SİYASET
Giriş Tarihi : 04-04-2020 11:44   Güncelleme : 04-04-2020 11:44

Başkan KILINÇ 1 Yıllık Bilançoyu Açıkladı..

Başkan KILINÇ 1 Yıllık Bilançoyu Açıkladı..

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ, Mazbatasını almasının yıl dönümü dolaysıyla bir yıl içerisindeki hizmetlerini açıkladı.

 

Başkan KILINÇ’ın yazılı açıklaması şöyle;

 

Değerli Hemşerilerim,

       Saygıdeğer Kamuoyu.

 

       Vatandaşlarımızın teveccühü ve inançları ile seçildiğimiz Anamur Belediye Başkanlığı Makamında 1. yılımızı tamamladık.

       Ekibimiz ve çalışma arkadaşlarımızla tamamladığımız bu bir yılda şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı belediyecilik anlayışımız gereği yaşadığımız kent olan Anamur’un ve vatandaşlarımızın esas sorunlarının tespiti ve bu sorunların en ekonomik, akılcı ve kalıcı olarak çözülmesi için projeler ürettik, alt yapı çalışmaları gerçekleştirdik.

       Gönül isterdi ki, 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetleri düzenleyeceğimiz geniş katılımlı bir halk toplantısı ile duyuralım. Ancak Korona Virüs nedeniyle sosyal izolasyon uyguladığımız bu sıkıntılı süreçte her şeyden daha çok önemsediğimiz halk sağlığını riske atamazdık.

       İnşallah önümüzdeki günlerde sağlığımızı tehdit eden bu virüs ortadan kalktığında geniş katılımlı bir toplantı organizasyonu ile 4 Nisan 2019 tarihinden bu yana sizlere hizmet vermek için harcadığımız her kuruşun hesabını rakamlarla oynayarak, kelime oyunları ile akıl bulandırarak değil, şeffaf ve anlaşılabilir bir şekilde yine sizlere vereceğiz.

       30 yılı aşkın bürokrasi ve siyasi tecrübemiz sayesinde, Ankara’da Merkezi Hükümetimiz ve devlet dairelerimizle belki de ilk defa en üst seviyeden görüşmeler gerçekleştirerek ilçemiz Anamur’un önünü tıkayan problemleri ortadan kaldırmayı hedefledik ve bunun alt yapısını 1 yıl içerisinde tamamladık.

       Günü kurtarmaktan çok, halkımızın temel sorunlarını çözmeyi kendimize ilke edindik. 34 milyon TL borçla devraldığımız Anamur Belediyesi’nde sıkı ekonomik tedbirler aldık ve uygulamaya koyduk.

       Halk tabiri ile ayağı yere basmayan, uçuk kaçık projeleri gündemimizden çıkartarak vatandaşlarımızın esas sorunlarına odaklandık. Vatandaşın gidecek yolu yok iken, Anamurlu hemşerilerimiz tozun toprağın arasında ulaşım sağlamaya çalışırken teleferik yapmak, ya da hafif raylı sistem kurmak gibi izaha muhtaç fikirlerle kendimizi de kentimizi de oyalamadık.

        Geride bıraktığımız 1 yıllık süre içerisinde;

•          Tam anlamı ile hurdalığa dönmüş olan araç parkımızı sil baştan yeniledik, 7 milyon TL’lik yatırım ve yaklaşık 1 milyon TL’lik hibe ile ağırlığı iş makinesi ve kamyonlardan oluşan 24 yeni araç alarak vatandaşlarımızın kullanımına sunduk.

•          Anamur’un, en temel sorunu haline gelen tozlu topraklı yollardan kurtarmak için konkasör tesisi satın aldık, taş ocağı kurmak ve işletmek için alan tahsisi yaptırdık. İnşallah hazırlık çalışmaları bittiğinde 1 kilometrelik asfaltı piyasanın 5/1’ine mal edecek ve Anamur’da sera yolları dâhil asfaltsız yol bırakmayacağız.

