GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-10-2019 18:06   Güncelleme : 23-10-2019 18:06

Anamur 6. Tarım Gıda Fuarı Coşku İle Açıldı..

Anamur 6. Tarım Gıda Fuarı Coşku İle Açıldı..

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Anamur 6. Uluslararası Tarım ve Gıda Fuarı görkemli bir şekilde açıldı.

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın  ev sahipliğinde gerçekleşen, Ticaret Odası başta olmak üzere bir çok oda, STK, Siyasi Parti Temsilcilerinin destek verdiği, katkıda bulundukları  Fuara, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Tarım ve doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Bingen Kardeş Kent konseyi, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Anamur İlçe Kaymakamı İsmail Gültekin, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Belediye Başkanları STK Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar ve binlerce vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış konuşmalarla devam etti.

 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar yaptığı konuşmasında, “Türkiye ile bizim ayrımız gayrımız yoktur. 1974 ‘te Barış Harekatında Mehmetçiğin Ada’ya çıkışı ile Kıbrıs esaretten kurtulmuş, kendi devletini kurmuş, ve bugün doğu Akdeniz’de Türkiye’mizin güçlü varlığı ile kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti buradan 70 km uzakta, Türk milletinin bekası için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının geleceği için var olmaya devam etmektedir. Ben burada görüyorum Gazilerimiz bizlerle beraber sizlere şükranlarımı sunmak istiyorum. Barış Harekatında şehit olanlara buradan bir kez daha Mekanları cennet olsun diyorum. Bizlerin yüreği her zaman Türkiye ile Türk milleti ile beraber atmaktadır, atıyor ve atmaya devam edecek.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararlılığına Alkış Tuttuk..

Barış Pınarı Harekatında Türkiye’mizin teröristlere karşı vermekte olduğu mücadele harekat tabii ki o harekâtı duyar duymaz ilk açıklamayı yapan ve desteği veren Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı olarak bendim.  Çokta mutluyduk, çünkü orada Türkiye’mizin güvenliği, Bölgede çekilen sıkıntılar, Türk insanına Yönelik bir takım çirkinlikler, İnsanlık dışı hareketler ve dolayısıyla uluslararası anlaşmalardan dolayı yasal zeminde yapılan bir harekatın Türkiye’nin güvenliği ve bekası için son derece doğru bir hareketti ve biz bunu yüreğimizden alkışladık. Desteğimizi verdik ve Türk Hükümetine başarılar diledik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığına alkış tuttuk ve elbette Mehmetçiğimize ve Türk ordusuna dualarımızın beraber olduğunu söyledik. Ne mutlu bize ki; kısa bir sürede çok başarılı bir hareket elde edildi. Akşam da yapılan bir takım mutabakatlara Türkiye o bölgede gücünü göstermiştir.” Dedi.

 

Tatar, Anamur’da yapımı tamamlanmak üzere olan İskeleyi gezdiğini ifade ederek, İskelenin tamamlanmasının ardından KKTC -Anamur arasında feribot seferlerinin başlayabileceğinin müjdesini verdi. 

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç da yaptığı konuşmasında, 4 Gün sürecek Fuar süresince çok değerli Akademisyen arkadaşlarımızın düzenleyeceği konferanslarla çiftçilerimizin Muz yetiştiriciliği, Avokado yetiştiriciliği, Çilek yetiştiriciliği gibi tarımsal faaliyetler konusunda bilgilerini sunacaklar. Fuara katılan firmalar ürünlerini tanıtıp Üreticimizin menfaatleri doğrultusunda gerekli satış, sipariş işlemlerini yürüteceklerdir. Ayrıca vatandaşlarımıza  Zeytin fidanı dağıtımı, keşkek ikramı gibi pek çok faaliyetlerimiz Fuarımızda 4 gün boyunca yer alacaktır.

Kentimiz Tarım kenti olmasının yanında eşsiz güzelliğiyle bir Turizm Cenneti olduğunu da düzenlediğimiz festival ve fuarlarda Anamur’umuza gelen değerli değerli misafirlerimiz sayesinde tüm Türkiye’ye ve dünyaya göstereceğiz. İnanıyorum ki bu gördükleri güzellikleri gittikleri yerde en güzel şekilde aktaracaklarından hiç şüphem yok. Fuarımıza teşrifleri ile KKTC Sayın Başbakan Ersin Tatar ve saygıdeğer heyeti, sayın Mersin Valimiz, kardeş kentimiz Almanya Bingen den gelen konuklarımız Hepinize hoş geldiniz diyor saygıyla selamlıyorum. “dedi.

 

Mersin Valisi Ali İhsan Su da konuşmasında, “İlimiz her alanda kalkınıyor, gelişiyor, ilerliyor. Her sektörde önemli bir potansiyele sahibiz. Sağlık sektöründe, Eğitim sektöründe, Ticarette, Sanayi de Turizm de, Kültürde ve tabiki Tarımda  çok önemli bir potansiyele sahibiz. İşte bugün 6.sını gerçekleştirdiğimiz Tarım Fuarı da bu sektörde önemli bir aktiviteyi ortaya koyuyor. Biz il olarak Tarım sektöründe gerçekten bir çok enleri  barındırıyoruz. Her ilçemiz ayrı bir tarım ürünü ile kendisinden en güzel şekilde söz ettiriyor.” Dedi.

 

Anamur Ticaret Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu da yaptığı konuşmasında bu benim hayalimdeki fuar, bu gün benim en mutlu günüm diyerek, Görevli olarak Kıbrıs’a gittiğinde yemekte  KKTC Başbakanı Ersin Tatar’dan Anamur 6. Tarım Fuarına  davet ettiğini, Başbakan Tatar’ın bu teklifi kabul ettiğini, daha sonra da Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ile birlikte teyit ederek kesinleştirdiklerini belirterek, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a ve heyetine hoş geldiniz.” Dedi.

Konuşmaların akabinde KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Tarım ve doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Anamur İlçe Kaymakamı İsmail Gültekin, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu, CNR Fuarcılık Yetkilisi ve protokol üyeleri Fuarın açılış kurdelesini birlikte kestiler.  Kurdelenin kesilmesiyle binlerce kişinin akın ettiği 6 Tarım Gıda Fuarında Protokol üyeleri konuk Başbakan ve Tarım bakanı ile stantları gezdiler.

 

Fuara Anamur'dan Türkiye' nin bir çok ilinden binlerce ürün ile yüzlerce firma katıldı.