GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2020 10:46   Güncelleme : 31-03-2020 10:46

Çilek Üreticisi Çözüm Bekliyor..

Çilek Üreticisi Çözüm Bekliyor..

 

Anamur Yaş Sebze Ve Meyve Komisyoncuları Derneği Coronavirüs nedeniyle maliyet fiyatının altına düşen yaş sebze meyve fiyatlarının üreticiyi ve komisyoncuları zora soktuğunu açıkladı.

 

Anamur Yaş Sebze Ve Meyve Komisyoncuları Derneği tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

 

 

ANAMUR YAŞ SEBZE VE MEYVE KOMİSYOCULARI DERNEĞİNDEN KAMUOYUNA !!!

 

Bilindiği üzere son günlerde dünyada ve ülkemizde meydana gelen Corona virüsü sebebi ile ülkemizde ilk vakanın açıklanmasından itibaren Türkiye genelinde sebze ve meyve fiyatlarında hızlı bir düşüş paralel olarak Anamur da üretilen muz ve çileğin yanında patlıcan, domates ve salatalık fiyatları da düşüşe geçmiş ve çiftçilerimiz ve Halcilerimiz  çok büyük sıkıntılar yaşamaya başlamışlardır.

   

Konu hakkında ilgili tüm kurumlarla günlük bilgi alışverişi yapılmış ve ürünlerimizin değeri kaybolmadan satışı konusunda çözüm yolları aranmıştır. İhracat imkanlarının kısıtlaması ve ürünün yoğun bir şekilde verime geçmesinden dolayı özellikle Anamur çileği ürün maliyeti sınırlarına kadar düşmüştür. Ürün fiyatı sadece ilçemizde düşmemiş çilek üretilen diğer bölgeler Gazipaşa, Serik, Silifke ve Aydın üretim bölgelerinde de düşmüştür.

 

30.03.2020 Pazartesi Hallerde açıklanan resmi fiyatlar;

 

Anamur.   : 3.50 TL

Serik.        : 3.50 TL

Gazipaşa : 3.00 TL

Aydın.       : 4.00 TL

Silifke.      : 4.00 TL ( 5.50 TL Topraksız tarım ve karton ambalaj)

olarak fiyatlar yayınlamış ve kalitelerine göre bu fiyatların altında  ve üstünde satışlar gerçekleşmiştir.

Üreticilerimizin çok iyi bildiği gibi Anamur da açıklanan fiyatın üzerine kalite değerine göre artı fiyatlar yazılmaktadır.

 

Devletimiz haller ve pazarlar konusunda gayretli bir şekilde çalışmakta üretimin ve tüketimin devamlılığı konusunda çok hassas ciddi çalışmalar yapmaktadır.

 

Bizim bu günleri sabırla ve dayanışma içerisinde geçirebilmek ve üreticilerimiz kaliteyi en üst seviye çıkarmak için 10 yıl önce topladığımız şale çilek kalitesini yakalamak zorunluluğumuz vardır. Komisyoncular olarak bu konuda üreticilerimiz ile bir bütün olarak her türlü çözüm konusunda fedakarlığa hazırdır.

Pazarlama yapmakta zorlandığımız şu süreçte, sebze meyve ticaretiyle hiç alakası olmayan kişilerin, popüler olmak veya cahilce egolarını tatmin etmek için, üreticiyle bu işin pazarlamasını, satışını yapanları birbirine düşürmeye yönelik çalışmaları, ileriki günlerde vicdanlarını titretecektir. Önümüzdeki  süreçte belki ticaret için daha zor günler bekliyor, her geçen gün pazarlardaki alıcı sayısının azalması herkesi tedirgin etmektedir.

Birilerinin açıklamasıyla değil işini yapamayan komisyoncunun notunu üretici yıllardır kendisi vermekte tercihini kullanmaktadır.

Sorunların çözüm yeri sosyal medya değildir.

Gün kin kusma günü değil çözüm yaratma günüdür.

Derneğimize ve Hal Müdürlüğüne ulaşarak her türlü bilgiyi bizlerden alabilir önerilerinizi sunabilirsiniz.

ANAMUR HAL KOMİSYONCULARI DERNEĞİ YÖNETİM KURULU