GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-12-2019 17:04   Güncelleme : 18-12-2019 17:04

Ziraat Odası'ndan Basın Açıklaması...

Ziraat Odası'ndan Basın Açıklaması...

 

Anamur -Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş son günlerde sosyal medyada ve basında yer alan Muz’da Hastalık konulu yayınlara yaptığı yazılı açıklama ile cevap verdi.

 

Anamur -Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş yayınladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

Son günlerde basında ve özellikle de sosyal medyada ortaya çıkan ‘MUZ’DA HASTALIK’ konulu yayınlar ve paylaşımlar üzerine Anamur Bozyazı Ziraat Odası olarak kamuoyuna açıklama yapma mecburiyeti doğmuştur.

 

Öncelikle bahsi geçen hastalık bir fungus hastalığıdır ve fusarium solgunluğu olarak da halk arasında bilinir. Hastalık öncelikle kök bölgesinde başlayıp, kök içlerini kırmızı kahverengi renge dönüştürür. Hastalığın ileri aşamasında ise önce yaşlı yapraklardan başlamak üzere parlak sarı renk daha sonra ise kahverengi yırtılmalar şeklinde görülür. Bu hastalığın etmeni olan fungus; 4 tipden  oluşmaktadır ve 3 tane tipi (tip1,tip2,tip4) hastalık yapmaktadır.

 

Şu günlerde gündemi meşgul eden ise tip4 çeşididir. Ülkemizde fusarium hastalığını oluşturan bu tip Tarım Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından son derece sınırlı üretim alanlarında tespit edilmiştir.

 

Bu hastalığın (tip4) şiddeti, yetiştiriciliği yapılan iklim ve toprak koşullarına bağlıdır. Hastalık, dünyada tropikal Asya, Afrika ve Amerika'nın birçok bölgelerinde yaygındır. Genel olarak etkili kontrol ve mücadele, sadece dayanıklı çeşitlerle yetiştiricilik yapmaktır.bu hastalık en çok zararı Gross Michel türü üzerinde yapmaktadır. Bu tür Panama hastalığına çok duyarlıdır yani kolayca hastalık etmeni bulaşabilmektedir fakat zaten BU TÜR de zaten ülkemizde KULLANILMAMAKTADIR.

 

Son günlerde bahsi geçen hastalık yıl boyu sabit 24-26°C hava sıcaklığı, yüksek ve devamlı yağışlı-nemli iklim koşullarında ve açıkta yapılan üretim alanlarında daha çok görülmektedir.

 

Ülkemizde ise muz yetiştiriciliği hem subtropik iklim koşullarında örtü altında yapılmakta hem de sıcaklık isteği çok yüksek olan ve yüksek bitki boyu nedeniyle örtü altı yetiştiriciliğe uygun olmayan Gross Michel türü tercih edilmemektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan çeşitler hastalığa dayanıklıdır. Bu nedenle ülkemizde Panama hastalığı tropik bölgelerde olduğu gibi MUZ ÜRETİM ALANLARINI YOK EDECEK düzeyde etkili olma ihtimali yoktur.

 

Medyada yer aldığı gibi hastalığın ülkemizdeki bütün muz alanlarını yok etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun nedeni;

1.      Hastalığın, Bakanlığımızca belirlenmiş mücadele yönteminin ve kullanılabilecek ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin olması. (Ülkemizde bu hastalığa karşı Tarım Ve Orman Bakanlığımız tarafından ruhsatlı 4 adet aktif madde bulunmaktadır),

2.      Ülkemizde muz yetiştiriciliğinde hastalığa duyarlı Gross Michel türü değil, dayanıklı olan Cavendish türü ve bunun mutantları tercih edilmesi,

3.      Ülkemizde muz yetiştiricilik kuşağının tropik değil subtropik iklim koşullarında bulunması ve yetiştiriciliğin hemen hemen tamamının örtü altında yapılmasıdır.

 

Sonuç olarak; son günlerde ortaya atılan ve tarafımızca kasıtlı olduğunu düşündüğümüz spekülasyonlara üreticilerimizin itibar etmemesini istiyoruz. Hastalık var ise bakanlığımızca alınan tedbiri, ruhsatlı ilaçları ve devam eden çalışmaları da vardır.

 

 

 

Bu spekülasyonlar ve yaratılmak istenen KAOS ortamı; en az üretici kadar tüketici tarafını da etkilemektedir. Tüketici muz alırken tereddüte düşecektir ve piyasa bu spekülasyonlardan olumsuz etkilenecektir.

 

Ülkemizin üreticisi bu sosyal medya soytarılarından artık sıkılmıştır. Üreticiler; çok kısa süre önce pırasa’da daha öncesinde hıyar, çilek ve domates de bunun bedelini ödemiştir ve halen o kötü algıyı yıkmaya çalışarak bedel ödemeye devam etmektedir.yerli ve milli üretim yapan Muz üreticilerimizin ve ülkemizin böyle bir bedel ödemesini istemiyoruz.Sosyal medyada bu dedikoduları yayanların amaçları ve hedefleri tarafımızca çok net bilinmektedir. Ziraat Odası olarak şunun altını önemle çizmek isteriz ki; ülkemiz tarımı ve gelişen muz üretimi; sizin 3-5 fazla fide satma, 3-5 fazla ilaç satma, uçuk danışmanlık bedelleri alma, sahte muz uzmanlığı çabalarınızdan daha büyüktür.

 

Unutulmamalıdır ki; sosyal medya ve basın yoluyla üretici ve tüketicinin aklını bulandırmaya çalışan ve bundan menfaat elde etmeye çalışan herkes’in karşısındayız.

 

Sosyal medya spekülatörleri bu şarlatanlıklarına devam ederse; tüm üretici örgütleri ile idari ve adli makamlara gerekli başvurular yapılarak üretici ve tüketicilerimizin hakları sonuna kadar korunacaktır. Bizim için Tarım Bakanlığımız Üniversitelerimiz Araştırma Enstitülerimiz hocalarımız bilim adamlarımız sahada çalışan ziraat mühendislerimiz bir değerdir. Hepsine TÜRK tarımına katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak rant için çıkar için hergün 16 saat gecesini gündüzüne katarak çalışan üreticilerimizin ekmeğine kan doğrayan rant vampirlerine müsaade etmeyeceğiz.

 

 

         AHMET ŞEREF GÜMÜŞ

ANAMUR ZİRAAT ODASI BAŞKANI