GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2020 10:07   Güncelleme : 26-03-2020 10:07

Başkan Türkay'dan Muz Üreticisine Çağrı..

Başkan Türkay'dan Muz Üreticisine Çağrı..

 

Anamur MUZBİR Başkanı Feyzi TÜRKAY gazetemize yaptığı açıklama ile Muz üreticilerine Çağrıda bulundu.

 

Başkan Türkay yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

Değerli Üreticilerimiz,

 

7 Mart 2020 tarihinde Anamurlu muz üreticilerimizin teveccühü ve destekleri ile geldiğimiz Muz Üreticileri Birliği Başkanlığı’nda geçirdiğimiz süre içerisinde Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte Anamurlu Üreticilerimizin menfaati, yerli ve milli üretimin geliştirilmesi ve Anamur Muzu’nun yerli üretimi %100 oranında karşılayarak ihraç edilebilir hale gelmesi doğrultusunda araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz.

 

Anamurlu bir üreticinin serasından çıkan muzun, ülkemizin dört bir yanında tüketicilerimizin sofrasına ulaşana dek takipçisi ve destekleyicisi olabilmek, çiftçilerimizin muz üretiminin her aşamasında desteklenmesi ve emeklerinin karşılığını alabilmesi adına ilk etapta bir takım uygulamalar hayata geçireceğiz.

 

Biran önce üye kayıtlarımızın incelemelerini tamamlayarak, önceki dönemlerde herhangi bir gerekçe ile Birliğimize üye olan ancak aktif üyelik şartlarını yerine getirmeyenlerle yollarımızı ayıracağız.

 

Devletimizin desteklediği İyi Tarım Uygulamalarından elde edilecek olan geliri doğrudan çiftçilerimizin banka hesaplarına aktaracağız, Birliğimiz adına herhangi bir kesinti yapmayacağız.

 

Talep eden tüm çiftçilerimize toprak-yaprak analizi yaptıracağız.

Anamur Muz’unun marka değerini arttıracak tanıtım, reklam, vb. organizasyonları en verimli şekilde kullanacağız.

 

Birlik olarak Tarımsal Sigorta acenteliği ile yaptığımız görüşmeleri biran önce neticelendirecek ve üreticilerimizin daha uygun fiyatlarda Tarımsal Sigorta yaptırmasını sağlayacağız.

 

Üreticilerimizin en büyük gider kalemlerinden birisi olan kimya-gübre ve zirai ilaç masraflarını en aza indirecek, neredeyse maliyetine satış yapan bir sistemi muhakkak hayata geçireceğiz.

 

Bütün bu uygulamaları gerçekleştirirken son derece şeffaf, hesap verebilir, katılımcı Üretici Birliği Modelini oluşturacağız.

 

Her yıl sezon başı ve sezon sonunda düzenleyeceğimiz üretici toplantıları ile muhakkak üreticilerimizle bir araya gelecek, Anamur Muz Üreticileri Birliğimizin yıllık faaliyet raporunu ve çalışma performansını üyelerimize şeffaf bir biçimde açıklayacağız.

 

Ancak takdir edersiniz ki, bütün bu uygulamaları gerçekleştirebilmek için kasasını 0 TL ile devraldığımız Anamur Muz Üreticileri Birliği’ne kaynak oluşturmak ve bu kaynağı yine Anamur Muzu ve Anamurlu Üreticilere harcayarak tarımsal kalkınma projeleri ile gerçekleştirmek zorundayız.

 

Bu nedenle 2020 yılı itibariyle, tüm kurumsal çalışmalarımızı, üyelerimize özel avantajlar sunacağımız tarımsal uygulamalarımızı, tarımsal destek ve İyi Tarım Uygulamaları gibi tüm girişimlerimizi, üyelik aidatını düzenli olarak ödeyen üyelerimizin faydalanabileceği bir sistem haline getireceğiz.

 

Türk Tarımının ve özellikle muz üretiminin devamlılığını sağlayabilmek adına, tüm üreticilerimizle birlik ve beraberliğe, ortak akılla, üretken, uygulanabilir ve devamlılığı esas alan projelere ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Anamurlu çiftçilerimizi, Muz Üreticileri Birliğimize ve Anamur Muz’una sahip çıkmaya ve desteklemeye davet ediyorum.

 

 

Feyzi TÜRKAY

Yönetim Kurulu Adına

Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı