GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2020 08:43   Güncelleme : 09-03-2020 08:43

İthal Muz Sorunu Çözülüyor..

İthal Muz Sorunu Çözülüyor..

 

Son günlerde Dünya gündemini meşgul eden ve Çin'den tüm Dünyaya yayılan Corona Virüsü nedeni ile İran ve Irak ülkelerine yapılacak olan her türlü giriş ve çıkış durdurulmuştu.


İran ve ırak kapılarından sonra Nahcivan kapısı da kapanmıştı. Anamur Ziraat Odası Başkanlığının Yoğun görüşmeleri uğraşıları  ve çabalarından  sonra Irak ve Nahcivan kapıları 07.03.2020 tarihi itibari ile  geç saatlerde açıldı. Transit geçiş yapacak Muz Tırları Nahcivan ve Irak kapılarından gitmeye  başladı. İran’a gidecek tırlarda Irak ve Nahcivan üzerinden sevkiyatlar an itibariyle  devam ediyor.


Konuyla ilgili Anamur-Boyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş'ten Konuyla ilgili açıklama geldi..!


Başkan Gümüş, yaptığı açıklada hem üreticiyi uyardı, hemde yerli üreticiye destek verenlere teşekkür etti. 


Gümüş'ün yaptığı açıklaması şöyle;


 Sosyal Medya Paylaşımlarınıza Dikkat Edin..


Değerli üreticilerimize bu bilgiyi verdikten sonra tüm üretici kardeşlerimizden istirham ediyorum. lütfen sosyal medyada paylaşımlarımızı dikkat edelim. piyasayı olumsuz etkileyecek paylaşımlardan kaçınalım piyasayı olumsuz yönde etkilemek isteyen bir takım sosyal medya kullanıcıları var. bunlara hiçbir çiftçimizin alet olmasını istemiyoruz. Sağlıklı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz odamıza başvurabilirler.


Yetkililerden isteğimiz Kontrolün Artırılması..


Yetkililerden tek isteğimiz, dün olduğu gibi bugünde denetim ve kontrollerin biraz daha arttırılarak kaçakçılığa fırsat verilmemesi, bunun içinde yeterli kontrol ve denetimin yapıldığına inancımız tamdır.


Değerli çiftçi kardeşlerim yapılan olumsuz algıdan dolayı muz kesimlerinde bir yığılma meydana geldi. Buda piyasayı olumsuz yönde etkiliyor, mümkün olduğu kadar kesime gelmemiş muzlarımızı hasat etmeyelim. piyasadaki yığılmanın rahatlaması sonucu muz fiyatlarımız tekrar olması gereken fiyata gelecektir.

 

Teşekkürler..


Bugüne kadar tüm olumsuzluklara rağmen Anamur-Bozyazı Ziraat Odamızın uzun görüşmeleri mücadelesi sonucu  kapıların açılmasına destek veren başta Bakanlarımıza T.Z.O.B Genel başkanımız sayın Şemsi Bbayraktar'a, Bölge Milletvekillerimize ve konu ile ilgilenen tüm Bürokratlarımıza Türk Tarımı ve Çiftçisine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.