GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2020 15:05   Güncelleme : 04-01-2020 15:05

GÜMÜŞ, ”Küçük muz işletmeleri desteklenmelidir.”

GÜMÜŞ, ”Küçük muz işletmeleri desteklenmelidir.”

Kazım Kılınç / Yılardır Anamur başta olmak üzere Bozyazı,Gazipaşa ve Alanya’da yetiştirilen  yerli muz artık Fethiye’den Samandağ’a kadar geniş sahil şeridinde yetiştirilmeye çalışılmaktadır.Muzun yeni üretim alanı olan, yeni yerlerde toprakların çok geniş olması ve buralara büyük sermayeli şirketler tarafından muz seralarının hızla yapılması yerli muz üretiminde bazı problemler ortaya çıkaracak gibi görünüyor.Halen yerli muzun %52’si Anamur’da,%19’u Bozyazı’da,%15’İ Gazipaşa’da  ve %2’Sİ de diğer yerlerde üretilmektedir(TÜİK ,2016).

 

Anamur- Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığı tarafından hazırlanan Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığına ve devletin diğer makamlarına sunulan muz raporunda ilginç detaylar var. Raporda özellikle Küçük muz işletmelerinin  desteklenmesi istenmiştir.

 

Eğitimci Köşe Yazarı Kazım Kılınç ile muz raporunu paylaşan Anamur- Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref  Gümüş küçük muz işletmelerine dikkat çekmiş , küçük muz işletmelerinin  desteklenmesi gerektiğini özellikle belirtmiştir.Raporun önemli bir kısmı bu konuya ayrılmıştır.

 

Son yıllarda muz üretimi için yapılan yatırımlar küçük aile işletmeleri tarafından değil,büyük sermayeli işletmeler tarafından yapılmaktadır

 

Anamur ve Bozyazı ilçelerimiz Türkiye yerli muz üretiminin %71’ni üretmektedir.Yerli muz üretimi 500.000 tona yaklaşmıştır.Ancak son yıllarda muz üretimi için yapılan yatırımlar küçük aile işletmeleri tarafından değil,büyük sermayeli işletmeler tarafından yapılmaktadır.Devletimizin küçük aile işletmelerini desteklemek amacıyla sağladığı düşük faizli sübvasyonlu kredilerini ,aynı şekilde büyük sermayeli işletmeler de kullanmaktadır.Büyük arazi sahibi olan sermaye şirketleri  aynı zamanda hibe desteğinden de yararlanmaktadır.Ancak küçük aile işletmelerinin önemli bir kısmı arazi yapısından kaynaklanan olumsuzluklardan dolayı hibe desteğinden yararlanamıyor.Büyük sermayeli şirketler tarafından yapılan muz seralarında son yıllarda ciddi artış görülmektedir.Büyük sermayeli şirketlerin üretime katkıları azaltılmazsa birkaç yıl içerisinde yurtiçi üretim ihtiyaç fazlası duruma gelecektir.

 

Büyük sermaye şirketlerinin yatırımları muzun sanayisine yönlendirilmelidir

 

Sermaye şirketlerinin vergiden kaçınma yöntemi olarak gördükleri muz üretimi böyle devam ederse  binlerce ailenin geçim kaynağı olan muz üretimi elinden alınmış olacaktır.Büyük sermaye şirketlerinin yatırım yapmasına karşı değiliz.Bu şirketlerin yatırımı muzun sanayisine yönelik olması sağlanmalıdır. Muz sadece sofralık bir meyve durumundan kurtarılmalıdır.Bu durum hem küçük üretici grubunu koruyacak, hem de muzun alternatif değerlendirme yöntemlerini ortaya çıkaracaktır.Yakın zamanda ülkemizde üretim fazlalığı nedeniyle  oluşacak ihracat sorununu da ortadan kaldıracaktır.Muzun sanayisi oluşacaktır.

 

Raporda yer alan diğer konular ise şöyle sıralanmış:

 

*10 dönüm üzerinde yatırım yapan sermaye şirketlerine sübvasyonlu kredi ve hibe desteği verilmemelidir.

 

*muz üretiminde havza çalışması kapsamında planlı ve kontrollü tarıma en kısa sürede geçilmelidir.Geçilmediği müddetçe küçük aile işletmeleri büyük zarar görecektir.

 

*İklim değişikliği için gerekli çalışmalar yapılmalı, iklim değişikliğinde olası zarar görecek yerlere muz serası yaptırılmamalıdır.

 

*Sermaye şirketlerinin vergiden kaçınma yöntemi muz üretiminin dışına çıkarılmalıdır.

 

*Muz sadece sofralık meyve durumundan sanayisi ile de değerlendirilen ürün haline dönüştürülmelidir.Büyük işletme sahipleri bu yönde desteklenmelidir.