GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2020 09:00   Güncelleme : 04-01-2020 09:00

Tarım Bağ-kur Pirimi Arttı..

Tarım Bağ-kur Pirimi Arttı..

 

Anamur- Bozyazı Ziraat Odası Başkanı yaptığı yazılı açıklama ile Yeni Yılın gelmesiyle, Üreticinin ödediği Bağ-kur Piriminin artırılmasına dikkat çekerek, yetkililerden yardım istedi. 

 

Anamur- Bozyazı Ziraat Odası Başkanı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; 

 

Üreticimiz  yağmur demeden, kış demeden, soğuk demeden, sıcak demeden, doğal afetler karşı, bütün girdi fiyatlarının artışına rağmen, günlük 16 saat çalışarak ürettiği ürünü hak ettiği değere satamazken

 

"Tarım Bağ-Kur primlerine Yapılan %19,6 artış, zaten zor durumda olan Üreticilerimizi prim borçlarını ödeyemez duruma getirecek..

 

Yaşanan Ekonomik koşullar ve kur artışından dolayı zor durumda olan Çiftçilerimize yapılan prim artışı çok fazla olmakla birlikte 2019 yılında 764,96 TL olan Tarım Bağ-Kur primi yapılan %19,6 artışla 2020’de en düşük Tarım Bağ- Kur primi 913,80 lira olmuştur. Primi düzenli ödeyenler için ise bu tutar 781,37 lira olarak uygulanacak. 

 

Ancak bu pirim borcunu üreticilerimizin ödemesi adeta mümkün değil umarım bu duruma hükümetimiz ve yetkililer el atar makul bir seviyeye iner üretimin durması ülkenin durması demektir.82 milyon ülke halkını doyuran ülkemize her yıl turist olarak gelen 40-45 milyon insanın karını doyuran şu an ülkemize dünyanın birçok yerinden mülteci olarak gelen 5-6 milyon insanın karnını doyuran bu çiftçilerimizin göz ardı yapılmayacağına yürekten inanıyoruz. tüm çiftçiler olarak hükümetimizden müjdeli bir haber bekliyoruz...