GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2019 12:52   Güncelleme : 12-11-2019 12:52

ERBAL'in Minikleri Ata'sını Unutmadı..

ERBAL'in Minikleri Ata'sını Unutmadı..

İbrahim POLAT/anamurhaber-ERBAL’li miniklerden duygu dolu anma programı.

 

10 Kasım 1938 yılından aramızdan ayrılarak ebedi hayata intikal eden ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 81. Yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle Anıldı.

 

Anamur’da faaliyet gösteren Erbal Eğitim Kurumları minik öğrencileri tarafından Anamur Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma programında miniklerin Atalarına olan özlemlerini sahnede yansıtmaları solonda duygu dolu anlar yaşanmasına sebep oldu.

 

ERBAL  Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ün Anma programına Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan ve eşi, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.  

 

 

ERBAL Eğitim Kurumları Müdiresi Suna Yılmaz yaptığı konuşmasında, bu güne kadar Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hep kahramanlıklarının anlatıldığı, ama Mustafa Kemal’in kişisel özeliklerinin, yaşayışının, nelerden hoşlandığının anlatılmadığına dikkat çekti.

Yılmaz, Atatürk’ü bizlere dünyaya Hükmeden kararlı bir devlet adamı olduğunu anlattılar. Hep söyleyen her söylediğinde gerçekten haklıydı.  O bizim için hep ulaşılmaz, hep ayrıcalıklı biriydi. Atatürk’ü bir kahraman olarak değil de bir insan olarak düşündünüz mü hiç?  Ben bu gece müsaade ederseniz Atatürk’ümüzü kahramanlıklarının yanı sıra insani özellikleriyle de sizlere anlatmak istiyorum. Diyerek Atatürk’ün kişisel özelliklerini şöyle sıraladı;

 

 

“Atatürk’ümüz saydığımız tüm üstün niteliklerinin yanı sıra bir insandı. Çok mükemmel bir insandı, çok güzel bir kalbi vardı. Oda bizim gibi banyo yapardı, yemek yerdi, pijamasını giyerdi, ağlardı, üzülürdü, gülerdi, severdi, hayvanları severdi, insanları severdi, çocukları severdi, vatanını, bayrağını çok severdi. Herkes gibi onun yaşamında da hırsları ve heyecanları öfkeleri inişleri ve çıkışları vardı. İnsan olarak da herkes tarafından çok seviliyordu. Askerleriyle sigara içerip sohbet ederdi. Köylüyle ayran içip sohbet ederdi. Hiç biliyor musunuz Atatürk’ümüzün nasıl kahve içtiğini ?  Kahveyi şekerli içerdi, Taki hastalanana kadar. Fal baktırırdı, Bağdaş kurardı ve vatandaşım kelimesini çok severdi. Yemek seçmezdi, sofraya gelen her yemeği yerdi. Özellikle karnı yarığa, kuru fasulyeye, pilava ve gül reçeline çok bayılırdı. Kavrulmuş leblebiyi asla reddetmezdi. Arkadaşlarıyla sokakta korumasız yürüdü. Pasta severdi, boza içmeye bayılırdı. Aklına eseni yapmayı seven özgür ruhlu ve entellektüeldi. Tangoya bayılırdı, Türk tangosu olarak da başka dansları severdi. Balolarda genç kızların en gözde kavalyesi olan salon adamıydı. Bir iğde ağacının kesilmesine çok üzülmüş ağlamıştı. Ağacı sever yeşili koruyordu. Bir tayın ölmesine ağlardı. Doğayı çok severdi. İyi bir çevreci, insan sevgisiyle dopdolu bir askerdi. Herkese çocuk memeyi çok severdi. Armağan vermeye bayılırdı. Durup dururken odasına çıkar, çok seçkin eşyalarını dostlarına dağıtırdı. Eli çok açıktı, kimine kravat, kimine gömlek, kimine gönlünden ne geçerse onu hediye ederdi. Yaşamının her döneminde onurunu duygularından üstün tuttu. Birdirbir oynayan komşu çocukların oyun çağrısını kabul eder, ama onların üzerinden atlaması için eğilmezdi. Ama eğil de atlayalım diyen arkadaşlarını başını sallayarak, ben eğilmem üstümden böyle atlayabilirseniz atlayın derdi.”

 

Minicik yürekleri ile sundukları bir birinden güzel ve duygulu Koreografileri ile Atatürk’ü özlemle, minnetle yadeddiler. Miniklerin gösterileri salondan büyük alkış aldı.