GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-02-2020 08:57   Güncelleme : 13-02-2020 08:57

Ziraat Odasında ÇİLEK Toplantısı..

Ziraat Odasında ÇİLEK Toplantısı..

 

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası başkanlığında, Anamur Ziraat Mühendisleri Odası  Başkanı Mustafa Güngör, Anamur Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Orhun Yıldız, Anamur sebze ve meyve  hal komisyoncuları ve çilek sanayi yöneticileri Ziraat Odası toplantı salonunda bir araya gelerek çileğin dünü bugünü ve yarını masaya yatırdılar.

   

Ana başlıklar halinde  iç piyasadaki sorunlar ve çözüm önerileri, ihracattaki sorunlar ve çözüm önerileri, sanayideki sorunlar ve çözüm önerileri  tek tek  ele alındı. Çilek ürünü  daha kaliteli ve  sağlıklı nasıl yetiştir?,  Tüketim bölgelerinde  en iyi pazara nasıl sahip olur?  Ve  Satılabilir ile ilgili konular etraflıca  konuşuldu, çözüm önerileri araştırıldı.

 

Anamur – Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş toplantı ile ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

“Bu gün burada Çilek Üretimi, bu günü yarını, tüketiciye ulaşıncaya kadar olan süreçte karşılaşılan bütün sorunları ilgili arkadaşlarımızla birlikte masaya yatırdık. Çözüm önerileri bulmaya, fikir birliğine vararak çözüm bulmaya çalıştık. Üreticilerimizin kontrollü tarım ve  organik üretime yönlendirilmesi, bayilerimizin ve tarım  danışmanlarımızın gübreleme, sulama ve ilaçlama konusunda çiftçilerimizi daha fazla bilgilendirmesi ve konunun hassasiyetini anlatmaları hususu..

Komisyoncularımızın da,  çiftçilerimizi, hasatın doğru ve zamanında yapılması,  hasat edilen ürünün hallerimize uygun saatte  getirmeleri noktasında  bilgilendirme yaparak belirtilen saatlere  uyulmasını sağlamaları..

  

Sanayicilerimizin ise kaliteli sağlıklı kontrollü tarım ve organik üretim yapan çiftçilerimizi daha iyi fiyatlarla ödüllendirmeleri gibi başlıkların  kararları  alındı...

 

Toplantıya katılım sağlayan  kurumlar ve  değerli yöneticileri  Anamur çiftçisinin üretimi için üzerlerine  düşen görevleri  memnuniyetle yerine  getireceklerinin sözünü verdiler.

 

Sonuç olarak  tarımın tüm paydaşlarıyla beraber kıymetli üreticilerimizin menfaatine saha çalışmaları ve  bilgilendirme toplantılarının daha sıklıkla yapması, kontrollü tarım ve  organik üretimin faydalarını anlatma konusunda kapsam alanı geniş toplantıların daha sıklıkla  yapılmasıyla  ilgili kararlar alındı.

 

Bu vesile ile ortak paydada birlikte hareket etmenin gücünün ne kadar etkili olabileceğini toplantı vesilesi ile bizlere gösteren  Anamur ziraat Mühendisleri Oda  Başkanı Sayın Mustafa Güngör'e,  Anamur Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı  Sayın Orhun Yıldız'a, Anamur Sebze Ve Meyve  Halinin Değerli  Komisyoncularına  ve Çilek Sanayisinin Kıymetli  Yöneticilerine oda  yönetimi ve kıymetli tüm üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum.”