GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2020 16:56   Güncelleme : 17-03-2020 16:56

Çetin,Virüs Tedbirleri Alınırken Esnaf Unutulmamalı..!

Çetin,Virüs Tedbirleri Alınırken Esnaf Unutulmamalı..!

 

Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet ÇETİN, Coronavirüs tehdidi ile ilgili alınan önlemlerin esnafları zor duruma soktuğunu belirterek, bu önlemler alınırken zor durumda kalan esnafın rahatlatması gerektiğini ifade etti.

 

Esnaf sanatkarların Corona tedbirlerinden olumsuz etkilendiğine dikkat çeken  Ahmet ÇETİN “Çarşılar, sokaklar boş. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kahvehaneler, cafeler, internet-nargile kafeler, hamamlar, çay bahçelerinin çalışmaları bir süre durduruldu. İnsanlar büfelere, lokantalara, pastanelere, pide salonlarına gitmiyor.

 

Taksiler, minibüsler boş dolaşıyor. Esnaf sanatkarların işleri düştü, gelirleri dip seviyeye geldi ama kira, vergi, kredi, elektrik, SGK ödemeleri aynen devam ediyor.

 

ÇETİN; “Esnafın Kredi Borçları Ertelenmeli..!”

 

Esnaf sanatkarlar vicdani bir şekilde işyerleri kapalı da olsa yanlarında çalışan insanların ödemelerini de aksatmamak durumundadırlar. Dolayısıyla, hiç olmazsa devlete olan ödemelere, devlet bankalarına olan kredi borçlarına esneklik getirilmeli, genelge ile faaliyetleri durdurulan üyelerimize kredi ve finans desteği verilmeli, kesimin rahat nefes alması sağlanmalıdır. Ayrıca okul kantinleri gibi kamu kiracısı olan esnafımız var. Kamu, yerel yönetim ve vakıf kiracısı üyelerimizin kira ödemeleri hiç olmazsa bir süre dondurulmalı” dedi.

 

ÇETİN; “AVM’ler dayansa da Küçük Esnafın Dayanma Gücü Yok..!”

 

Corona virüsünün Türkiye’yi de tehdit etmesiyle alınan tedbirlerin özellikle küçük işletmeleri zor duruma soktuğuna değinen Ahmet ÇETİN , “Alınan tedbirleri son derece yerinde buluyoruz, sağlık her şeyin başında gelir. Ancak ticaret dünyasının, ekonominin de süreci en az hasarla atlatması için bazı önlemler düşünülmeli. Bir süredir insanların yaşam tarzı değişti. Sokağa çıkmaya bile çekinir, işlerini evden bilgisayar başında halleder, mümkün olduğunca çevre ile olan ilişkilerini sınırlar hale geldiler.AVM’ ler, büyük işletmeler bir şekilde olağanüstü durumun üstesinden gelebilir. Ancak sermayesi sınırlı olan esnaf sanatkarlarımız büyük işletmelerin dayanma gücüne sahip değil.

 

Küçük işletmelerin hiç olmazsa devlete olan vergi, SGK primi ödemeleri, devlet bankalarına ve kefalet kooperatiflerine olan borçları ertelenmeli veya kolaylaştırılmalıdır. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile çalışması bir süre durdurulan meslek kolları ve yan sektörleri için özel teşvik ve finans imkanları hayata geçirilmelidir. Sıfır faizli, uygun geri dönüşlü kredi imkanları sunulmalıdır. Esnaf kesimi için planlanacak önlemler de Corona ile mücadelenin bir parçası olarak düşünülmelidir.

 

Önlem alınmadığı takdirde Corona virüsünden korunalım derken esnaf sanatkârları uçurumun eşiğinden kurtaramayacak hale gelebiliriz” diye konuştu.

 

İlçemizde Esnaf Sanatkarların gereken tedbirleri aldığını da hatırlatan Ahmet ÇETİN. sözlerini şöyle sürdürdü. Halkımız içi rahat bir şekilde esnaf sanatkarlardan hizmet almaya devam edebilir.