GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2020 15:32   Güncelleme : 10-01-2020 15:32

CHP'li Vekil Başarır'dan Gazeteciler Günü Mesajı..

CHP'li Vekil Başarır'dan Gazeteciler Günü Mesajı..

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır 10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

 

Başarır mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

 

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİSİ,

 

 

Demokrasinin içselleştirilmesi, korunması ve kalıcı olması için özgür, tarafsız, ilkeli ve ahlak kurallarına bağlı bir medyanın önemi oldukça büyüktür. 

 

Hem Anayasamızda, hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır. Bir ülkede demokrasinin var olduğunu söylemek için basın özgürlüğünü koruyan bu yasal düzenlemelerin o ülkede eksiksiz uygulandığına bakmak gerekir.

 

Çağdaş ve demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olan özgür basınının önemini her geçen gün daha iyi anlamaktayız.

 

 

Ne yazık ki,  108 gazetecinin tutuklu ve hükümlü olduğu ülkemiz, dünyada en çok gazeteciyi hapseden ikinci ülke durumundadır. Bugünün rakamlarıyla gazetecilerimize yarım milyona yakın tazminat cezaları verilmiştir. Yine 36 binin üzerinde internet sitesi yasaklanmıştır.

 

 

Gazetelerin ayakta kalabilmesi için ihtiyaçları olan resmi ilanlar, iktidarın yeni baskı ve cezalandırma aracı haline gelmiştir.

 

 

Tarafsız ve özgürce haber yaptığı için İktidar baskısı ile işsiz bırakılan, baskı gören, tutuklanan, hapsedilen tüm basın emekçilerimizin yanındayız.

 

 

Gece gündüz demeden emek veren, halkın tarafsız haber almasını sağlayan, üzerindeki baskılara rağmen özgürce düşüncelerini dile getiren tüm basın çalışanlarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlarım.

 


 

 

        Ali Mahir Başarır

CHP Mersin Milletvekili