SİYASET
Giriş Tarihi : 13-01-2020 11:50   Güncelleme : 13-01-2020 11:50

Mersin'de Akşener'e Yoğun İlgi..

Mersin'de Akşener'e Yoğun İlgi..

 

İyi Parti Genel Başkanlığı tarafından düzenlenen Geleceğin Türkiye’si için İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Paneli Mersin İyi Parti İl Başkanlığı ile birlikte Mersin Kongre Merkezinde yapıldı.

 

Panele Ankara’dan gelenlerin yanı sıra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de katılım sağladı. Panelde konu olarak Türkiye’nin yönetiliş biçimi ve parlamenter sistemin gereksinimleri idi. Panel Ayhan Reis’in panelistleri çağırması ile başladı.

 

Paneli Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan yönlendirdi. Panele Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, Gazeteci Genel Yayın Yönetmeni Ahu Özyurt, Eski Washington Büyükelçisi Namık Tan ve İlk Kadın Savaş Muhabiri Şerif Turgut konuşmacı olarak katıldı. Ortak payda olarak panelde Türkiye’nin mevcut yönetim şeklinden önceki yönetim şekli değerlendirildi. 2001 yılı öncesi yönetimde demokrasinin ve Cumhuriyet yönetiminin tam anlamı ile var olduğunu savunan panelistler 2001 yılından sonra bu sistemin kalmadığını ve hatta Evet - Hayır referandumundan sonra tamamen bittiğini savundular.

 

Yasama, yürütme ve yargının tek bir elden çıkmasının doğru olmadığını anlatan panelistler parlamenter sistemin daha güçlü daha demokratik ve daha Cumhuriyetçi olacağını belirttiler. Özellikle de Meclis yürütülmesi konusunda tek bir ele bağlı kalınmanın zorluklarını anlatan panelistler Parlamenter sistemde bu zorlukların olmayacağını ve halkın yönetim eklinin daha iyi olacaklarını vurguladılar.

 

Panel sonunda konuşma yapan İyi Parti Meral Akşener parlamenter sistemin yeniden öncüsü olacaklarını vurgulayarak; “Türkiye önemli bir dönüşüm sağladı. 2010 referandumunda o zamanda içinde bulunduğum parti Hayırcıydı ama saldım çayıra Mevlam kayıra pozisyonundaydı. Hayır denilsin diye pek çok il dolaştım ama nefesim ve gayretim yetmedi. O devrin devlet kurlarına da gittim söyledim. Yapmayın! Devlet çorap söküğü gibi sökülecek dedim. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin bilir. Devrin Meclis Başkanıydı, devrin Ak Parti’nin Grup Başkan Vekiliydi. Bana genel olarak şöyle yapıldı. Vuruldu omzuma ‘Merak etme gelin hanım her şey kontrol altında’ ahanda gördük kontrolün ne olduğunu.

 

Benim gençliğimde daha ziyade İnönü’ye sövülürdü. Atatürk’ten korktukları için. Yıl 1947 Demokrat Parti Meclise girer. Seçimler yine farklı. Demokrat Parti bir kongre yapar. O kongre de bir karar alınır. O karar da denilir ki ‘Ya seçim yasası değişecek, rahmetli İnönü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı aynı zaman da CHP Genel Başkanıdır, ya bu ara ayrılacak ya da biz sineyi millete döneceğiz ama İnönü büyük bir devlet adamıdır. Rahmetli der ki; ‘Tamam Celal Bey! Şimdi anayasa değişikliği problem çıkaracak biz tüzük değişikliği yapalım. CHP’nin parti tüzüğü değişir. İnönü Cumhurbaşkanlığına geçer ve Hasan Saka Genel Başkan olur Başbakan olur         .

 

Şimdi demokrasiye dair bütün tamamen elinde bulundurduğu noktada bundan feragat eden bir devlet adamı, istediğini yapabilecek bir düzenekte bir devlet adamı yetkilerinden sıyrılıp demokrasiye, çok partili siteme adım atar, 72 yıl sonra Sayın Erdoğan rahmetli İnönü’nün bıraktığı yetkileri eline alır. Demokrat Parti ile iyi bir öncülük olurken sen laf söylediğin kişinin, gönül rızası ile bırakmış olanın yetkilerini al”dedi.

 

İYİ Parti Anamur İlçe Teşkilatı Mersin Paneline Katıldı

İyi Parti Anamur İlçe Başkanlığı Mersin’de düzenlenen panele katılım sağladı. Panele katılan yönetim ve İyi Partililer İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ziyaretlerinde birlikte oldular.

 

Panel sonrası İlçe Başkanı Kahvecioğlu; “Katıldığımız Parlamenter Panelinde de belirtildiği üzere İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş olarak bir sistem yönetimi, Parlamenter sistem yönetimi İyi’lerle sağlanacak. Gelecek seçimlerde halkımızın desteği ile bu yönetim şekli artık son bulacak ve Demokrasinin olduğu daha Cumhuriyetçi ve Millet anlayışlı bir Yönetim İYİ’lerden gelecek.

 

Paneli düzenleyen herkese teşekkürler ederim” dedi.