•          “5 yıl içerisinde asfaltsız yol kalmayacak” sloganını hayata geçirebilmek için Belediyemiz bünyesinde asfalt şantiyesi kurduk.

•          Karayolları Bölge Müdürlüğümüz ile işbirliği yaparak Akpınar ve Abanoz Yaylalarımızda 10 km asfalt dökerek vatandaşlarımızın ayağını tozdan kurtardık.

•          Çevreden merkeze hizmet kervanı projemizle neredeyse 50 yıldır ihmal edilen köylerimizde binlerce büz döşeme, yeni yol açma ve stabilize yol çalışması gerçekleştirdik. Asfalt şantiyemiz ve taş ocağımız faaliyete geçtiğinde buralarda da asfaltlama çalışması gerçekleştirecek, başladığımız hiçbir işi yarım bırakmayacağız.

•          Beton asfalt döktüğümüz tüm yolların kenarına beton kanaletler yaparak yol ömrünü uzattık ve bunu bütün yollarımızda uygulama kararı aldık.

•          Şu ana kadar 14 km beton asfalt ve 10.000 metrekare parke yol çalışması gerçekleştirdik.

•          Köylerimiz ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 5000 adet büz yerleştirme işlemi gerçekleştirdik.

•          Kötü görüntü ve kokuyu önlemek amacıyla şehir merkezinde bulunan çöp konteynırlarını dekoratif çöp konteynırları ile değiştirdik. Piyasa değeri yaklaşık 1 milyon TL olan tüm çöp konteynırlarını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan ücretsiz temin ederek yeniledik.

•          Pullu Tabiat Parkı’nı 29 yıllığına kiraladık vatandaşlarımızın rahat bir nefes alabileceği bir ortam haline getirdik.

•          Karaağaç Piknik Alanı ile birlikte yıllardır uygulanması planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Sahil Projesi’nin uygulama alanı olan Yalı Mocamp ile Aslıhan Motel arasında kalan 95.000 metrekarelik alanın tahsisini gerçekleştirdik, projelendirme çalışmalarımıza başladık. 2 etap şeklinde planladığımız Sahil Projesi ve Karaağaç Piknik Alanı’nın inşasına en kısa sürede başlayacağız.

•          1 yıl içerisinde 20.000’in üzerinde mevsimlik çiçek ile 5000’den fazla ağaç dikerek ekolojik hayata katkıda bulunduk.

•          Belediyemize ait olan ve işletmeciliğini özel bir firmanın yaptığı 82 Sosyal Tesisleri’ni Belediyemiz bünyesine dâhil ettik.

•          Anamur Belediye Şirketi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi gibi ana bina dışında kiralık alanlarda hizmet veren birimlerimizi kendi binalarımıza taşıyarak belediyemizi gereksiz kira derdinden kurtardık,  israfı önledik.

•          Geleneksel hale gelen Anamur Uluslararası Kültür ve Muz Festivali ile Anamur Tarım ve Gıda Fuarı’nı daha görkemli ve daha geniş kapsamlı bir hale getirerek hep birlikte düzenledik. 

 

       Değerli hemşerilerim,

       Tamamladığımız 1 yıllık süre içerisinde belediyemizin mali durumu, gelirleri ve giderleri arasındaki orantı, makine parkı, personel durumu ve Anamur’un temel sorunlarının tespiti gibi tüm konularda iyileştirme çalışmalarımızı tamamladık.

       İnşallah bugünden itibaren ekip arkadaşlarımızla birlikte ayağı yere basan, akılcı projelerimizi biran önce hayata geçirerek, daha yaşanılabilir, daha modern, insan odaklı projeler üretmiş ve hayata geçirmiş, doğa, tarih, kültür ve turizm kenti Anamur’u el birliği ile inşa edeceğiz.

 

           Hidayet KILINÇ

Anamur Belediye Başkanı