SİYASET
Giriş Tarihi : 20-01-2020 13:58   Güncelleme : 20-01-2020 13:58

CHP Örgütlerine Eğitim Çalıştayı..

CHP Örgütlerine Eğitim Çalıştayı..

CHP Örgütleri Partilerinin Ankara'da yapılan Eğitim Çalıştayına Katıldılar.


CHP Mersin İl Başkanlığının organizesi ile Mersin Merkez ve İlçelerinden Eğitim Sekreterleri, Kadın ve Gençlik Kolları Temsilcileri ile Parti Eğitmenlerinin oluşturduğu bir grup örgüt üyesi, tahsis edilen otobüs ile Ankara’da yapılan Eğitim Çalıştayı’na katıldılar.  İlçemiz Anamur’dan da Parti Eğitmeni Mesut Güven ve Şeref Koz düzenlenen eğitim çalıştayına katılarak Anamur’u temsil ettiler.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu;


Öretmenlerin yüzde 90'ının yoksulluk sınırının altında maaş aldığını belirterek, "Madem bütçe yetmiyor, en azından yoksulluk sınırının üstünde maaş verelim." dedi.


Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde "Nasıl bir eğitim istiyoruz?" başlığıyla düzenlenen CHP Eğitim Çalıştayı'nda, "Gerçekten içimiz acıyor, bizim çocuklarımız neden okuma becerisinde, matematikte, fen bilimlerinde gerilerde yer alıyor" ?


 ‘’Ortada bir sorun var. Sorunu Kim giderecek? Siyaset kurumu ve öğretmenler sorunu çözecek. İlk, orta öğretimde ve üniversitelerde "facia" yaşanıyor. Okullarda ders verecek öğretmen, akademisyen yok.’’ diye konuştu.


Yurt sorunu olduğunu ve bunun kolayca çözülebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, bir yılda çözülecek sorunun 18 yıldır çözülemediğini söyledi. Eğitim konusunda ayrılan kaynakların da son derece yetersiz olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 2002'de yüzde 17 olan eğitim yatırımlarının 2020 bütçesinde yüzde 4,65'e düştüğünü ifade etti.


Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Neler yapmalıyız? Öğretmenleri devlet memurları kanunundan çıkarmalıyız. 'Öğretmenler Meslek Kanunu' diye özel bir yasa çıkarmamız gerekiyor. Tıpkı hakimler, savcılarda olduğu gibi. Çünkü öğretmenler sıradan bir devlet memuru değildir. İkinci olarak öğretmenlere aylık veriyoruz emekli oluyorlar aylıkları yarıya düşüyor.


Mesleği ne olursa olsun yaşadığı hayat standardından yüzde 50 aşağı düşürürseniz huzursuzluk yaratır. En ciddi sorunlardan biridir. Yapmamız gereken öğretmenlere 3600 ek göstergeyi vermemiz lazım. Bütün öğretmenlere 24 Kasım'da birer aylık ikramiye vermemiz gerekir. Öğretmenler arasındaki ayrım kaldırılmalı. Sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımının da kaldırılması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, taşımalı eğitime de son verilmeli.


Biz, çocuklarımızın çok iyi eğitim almasını istiyoruz. Biz çocuklarımızın bütün dünyayı sorgulamasını istiyoruz. Biz çocuklarımızın iyi beslenmesini istiyoruz, üniversiteyi kazandığında anne ve babaların kaygı duymamasını istiyoruz. Eğitime daha fazla kaynak ayrılmasını istiyoruz ve öğretmenlerimizin ay başını nasıl getireceğim diye düşünmemelerini istiyoruz. Öğretmenlerin toplumun en saygın sınıfı olarak kabul edilmesini istiyoruz." Dedi.


Çalıştayı düzenleyen CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da eğitimi siyaset üstü gördüklerini bildirdi. Eğitimin herkesin ortak sorunu olduğunu aktararak, "Çalıştayımızı bu anlayış içinde düzenliyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitimin tüm paydaşlarını çalıştayımıza davet ettik." diye konuştu.


Çalıştayda akademisyenler, eğitim uzmanları, okul aile birliği üyeleri ile öğrenciler olduğunu belirten Kaya, buradan çıkan sonuçların CHP'nin eğitim politikalarını oluşturacağını kaydetti.


Konuşmaların ardından çalıştay kapsamında oluşturulan çalışma gruplarının toplantılarına geçildi. Gün boyu sürecek çalışma grup toplantılarından çıkacak sonuç raporları partimizin eğitim rotasını belirleyecek.


Çalışmaların sonunda çalıştaya Anamur’dan katılan Parti Eğitmeni Mesut Güven, “Çalıştaya katılan iki bine yakın örgüt temsilcisi arkadaşımla birlikte bilgi birikimimizi arttırmanın, çalıştaya katkı vermenin huzuru ile memleketimize döndük” dedi.