GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2019 13:28   Güncelleme : 24-10-2019 13:28

Konuk Başbakan Tatar'dan Birlik Beraberlik Mesajları..

Konuk Başbakan Tatar'dan Birlik Beraberlik Mesajları..

KKTC Başbakanı Ersin Tatar Anamur’a gelerek, 6.Tarım ve Gıda Fuarının Açılış Kurdelesini Kesti.


Anamur’da Bu yıl 6’sı düzenlenen Uluslar arası Tarım ve Gıda Fuarının üst düzey konukları vardı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar Anamur’a gelerek, Tarım ve Gıda Fuarına katıldı, Fuarın açılış kurdelesini protokol üyeleri ile birlikte kesti.


Fuar programı Anamur Ticaret Sanayi Odası Konferans Salonunda konuk başbakan Ersin Tatar’ın onuruna verilen kokteylle başladı.

 

Kokteylin ardından Konuk Başbakan Ersin Tatar'a sürprizler devam etti. Ticaret Odası Bahçesinde öğrenciler tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile karşılanan Başbakan Tatar, müzik dinletisinin ardından yine bahçede kurulan Yörük çadırına davet edilerek, Kükürlüler Derneği bayanları tarafından yapılan sıcak bazlama, sıkma ve yayık ayranı ikram edildi. Anamur Halk Oyunları müzisyeni Şafak ve ekibi tarafından Davul Zurna eşliğinde Anamur yolları seslendirildi.

 

Kokteyl de Konuşan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye ve KKTC’nin ilişkilerinin daha da güçleneceğini ifade ederek, Anamur’la KKTC’nin neredeyse elii uzatsan değecek kadar yakın olduğunu. Bu bağlamda Anamur’la Tarımsal ve Ticari bir çok faaliyetleri yürütebileceklerini ifade etti


 

Konuk Başbakan Ersin Tatar’ın Konuşmalarından Başlıklar Şöyle;


Anamur’un Suyu KKTC’ni daha da geliştirecektir.


“Türkiye’mizin gelişmesi Türkiye’mizin başarıları, Akdeniz’de yaşanan olaylar Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginlikleri ve bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Gemilerimizin sondaj çalışmaları bu bölgeyi daha da önemli bir hale getirmiştir. Bu anlamda Anamur’la Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki bağların daha da geliştirilmesi, karşılıklı gerek ticaret, gerek ekonomik, gerek her türlü temasın yoğunlaşması daha da yakınlaşmamız daha da birbirimize yakın olmamız elbette hepimizin temennisidir.


2012 yılında Alaköprü Barajının oluşturulması Toroslar’ın eteğinden Süzülen bu suyun  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, gerçekten üstün bir mühendislik çalışması ile, asma borularla suyun götürülmesi, şu anda yıllık 75 milyon metreküp suyun kuzey Kıbrıs’a Geçit Köyü barajı’na aktarılması milletimizin büyük bir başarısıdır. Asrın projesidir ve Kıbrıs’lı Türk’ler gerçekten bu anlamda kendi ekonomilerini ve tabii ki yaşamlarını geliştirebilme imkanı bulmuşlardır.


Baraj Nedeniyle Tahliye Edilen Köylülere Şükranlarımı Sunuyorum..


Bugün Alaköprü barajı’na yaptığımız temaslarda orada 3 köyün tahliye edilmesi, yüzyıllardır yaşadıkları yeri bırakarak başka yerleşim yerlerine, binlerce insanın gönüllü olarak tekrar yerleştirilmesi ve böyle bir imkana vesile olmaları çok büyük bir olaydır. Dolayısıyla buradan o insanlara şükranlarımı Sunmak istiyorum. hepsine teşekkür ediyorum.

 

Türk insanı her zaman fedakarlık yaparak kendi doğasını, kendi milletini, kendi coğrafyasını geliştirebilmek için, kalkındırabilmek için her daim fedakarlıklar yapmıştır. O anlamda Türkiye Cumhuriyeti ile kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkileri de bu anlamda gelişmektedir.


1974’te Mehmetçiğin Gelişi KKTC’ne Barış ve Huzur Getirmiştir..


 1974 barış Harekatı’ndan sonra bildiğiniz gibi Türk askerinin adaya akması ile adaya huzur ve barış gelmiştir. Ve şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti barış ve huzur ortamında, kendi yoluna devam etmektedir. And olsun daha da güçleneceğiz, daha da gelişeceğiz. Tabi bu başarılarda mutlak Türkiye Cumhuriyeti’nin fedakarlıkları vardır. Bu yüzden biz de Türkiye Cumhuriyeti’nin zor gününde daima yanındayız. Barış Pınarı Harekatı’nda da Hep yanımda olduk. Ne mutlu bize ki; Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti’nin bu kararlılığından dolayı şu anda bu bölgede huzur ve güvenliği büyük bir başarıya millet olarak imza attık.


Bir kez daha bizi böyle coşkuyla Karşılayan Anamur halkına sayın Belediye Başkanıma, sayın Başkanlarıma, sayın Kaymakamıma  bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.


Anamur’dan KKTC’ne Elimizi Uzatsak Dokunacak Kadar Yakınız..


Özellikle Girne bölgesinde sabahleyin kalktığımızda Toroslar’ın net görüntüsü Toroslar’a ve Türkiye’mizin ne kadar yakın olduğumuzu göstermektedir.


Sabahleyin bu yeni iskeleyi de ziyaret ettik oradan Kıbrıs’amıza baktık, Geçitköy barajına baktık, hemen hemen elimizi kaldırdığımızda dokunacak kadar yakınız. Coğrafya bizi yakınlaştırmıştır. Doğu Akdeniz’in güzelliğinde daha da yakınlaşıyoruz. Teknolojik gelişmeler, uçak seferleri, gemi seferleri ve bütün bu ilişkiler, hem ticaretimizi, hem karşılıklı anlayışlarımızı, hem de gönül bağımızı daha da güçlendirecektir. Önemli olan gönül bağıdır, dostluktur. Milletimizin bekasıdır. Milletimizin büyüklüğüdür.  Ne mutlu bize ki; Türk evladıyız Türk olmaya devam ediyoruz. Türk milleti her zaman herkesle barışık olmuştur biz de Kıbrıs’ta herkesle barışık olmaya çalıştık Bizi ezdiler ve 1974’te Türk askeri geldi ve garanti anlaşmaları ile geldiği ve şu anda kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti dimdik ayaktadır. Ayakta olmaya devam edecektir.

 

 

KKTC’nde Anamur Muz’u Yetiştireceğiz..

 

Sabah Anamur’da bulunan Muz seralarını tarım bakanımızla beraber inceleme fırsatımız oldu. Birazdan da fuarın açılışında bulunacağız. Tarımsal faaliyetlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin başarısı ile bu teknolojilerin bizleri de aktarılması, örneğin buradaki güzel Muz ne güzel bir tat. Aynı Muz’u biz kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yeşilköy bölgemizde tarım bakanımız şu anda çalışmalar yürütmekte, orada yetiştirmeye çalışacağız. Tarımda  girişimci insanlarımız Türkiye’den gelen suyun da katkısı ile aynı Muzu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde biz de yetiştirmek istediğimizi gerek tarım, gerek ticaret konusunda insanlarımıza katkı sağlamasını temenni ediyorum.

 

Biz de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde böyle güzel Muzlar yetiştirebilirsek işte başlayacak olan gemi seferlerimizde orada yetiştirdiğimiz Muzları Anamur’a Anamur’dan da dünyanın bir çok yerine ihraç edebiliriz.