’lu  ulusal sanatçımız Erdal Güney başta olmak üzere Hüseyin Taşeli, Mehmet Uysal , Yaşar Alıcı , Nevzat Çağlar , Veli Erdem, Elif Ayhan ve İsmail Gübeş’ten oluşan  birçok  kültür insanı söz aldı, ve geceye dair katkılar yaptılar.

 

Etkinliğin son bölümü, Kilim Kafenin bahçesinde  okurların aldıkları kitapları yazara imzalatması ile gerçekleşti. Yazar,  Doç. Dr. Müzikolog Sabri Uysal daha öncede kitap gelirlerini Anamur Hayvanları Koruma Derneği ne bağışlamıştı. Bu kez Kilim Kültür Kafe  yararına bağışladı.

 

Uysal, mekanda sergilenen etnografik kültür malzemelerinin  ( 300 civarında yörüklere ait üretim ve  yaşam malzemesi) zenginliği ile Kilim Kültür Kafenin bir tür Anamur Kültür Evi  oluşturduğunu , mutlaka  sahip çıkılması    ve destek olunması gerektiğini ifade ederek, ev sahiplerine ve  tüm katılımcılara teşekkür etti.